کد خبر: 191563
تاریخ: 18شهريور1395
کد خبرنگار: 235

تاکتیک کی‌روش جنگ روانی و بی‌اخلاقی علیه داورها و تیم‌ها است!

کارشناس داوری کشورمان معتقد است کی‌روش نوعی بی اخلاقی را وارد فوتبال ایران کرده است.

محمد فنایی، کارشناس داوری کشورمان در خصوص صحبت‌های اخیر کارلوس کی‌روش در مورد داور استرالیایی دیدار ایران و ازبکستان در مقدماتی رقابت‌های جام جهانی 2018 روسیه گفت: کی‌روش بداخلاقی را به فوتبال ما وارد کرده است که از نگاه خودش یک نوع تاکتیک محسوب می‌شود. تاکتیکی نامعقول که به ضرر خودمان تمام خواهد شد.

 

فنایی ادامه داد: این مشکلات در لیگ هم وجود دارد و برخی از مربیان هر جا که احساس می‌کنند باید امتیازی را به دست آورند جنگ‌ روانی راه می‌اندازند. متاسفانه این شیوه‌ای است که کارلوس کی‌روش در پیش گرفته و شیوه خوبی نیست.

 

وی ادامه داد: این رفتار کی‌روش از مد افتاده است و اصلا صحیح نیست. کسی که از اروپا آمده باید شیوه‌های نوینی از فوتبال روز دنیا را با خود بیاورد و آموزش دهد نه اینکه با این بداخلاقی‌ها باعث تاثیر و ترویج آن در فوتبال داخل نیز شود.

 

وی تصریح کرد: این حرکت‌ها و بی‌اخلاقی‌های سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان به روی نیمکت فنی هم تاثیر گذاشته و همانطور که در بازی با قطر دیدید جواد نکونام که اخلاق بسیار خوبی دارد، هنوز نیامده آن حرکت را انجام داد. باید بدانیم که نمی‌توانیم داور را تغییر دهیم اگر اینطور بود تمام دنیا این کار را انجام می‌دادند.

 

کارشناس داوری ایران گفت: این اعتراضات به جایی نخواهد رسید و در بازی ازبکستان هر اتفاقی که از سمت نیمکت ما باشد مطمئن باشید به شدت زیر نظر است و کوچکترین حرکتی از دید داور دور نخواهد ماند و قطعا اگر این داور بازی ایران و قطر را سوت می‌زد در اولین حرکت کی‌روش را اخراجی می‌کرد.

 

وی در رابطه با اظهار نظر کی روش در خصوص نیامدن ویلیامز استرالیایی برای قضاوت در ایران در سال گذشته گفت: این اتفاق در زمانی بود که هنوز اتفاقات جام ملت‌های آسیا از این داور در ذهن مردم باقی مانده بود و تصمیم بر این شد که این داور برای آن بازی تغییر کند. اما با همه این اوصاف این دو مسئله ربطی به هم ندارند و حالا که این داور انتخاب شده نمی‌توانیم قضاوت گذشته را ملاکی برای قضاوت بد در بازی آینده قرار دهیم.

 

فنایی تصریح کرد: باید بدانیم که فیفا این روزها روی تیم ملی و حواشی تیم ما زوم کرده و کوچکترین حرکتی که باعث درگیری و خشونت شود ما را با محرومیت‌های سنگینی روبرو خواهد کرد. در بازی با چین خیلی از رسانه‌ها پیش‌داوری کردند که داور اردنی است و ناظر داوران عربستانی و به همین دلیل ما از داوری ضربه خواهیم خورد. در این بازی نه تنها ضربه نخوردیم بلکه یک پنالتی هم برای چین گرفته نشد که ممکن است داور دید خوبی نداشته و نتوانسته آن صحنه را ببیند.

 

وی در خصوص اظهارنظرهای کی روش در مورد کفاشیان و تاثیرگذاری وی بر انتخاب داور نیز بیان داشت:  بعید می‌دانم کفاشیان قدرت آنچنانی برای انتخاب یا تغییر داور داشته باشد اما باید بدانیم امروزه فوتبال در اختیار نمایندگان کشورهای حوزه خلیج فارس است. نفوذی هم که عربستانی‌ها دارند قابل انکار نیست.  هر کسی که بگوید ما این داوران را نمی‌خواهیم که دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و مسئولان آنچه بر مبنای شناخت خودشان تعیین می‌کنند باید پابرجا باشد. ما با این‌گونه عجولانه قضاوت کردن‌ها فقط به خودمان لطمه می‌زنیم و باید یاد بگیریم اخلاق ورزشی را رعایت کنیم.