کد خبر: 180525
تاریخ: 30تير1395
کد خبرنگار: 225

با عربستان علیه ایران همکاری داریم/ ایران تهدیدی مشترک برای ما است

«آموس یادلین در مصاحبه با شبکه فرانس 24 گفت که همکاری‌های عربستان سعودی و اسرائیل به صورت مخفیانه در حال پیگیری است و هر دو کشور، ایران را تهدیدی برای خود می دانند.»

پایگاه آمریکایی الگماینر (algemeiner) با انتشار گزارشی به انعکاس اظهارات "آموس یادلین" رئیس موسسه مطالعات امنیتی رژیم صهیونیستی در رابطه با همکاری پنهانی عربستان و رژیم صهیونیستی علیه ایران پرداخته است.


این گزارش تحت عنوان "کارشناس امنیت ملی: اسرائیل و عربستان به صورت مخفیانه علیه ایران همکاری می کنند" منتشر شده است.

 

در این گزارش آمده است: «رئیس موسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل روز سه شنبه در مصاحبه با شبکه فرانس 24 گفت که همکاری های عربستان سعودی و اسرائیل به صورت مخفیانه در حال پیگیری است و هر دو کشور، ایران را تهدیدی برای خود می دانند.

 

 

یادلین گفت: زمانی که وزیر دفاع عربستان سعودی صبح از خواب بر می خیزد و به مشکلات کشورش و تهدیدهایی که عربستان با آن مواجه است نگاه می کند، به ایران و آنچه این کشور در خاورمیانه به دنبال آن است و جاه طلبی های هسته ای ایران می نگرد، اقدامات منفی ایران در سوریه، عراق، یمن و لبنان را می بیند، حزب الله و داعش را تهدیدی برای کشورش می یابد؛ او در واقع تهدیدهایی مشابه با آنچه اسرائیل را تهدید می کند پیش روی خود می بیند. این مسئله در واقع منافع مشترک و متقارب زیادی را میان دو کشور ایجاد می کند که می توان بر اساس آن همکاری کرد.

 

تا کنون همکاری ها به صورت مخفیانه صورت گرفته است اما در صورتی که گفتگوهای صلح فلسطین به نتیجه برسد من حدس می زنم که حتی می توان این موضوع را علنی کرد.»


در ادامه این گزارش آمده است: «یادلین که در فاصله سال های 2006 تا 2010 ریاست اطلاعات ارتش اسرائیل را به عهده داشته است همچنین ادعای ایرانیان مبنی بر اینکه عربستان سعودی در جنگ 33 روزه لبنان در سال 2006 اطلاعاتی در اختیار اسرائیل قرار داده است را تایید کرد.»