کد خبر: 174129
تاریخ: 7تير1395
کد خبرنگار: 235

شکل ابتدایی فناوری‌های امروزی

وب‌سایت تلگراف مجموعه‌ای از ابزارها و سیستم‌های امروزی را گردآوری کرده و شکل ابتدایی آنها را به نمایش گذاشته است.

الکساندر گراهام بل، در حالی تلفن را اختراع کرد که در ابتدا با این وسیله، قادر به برقراری ارتباطی بین فاصله زیادی از نیویورک تا شیکاگو در سال ۱۸۹۲ شد.

اولین تلویزیون تولیدشده انبوه که RCA 630-TS  نامیده می‌شد، در فاصله سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۷ فروخته شد. پس از جنگ استفاده از تلویزیون به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرد. در سال ۱۹۴۷، ۱۵ هزار خانه دارای تلویزیون بود و در سال ۱۹۵۲ این تعداد به ۱٫۴ میلیون رسید.

کامپیوتر هارول یا WITCH به معنای ابزار آموزش محاسبات از هارول (Wolverhampton Instrument for Teaching Computing from Harwell)، در سال ۱۹۵۱ کامپیوتر قادر بود داده‌های اطلاعاتی را ذخیره کرده و عملیات ریاضی پایه‌ای را انجام دهد.

ماشین لباسشویی میتگ (Maytag Model 30) یکی از اولین ماشین‌های لباسشویی الکتریکی با موفقیت تجاری در دوران جنگ‌های داخلی آمریکا بود. لباس‌ها به سرعت در اطراف یک بازوی چرخان در یک استخر آب می چرخید و در یک وسیله برقی برای خشک شدن قرار می‌گرفت.

 اپل وان اصلی، در سال ۱۹۷۶ ارائه شد که اختراع استیو وزنیاک بود.

واکمن سونی اولین پخش‌کننده موسیقی بود که به صورت تجاری به فروش رسید. این واکمن در سال ۱۹۷۹ ارائه شده و دو ورودی هدفون داشت و قیمتی معادل ۳۶۰ پوند (۵۲۰ دلار) امروزی داشت.

یخچال جنرال الکتریک (Monitor Top)، اولین یخچالی بود که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت. در حالی که آنها مواد غذایی را سرد نگه می‌داشتند، مواد شیمیایی مورد استفاده آنها برای انجام این کار بسیار سمی بود.

یکی از اولین تلفن‌های موبایل، Mobira Senator بود که در سال ۱۹۸۲ ارائه شد. شعبه ارتباط از راه دور نوکیا به عنوان ادغامی بین این شرکت و شرکت Salora OY قرار گرفت و این دو شرکت تلفن همراهی را تحت عنوان Mobira ارائه کردند. تا سال ۱۹۸۹، نوکیا به تولید تلفن همراه با نام خودش اقدام نکرد.

اولین پرینتر اپل با نام Silentype در سال ۱۹۸۰ ارائه شد. این دستگاه هنگام عرضه شدن قیمتی حدود ۵۹۹ دلار داشت که چیزی در حدود هزار و ۱۱۹۰ پوند (۱۷۰۰ دلار) امروزی می‌شود.

کامپیوترهای IBM در سال ۱۹۸۱ با عنوان IBM PC وارد بازار کامپیوترهای شخصی شدند. طراحی و مشخصات این کامپیوترها بر روی کامپیوترهای شخصی آینده تاثیر زیادی گذاشت.

مایکروسافت اولین نسخه از سیستم عامل خود را در سال ۱۹۸۵، دو سال پس از اینکه برای اولین بار اعلام شد روانه بازار کرد. این سیستم شامل ابزاری مانند  نقاشی، نوت‌پد، ماشین‌حساب و تقویم بود. به جای کنترل توسط فرمان‌های صفحه کلید، ویندوز ۱٫۰ با جابه‌جایی موس برای باز کردن صفحه‌ها یا پنجره‌ها کنترل می‌شد.

نوکیا اولین گوشی دستی خود را با عنوان Mobira Cityman در سال ۱۹۸۷ معرفی کرد. این گوشی موبایل ۷۷۰ گرم وزن داشت و پس از اینکه میخائیل گورباچف از آن استفاده کرد، لقب گوربا (Gorba) به خود گرفت.

پس از ثبت دامنه گوگل در سال ۱۹۹۷، گوگل صفحه اصلی خود را یک سال بعد در گاراژی در منلوپارک کالیفرنیا راه‌اندازی کرد.

اولین اپل آیپاد در سال ۲۰۰۱ با قیمت هنگفت ۳۰۰ پوند عرضه شد. طراحی آن شامل یک چرخ اسکرول مکانیکی در جلو بود و در مدل‌های پنج و ۱۰ گیگابایتی ظاهر شد. این آیپاد می‌توانست بیش از ۱۰۰۰ آهنگ را نگه‌داری کند.

مارک زاکربرگ و همکارانش داستین مسکوویتز، کریس هیوز و ادواردو ساورین، در سال ۲۰۰۴ و هنگامی که در دانشگاه هاروارد بودندف فیس‌بوک را راه‌اندازی کردند. این شبکه اجتماعی هنگام راه‌اندازی حرف اضافه the را در ابتدای نام خود داشت و تنها برای دانشجویان پردیس هارواد در دسترس بود.

اولین آیفون توسط استیو جابز در کنفرانس و نمایشگاه سان‌فرانسیسکو در ژانویه ۲۰۰۷ عرضه شد. قابیلت‌های محدود این دستگاه در روزهای ابتدایی، از جمله عدم اتصال به اینترنت مستقل از وای‌فای، بدین معنا بود که این گوشی یک کامپیوتر کامل است که می‌تواند تماس تلفنی برقرار کند.