کد خبر: 182005
تاریخ: 6مرداد1395
کد خبرنگار: 235
بلومبرگ:

روحانی خبرهای خوبی در آخرین سال ریاست جمهوری‌اش دارد

پاول معتقد است که صادرات نفت ایران در ماه های اخیر از انتظارات نیز فراتر رفته است.

به گزارش وکیل ملت ، بلومبرگ در گزارشی به کار سخت روحانی در ماه های باقی مانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده و می نویسد:
 
افزایش صادرات نفت، قراردادهای تجاری با شرکت های جهانی و کاهش تورم، همگی از نتایج امضای توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی در تابستان گذشته بود. نتایجی که خبر خوبی برای حسن روحانی در آخرین سال دوره نخست ریاست جمهوری وی محسوب می شود.
 
این در حالی است که بانک های خارجی با توجه به تحریم های باقی مانده و همچنین نگرانی از بازگشت تحریم ها روی خوش به تهران نشان ندادند و همزمان کنگره آمریکا نیز به اعمال تحریم های جدید تهدید کرده است، تهران همچنان در انتظار میلیاردها دلار از دارایی های خود است که در حساب های خارجی مسدود است.
 
رابرت پاول، مدیر خاورمیانه و منطقه آفریقا در واحد اطلاعات روزنامه اکونومیست بر این باور است که درکل پیشرفت اقتصادی در ایران ناامید کننده است اما این در حالی است که خوش بینی های بسیاری در این زمینه وجود داشت. بسیاری در ایران انتظارات بالایی داشتند.
 
تحریم نفتی، سلاحی بود که از سوی غرب طراحی شده بود تا ایران را به آمدن به پای میز مذاکره بر سر برنامه هسته ای این کشور وادار کند، 6 ماه پس از آن که این تحریم ها برداشته شدند، ایران 3.8 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که 2 میلیون از آن صادر شد. تهران در تلاش برای مقابله با برخی از کشورهای عضو اوپک برای کاهش تولید و پایین نگه داشتن قیمت نفت در حالی صادرات نفت خود را بالا برده است که این کشور 80 درصد از سهم بازار نفت را پشی از اعمال تحریم های نفتی اروپا و آمریکا در سال 2012 در اختیار داشته است.
 
پاول معتقد است که صادرات نفت ایران در ماه های اخیر از انتظارات نیز فراتر رفته است.