کد خبر: 192449
تاریخ: 23شهريور1395
کد خبرنگار: 225

ستایش سینمای ایران در شب به یاد ماندنی «باغ فردوس»

شامگاه شنبه، باغ فردوس تهران میزبان هنرمندانی پر شمار بود؛ هنرمندانی که آمده بودند تا به میزبانی سازمان سینمایی کشور، 116 سالگی سینمای ایران را جشن بگیرند؛ جشنی که در آن هم علی جنتی و حجت‌الله ایوبی از رهگذر آن توانستند دغدغه هایشان را بی‌واسطه با هنرمندان در میان بگذارند و فرصتی دست داد تا اهالی فرهنگ و هنر پای اجرای شهرام و حافظ ناظری بنشینند و اشعاری از حضرت مولانا را از گروه «ناگفته» به گوش سپارند.

حجت‌الله ایوبی به رسم میزبانی، در ابتدا پشت تریبون آمد تا از مؤلفه‌های سینمای ایران بگوید؛ او در بخش ابتدایی سخنانش گفت: امروز روز هویت ماست. ملت بافرهنگ ایرانی امروز صدوشانزدهمین سال سینمای خود را که به شیوایی و زیبایی با آن سخن می‌گویند، جشن می‌گیرد.


ایوبی خطاب به سینماگران گفت: دست‌مریزاد به شما که حماسه‌ها و صحنه‌های زیبا را خلق می‌کنید. روزهای خوبی را می‌گذرانیم اما نوید می‌دهم که روزهای بهتری هم در راه است. سینمای ایران حرکت پرشتاب خود را آغاز کرده است و دهه ‌90 دوران درخشش و شکوفایی سینمای ایران خواهد بود.


ایوبی با اشاره به موفقیت‌های سینمای ایران در سال گذشته اظهار کرد: سال گذشته سینما، نام ایران را در جهان بلندآوازه کرد و دشمنان ما در رسانه‌ها گفتند؛ شهاب حسینی و «شهاب حسینی‌ها» خطرهای بزرگی برای شما هستند و راست هم می‌گفتند؛ شما خطرهای بزرگی برای آنان هستید. پرچم هویت ملی و اسلامی در دست کسانی است که دور این میزها نشسته‌اند.
او همچنین با بیان اینکه «آشتی مردم با سینما تحقق پیدا کرده است»، اظهار کرد: سالن‌های باشکوه سینمایی در تهران و سایر شهرها در حال ساخت است و در کنار آن «نهضت تولید محتوا» نیز آغاز شده و روزهای باشکوهی در انتظار سینمای ایران است.


رئیس سازمان سینمایی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه سینمای کشورمان حرکت پرشتاب خود را آغاز کرده و دهه‌۹۰ زمان شکوفایی سینمای ما خواهد بود، گفت: ما با هژمونی امریکا مخالفیم و گرچه آنها توانسته‌اند در عرصه‌های مختلف سیطره خود را گسترش دهند اما سینماگران ایرانی توانستند مرزهای آنها را به عقب برانند.


جمشید مشایخی و رسم جوانمردی
در ادامه مراسم از جمشید مشایخی، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون نیز دعوت شد تا برای حاضران صحبت کند. مشایخی با فروتنی همیشگی‌اش، خود را در آغاز شاگردی که برای صحبت در برابر استادان دعوت شده خواند و گفت: هنرمندان زیادی از عرصه‌های مختلف در این جمع حاضرند و من تعداد زیادی هم «گردآفرید» اینجا می‌بینم. گردآفرید دختر مرزبان ایرانی بود که در حمله سهراب به ایران با او نبرد کرد و وقتی کلاهخود از سرش افتاد، سهراب فهمید او یک دختر است؛ شماها دختران قهرمان ایرانی هستید.


اجرای گروه ناگفته همزمان با ورود جنتی
در بخش دیگر این مراسم، نوبت به اجرای شهرام و حافظ ناظری رسید تا دو قطعه از آلبوم «ناگفته» را برای حاضران اجرا کنند. در میانه اجرای قطعه اول بود که علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با همراهانش وارد مراسم شد. اجرای گروه ناگفته با استقبال هنرمندان و مدیران عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روبه‌رو شد.


جنتی: به هیچ نهادی اجازه دخالت در شورای ساخت را نمی‌دهیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این مراسم با بیان اینکه ادعای رسیدن به تمام اهداف ترسیم‌ شده را نداریم، گفت: در حوزه فعالیت‌های هنری قدم‌های بلندی در دو سه سال گذشته برداشته شده است. وی افزود: احساس می‌کنیم قدم‌های بلندی در دو سه سال گذشته برداشته‌ایم؛ همان‌طور که در سطح کلان کشور هم شرایطی را که در آغاز دولت داشتیم و تحریم‌های همه‌جانبه بر ما تحمیل شده بود و جایگاهمان در جهان خدشه‌دار شده بود و رقیبان منطقه‌ای ما آرزو می‌کردند که وضع کشور به جایی برسد که مانند عراق به تبادل نفت در برابر غذا برسیم اما این فشارها از بین رفت و با برداشته‌ شدن تحریم‌ها امروز کشورهای منطقه که دچار مشکلات فراوانی هستند، ایران را به عنوان یک جزیره آرامش می‌بینند و با حیرت و حسادت به ما نگاه می‌کنند.


جنتی ادامه داد: باید قدردان کسانی باشیم که با اهدای خون خود، این امنیت را برای ما فراهم کرده‌اند و امروز موج مهاجرت، بی‌ارزشی پول ملی و تعطیلی‌ها تا اندازه زیادی متوقف شده و نسیم امید وزیدن گرفته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در عرصه فرهنگ و هنر با وجود تمام کارشکنی‌ها گام‌های بلندی برداشته شده، اظهار کرد: دیوار بلند بی‌اعتمادی که بین دولت و هنرمندان حاکم بود و سیاست‌های تفرقه‌افکنانه را همگی به خاطر داریم. وقت زیادی صرف شد تا این همدلی اهالی هنر دوباره برقرار شود و امروز احساس می‌کنیم شکافی بین دولت و هنرمندان وجود ندارد و مدیران از خود شما و در کنار شما هستند. در سینما هم اتفاقات خوبی افتاده که دوست و دشمن به آن اعتراف می‌کنند.
جنتی رونق گیشه سینما، آشتی مردم با سینما، شکل‌گیری گروه هنر و تجربه، موج بازسازی و ساخت سالن‌های سینما را از جمله این موفقیت‌ها عنوان کرد و گفت: در شش ماه اول سال، فروش فیلم‌های سینمایی به بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده و یقین داریم این موج ادامه پیدا خواهد کرد. بخش خصوصی هم وارد سینما شده و مطمئن باشید مشکلات زیرساختی حل خواهد شد. امروز بیش از ۱۰۰ سالن سینما در حال ساخت است.


او در بخشی ازسخنانش از سه فیلم «لانتوری»، «فروشنده» و «ایستاده در غبار» به عنوان فیلم‌هایی که در گیشه موفق بودند و مردم به خاطر آنها صف کشیدند، نام برد.
 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: به تمام کسانی که نگران هستند از جمله امامان جمعه، قضات دادگستری و دادستان‌ها تأکید می‌کنم سینمای ایران با افتخار پرچم مقابله با نفوذ و تهاجم فرهنگی را در دست گرفته است. اگر آنها نبودند تمام پرده‌های سینما و خانه‌ها را هالیوود فتح کرده بود و جوانان ما مصرف‌کننده تولیدات امریکایی بودند. افتخار می‌کنیم در این دولت مردم ماهواره‌ها را خاموش می‌کنند تا در سینما فیلم‌های ایرانی ببینند. کاری که دستگاه‌های عریض و طویل فرهنگی ما نتوانسته بودند انجام دهند، سینما انجام داد و امروز شمارگان فیلم‌های خارجی حتی در شبکه نمایش خانگی بشدت کاهش پیدا کرده است.
او در ادامه با اشاره به فعالیت شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش تصریح کرد: به هیچ نهاد یا فردی اجازه دخالت در کار این شوراها را نمی‌دهیم و ترکیب جدید این شوراها ۱۰۰ درصد مورد قبول وزارتخانه است و ما از کار آنها حمایت می‌کنیم. البته اگر فیلمی از خط قرمز واقعی و نه خط قرمزهای توهمی عبور کرده باشد، حسابش جدا است.


علی جنتی در پایان نیز از سینماگران قدردانی کرد و گفت: دست شما سینماگران را که در صحنه‌های جهانی باعث افتخار ملت شدید، می‌بوسم و روز ملی سینما را هم به شما تبریک می‌گویم.


کلیپی به یاد سینماگران درگذشته
در این مراسم کلیپی هم از هنرمندان درگذشته در سال گذشته سینمایی پخش شد که در آن از ایرج کریمی، حمیده رضوی، فریبرز صالح، داوود رشیدی، عباس کیارستمی، یدالله نجفی، انوشیروان ارجمند، محمدرضا مقدسیان، مصطفی عبداللهی، زاون قوکاسیان، هما روستا، سید علی طباطبایی، خسرو فرخزادی، فرج‌الله سلحشور، هادی مشکاة، هوشنگ دیبائیان، محمدرضا غیاث‌آبادی، فریبرز کشن‌فلاح، محمدعلی اینانلو  و ملیحه نیکجومند یاد شده بود. پخش فیلم‌ و کلیپ‌هایی از تاریخ سینما روی دیواره موزه سینما از دیگر برنامه‌های این مراسم بود که اجرای آن را احسان کرمی برعهده داشت.