کد خبر: 187370
تاریخ: 27مرداد1395
کد خبرنگار: 225

شب تلخ بهدادِ قهرمانِ ایران / مدال رکورددار جهان را گرفتند!

بهداد سلیمی قهرمان وزنه برداری دسته فوق سنگین کشورمان در مسابقات المپیک ریو رکورد جهان و المپیک را در حرکت یکضرب شکست اما وزنه های او را در حرکت دوضرب ثبت نکردند و از جدول خارج شد.

بهداد سلیمی وزنه‎بردار دسته فوق سنگین ایران در بازی‎های المپیک ریو از ساعت ۲:۳۰ امشب رقابت خود را با حریفان آغاز کرد.

سلیمی در انتخاب اول یکضرب وزنه ۲۰۶ کیلوگرم را به راحتی بالای سر برد.

وزنه بردار کشورمان در حرکت دوم یکضرب وزنه ۲۱۱ کیلوگرم را مهار کرد.

سلیمی برای حرکت سوم یکضرب وزنه ۲۱۶ کیلوگرم را انتخاب کرد و رکورد جهان و المپیک را شکست.

در این حرکت لاشا تالاخادزه با ۲۱۵ کیلوگرم رکورد جهان و المپیک را شکست اما خیلی زود سلیمی این رکورد را پس گرفت تا وزنه بردار گرجستانی دوم شود. پس از این دو وزنه بردار ارمنستانی با ۲۱۰ کیلوگرم سوم شد.

پیش از شروع رقابت های امشب رکورد جهان و المپیک با ۲۱۵ و ۲۱۲ کیلو در اختبار خود بهداد سلیمی و حسین رضازاده بود.

سلیمی برای اولین حرکت دو ضرب خود درخواست وزنه ۲۴۵ کیلوگرمی را داد و آن را بالای سر برد اما دو چراغ قرمز از داوران گرفت و موفق به ثبت آن نشد.

در حرکت دوم سلیمی بار دیگر وزنه ۲۴۵ کیلوگرمی را انتخاب کرد و بالای سر برد و با سه چراغ سفید این وزنه برای او ثبت شد اما در کمال ناباوری هیئت ژوری رای را برگرداند و این بار هم وزنه ثبت نشد.

سلیمی که با تصمیم داوران مجبور شد برای سومین بار پیاپی و بدون فاصله روی تخته بیاید این بار خسته تر از دو بار قبل و با مصدومیت نتوانست وزنه ۲۴۵ کیلوگرمی را بالای سر ببرد و با وجود رکوردشکنی در یکضرب وزنه ای در دوضرب نزد و از جدول خارج شد.

بهداد سلیمی و مربیان او بعد از این اتفاقات به سمت هیئت ژوری رفته و نسبت به تصمیمات اتخاذ داوران اعتراض کردند. سجاد انوشیروانی بر سر مسئولان فریاد می کشید و سلیمی که باور نداشت وزنه های او را ثبت نکرده اند در برابر داوران نشسته بود و اشک می ریخت اما فایده ای نداشت.

در پایان رقابت‎ها لاشا تالاکاخادزه از گرجستان با ثبت رکورد ۲۵۸ کیلوگرم در حرکت دوضرب و مجموع ۴۷۳کیلوگرم نه تنها به مدال طلا رسید بلکه رکورد مجموع المپیک و جهان را به نام خود کرد.

پیش از این رکورد مجموع المپیک در این دسته با ۴۷۲ کیلوگرم در اختیار حسین رضازاده از کشورمان بود که در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی ثبت کرده بود. رکورد دوضرب المپیک که ۲۶۳ کیلوگرم است همچنان در اختیار رضازاده قرار دارد که در المپیک ۲۰۰۴ آتن ثبت شده است.

مدال نقره این دسته به گور میناسیان از ارمنستان با مجموع ۴۵۱ کیلوگرم (۲۱۰ یکضرب و ۲۴۱ کیلوگرم دوضرب) تعلق گرفت. ایراکلی تورمانیدزه دیگر نماینده گرجستان در این دسته با مجموع ۴۴۸ کیلوگرم سوم شد و به مدال برنز رسید.

در صورتی که داوران وزنه ۲۴۵ کیلوگرمی سلیمی را ثبت می کردند وزنه بردار کشورمان به راحتی به مدال نقره دست پیدا می کرد و می توانست برای کسب مدال طلا رقابت کند.