کد خبر: 192098
تاریخ: 21شهريور1395
کد خبرنگار: 235

می خواهم در جام جهانی گلر یک تیم ملی ایران باشم

دروازه بان تیم فوتبال پرسپولیس می گوید تمام تلاشش را می کند تا جواب اعتماد سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال کشورمان را بدهد.

حالا علیرضا بیرانوند شماره یک تیم ملی فوتبال ایران است. کمتر کسی فکرش را می کرد او طی سه سال اینگونه پیشرفت کند.

بیرانوند با نفت تهران درخشید سپس به تیم ملی دعوت شد. اما مهمترین اتفاق زندگی اش پیوستن به پرسپولیس بود و سپس تصاحب پیراهن شماره یک تیم ملی.

بیرانوند قبل از این سابقه حراست از دروازه تیم ملی را به عهده داشت اما با توجه به ضعیف بودن رقبا در آن دیدارها (گوام) ، تصور می شد او برای محک خوردن جانشین علیرضا حقیقی شده است. اما چند اشتباه بزرگ از سوی دروازه بان شماره یک تیم ملی کافی بود تا بیرانوند جانشین حقیقی شود.

در دو بازی مقابل قطر و چین او دروازه بان شماره یک کارلوس کی روش بود و با توجه به بسته نگه داشتن دروازه اش به احتمال زیاد تا خود جام جهانی، از دروازه ایران محافظت می کند.

بیرانوند هم در مورد پرسپولیس و سه بازی سخت پیش رویش و همچنین تیم ملی به اظهارنظر پرداخته است. او 5 بازی فوق العاده سرنوشت ساز را پیش رو دارد که قطعا عملکردش می تواند در این پنج بازی، تا حدود زیادی آینده اش را مشخص کند.

اظهارات بیرانوند را در ادامه می خوانید:

* بهتر است اول از وضعیت پرسپولیس شروع کنیم. تو روزهای زیادی را با تیم ملی بودی.

- روزی که از چین به تهران رسیدم، به تمرین تیم رفتم تا کارم را با پرسپولیس پیگیری کنم. شرایط تیم ما بسیار خوب است. طی هفته های اخیر، تیم تمرینات خوبی را زیر نظر برانکو انجام داده است و الان هم وضعیت خوبی دارد. در همان تمرین روز سه شنبه به وضوح می دیدم که بچه ها چقدر آماده هستند و بدون شک پرسپولیس جذاب تری را در روزهای آینده می بینید.

* در هفته‌های آینده سه بازی حساس پیش‌رو دارید. ابتدا امروز باید در تبریز به مصاف تراکتورسازی بروید. این بازی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

- بله سه بازی واقعا حساس پیش روی ماست که هر کدام حکم یک فینال را دارد. تراکتورسازی، استقلال و سپس دیدار با سپاهان در اصفهان. واقعیت این است اگر می‌خواهیم قهرمان شویم باید در این سه بازی به پیروزی برسیم. البته این پتاسیل در تیم ما وجود دارد که در هر سه بازی پیروز میدان باشیم. ما یک بازی بسیار سخت و حساس در تبریز پیش‌ رو داریم اما مطمئنا برای کسب سه امتیاز به میدان خواهیم رفت. هیچ فرقی نمی‌کند که مقابل چه تیمی بازی می‌کنیم. چیزی که برای مان اهمیت دارد این است که برای پیروزی بازی کنیم. آقای قلعه ‌نویی هم تیم بسیار خوبی را آماده حضور در لیگ کردند و مطمئنا کار ما برای بازی مقابل تراکتورسازی سخت خواهد بود. البته خودم به شخصه دوست داشتم که این بازی در ورزشگاه اصلی تبریز برگزار شود چرا که حضور بیش از 70 هزار نفر از تماشاگران دو تیم باعث هیجانی تر شدن این پیکار می شد. البته کیفیت زمین چمن یادگار امام هم بدون شک از زمین تمرینی تراکتورسازی بهتر است. در هر صورت مسئولان تصمیم گرفتند که این بازی در زمین اختصاصی تراکتورسازان انجام شود و ما مطیع قانون هستیم فقط نگران این هستم که وضعیت سکوها به گونه ای باشد که از کنترل خارج نشود. به هر حال وقتی فقط 5 هزار نفر از این دیدار فوق العاده حساس دیدن می کنند، حواشی زیادی هم پیرامونش به وجود می آید. من به شخصه به پیروزی بسیار امیدوار هستم چرا که در این مدت تعطیلی، برانکو روی تیم به خوبی کار کرده است و بچه ها نسبت به اول لیگ بیشتر با یکدیگر هماهنگ هستند.

* برویم سراغ تیم ملی. در دیدار ایران برابر چین، ایران بازی خوبی به نمایش گذاشت اما در نهایت نتوانست سه امتیاز بازی را کسب کند. بازی چطور بود؟

- با نظر شما موافقم. ما بازی بسار خوبی به نمایش گذاشتم اما در نهایت سه امتیاز را نگرفتیم. البته چینی ها هم بسیار خوب بودند و در کارهای دفاعی عالی عمل کردند. شاید اگر مهاجمان ایران دقت بیشتری داشتند الان سه امتیاز بازی را کسب کرده بودیم. چین نسبت به سال های گذشته پیشرفت چشم گیری داشته است و دیگر آن تیم ضعیف سال های قبل نیست. همانطور که می دانید آنها طی این سال ها سرمایه گذاری خوبی در فوتبال خود انجام داده اند و پیشرفت کرده اند. با این وجود همه دیدند که موقعیت های ما به مراتب بیشتر بود و به قول سرمربی تیم، ما واقعا نسبت به چین به پیروزی و کسب سه امتیاز نزدیک تر بودیم. در بازی های بعد که دیگر تیم ها به چین رفتند آن وقت متوجه می شوید که آیا ما آنجا نمایش خوبی را داشتیم یا نه.

* در تصاویر تلویزیون مشخص بود زمین بازی هم شایط مطلوبی نداشت. این موضوع هم کار شما را سخت کرده بود.

- بله شرایط زمین اصلا مناسب نبود. چینی‌ها هم ۳۰ ‌دقیقه قبل از آغاز بازی و همین طور در بین دو نیمه زمین را آبیاری کردند که این موضوع باعث شد زمین بسیار نرم شود و سرعت بازی را بگیرد. البته قبل از شروع بازی کی روش خودش به زمین آمد و متوجه نرمی بیش از اندازه زمین شد. در تصاویر تلویزیونی چمن یکدست و زیبایی را همه می دیدند اما فقط 10 دقیقه از بازی گذشت که همه جای چمن از جا کنده شد. نمی دانم آنها از قصد چنین زمینی را برای این بازی مهیا کردند یا واقعا به قول بچه ها جنس چمنش چینی و بنجل بود (با خنده).

* شرایط جوی چین زیاد خوب به نظر نمی رسید. آیا شرایط جوی در روند بازی تاثیر داشت؟

- هوا واقعا مناسب نبود. بدون شک شرایط جوی تاثیرات زیادی در عملکرد بازیکنان داشت. هوا رطوبت بالایی داشت و بسیار گرم بود و کار ما را برای بازی سخت کرده بود. اما من نمی خواهم تساوی را به گردن این مسائل بیاندازم. بچه های ما در همین وضعیت و زمین به مراتب بهتر از رقیب کار کردند اما از شانس بدمان توپ ها به درون دروازه راهی نداشت. ولی شما شک نکنید تیم های دیگر در آنجا به مشکل می خورند.

* در بازی های اخیر، از سوی بعضی از مدیران حمایت خوبی از تیم ملی شد. نظرت درباره این حمایت ها چیست؟

- قطعا حمایت ‌های دولت و البته وزارت ورزش باعث دلگرمی ماست. همان طور که شما گفتید در دو بازی گذشته مسئولان وزارت ورزش و جوانان، دولت و همین طور فدراسیون فوتبال حمایت‌های بسیار خوبی از تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران انجام داد. به طور مثال یک هواپیمای اختصاصی را در اختیار تیم‌ ‌ملی قرار دادند تا تیم‌ ‌ملی به راحتی سفرهایش را انجام بدهد. همین موضوع باعث شد تا ما سفر راحتی را به چین داشته باشیم و در بازگشت هم بدون کوچک ‌ترین خستگی خودمان را آماده حضور در ترکیب تیم‌های باشگاهی‌مان کنیم. از همه مسئولانی که تا به امروز کمک کردند تشکر می‌کنم و امیدوارم حمایت‌هایشان در بازی‌های آینده ادامه‌ داشته باشد. این را بدانید به غیر از حمایت مسئولان ما به حمایت همه جانبه مردم هم نیازمند هستیم. هواداران ایران باید از تیم‌ ‌ملی کشورشان حمایت کنند و به ما روحیه بدهند تا بتوانیم بازی‌های خوبی را به نمایش بگذاریم. ما مسیر سختی برای صعود به جام جهانی پیش‌رو داریم. شما شک نداشته باشید اگر هواپیما تا چین چارتر نمی شد ما آن آمادگی بدنی لازم را نداشتیم. البته همه تیم های ملی در جهان از سوی دولت هایشان حمایت می شوند چرا که هر تیم ملی و بازیکنانش سربازان آن کشور به حساب می آیند. 

* تیم ملی ایران در حال حاضر با 4 امتیاز وضعیت خوبی در جدول دارد. اما دو بازی حساس پیش روی شماست که کی روش از این بازی ها به عنوان بازی زندگی یاد کرده است. نظرت درباره بازی ایران مقابل ازبکستان و کره چیست؟

- بله واقعا بازی سختی مقابل ازبکستان پیش‌ رو داریم. من در این مورد با چند رسانه مصاحبه کردم و از اهمیتش گفتم. این دو بازی پیش روی ما حکم مرگ و زندگی را برای ما دارد. بازی در تاشکند با توجه به این که میهمان هستیم برای ما سخت خواهد بود ولی ما فقط برای کسب سه امتیاز به میدان می رویم. می دانیم که حریفان ما هم پس از این که به تهران بیایند و مقابل ما بازی کنند کار سختی پیش‌رو دارند. با این حال ما برای کسب سه امتیاز به مصاف ازبکستان می رویم و سپس به تهران می آییم تا کره را شکست دهیم.

* وضعیت بسیار خوبی در کلین شیت ها داری. در هفت بازی ملی که انجام دادی، شش کلین شیت را به نام خود ثبت کردی. فکر می کردی در تیم ملی عملکرد به این خوبی داشته باشی؟ 

- واقعا از این بابت خوشحالم. البته برای من موفقیت تیم ملی در اولویت است. با کمک خدا و تلاش‌هایی که انجام دادم توانستم در ۶ بازی تیم‌ ‌ملی کلین‌شیت کنم. این واقعا برای من بسیار خوشایند است. واقعا زحمت کشیدم و تمرینات سختی را پشت سر گذاشتم تا بتوانم به این موفقیت برسم. خوشحال هستم که آقای کی ‌روش به من اعتماد کرد تا بتوانم به این موفقیت برسم. مطمئن باشید در بازی‌های آینده هم اگر صلاح بدانند و من بازی کنم تلاشم را می‌کنم تا برای تیم‌ ‌ملی کشورم مفید باشم و جواب اعتماد کی‌روش را بدهم. اصلا دوست ندارم شماره یک تیم‌ ‌ملی که به سختی به دست آورده‌ام را از دست بدهم. باید در جام جهانی هم گلر یک تیم ملی باشم.