کد خبر: 194604
تاریخ: 3مهر1395
کد خبرنگار: 225
علم الهدی: سیاست دولت یازدهم متمرکز بر توسعه و مذاکره با دشمن است

سياست ‌خارجي، در مركز انتقاد خطبه‌هاي جمعه

خطیبان جمعه در سخنرانی‌های خود در روز گذشته، با توجه به حضور حسن روحانی در سازمان ملل، سیاست‌های خارجی دولت را نقد کردند.

تعدادی نیز به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی طعنه زدند. چند امام جمعه هم از جایگاه نمازجمعه در برابر انتقادات دفاع کردند. حجت‌الاسلام کاظم صدیقی در سخنانش در خطبه‌های نمازجمعه تهران با بیان اینکه گاهی اعمالمان بسیار خطرناک‌تر از یک تروریست، یک وحشی و یک گرگ می‌شود، گفت: «سیاسیون باید بدانند که این مقطع سیاست برایشان به اتمام می‌رسد؛ اما اگر لغزشی در کارشان باشد، این لغزش فقط به پای آنها نیست؛ بلکه مشکلاتی که برای آیندگان در جامعه ایجاد می‌کند، نیز در روز قیامت مثل آتشی دامن آن مسئولان را خواهد گرفت؛ بنابراین نمی‌ارزد که انسان با دنیای کفر کنار بیاید یا با جریان‌ها سازش کند».


او افزود: «ما که امروز پشت این تریبون قرار می‌گیریم، باید پاسخ تک‌تک کلماتی را که به کار می‌بریم، بدهیم و بگوییم که چرا فلان لفظ را به کار برده‌ایم. الفاظی که هرچند بدآموزی نداشته باشد؛ اما در‌عین‌حال می‌توانستیم آن را به کار نبریم؛ پس بنابراین ما باید مراقب اعمال، رفتارهای خود و اظهارات سیاسی‌مان باشیم».


امام جمعه مشهد نیز در نمازجمعه دیروز با تأکید بر اینکه ما با برجام و مذاکره جلوی جنگ را نگرفتیم، گفت: «ما با قهرمانان مدافع جلوی جنگ را گرفتیم. اگر صد برجام دیگر امضا می‌شد و مدافعان نبودند که امروز داعش در وسط این مملکت بود و عمّال آمریکا در این کشور به وضع ذلت‌باری ما را نابود می‌کردند».


حجت‌الاسلام علم‌الهدی ادامه داد: «این یک تحلیل غلط و باطل است که برخی بگویند ما در طول این نظام و انقلاب دو بار جلوی جنگ را گرفتیم، یک‌ بار در دولت اصلاحات و با سیاست تنش‌زدایی این دولت و بار دیگر در دولت یازدهم که سیاست خارجی آن متمرکز بر توسعه تعامل و مذاکره با دشمن است. این یک تصور غلط است؛ چرا‌که ما ٢٧ سال است که جلوی جنگ را گرفتیم. نیروهای آمریکا در کشورهای منطقه و اطراف خلیج‌ فارس مثل سگ پارس می‌کنند و به خاطر قهرمانی‌های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس و فداکاری‌های امروز مدافعان حرم امروز به ما نزدیک نمی‌شوند».


او همچنین با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور روز گذشته در سازمان ملل اعلام کرد شما به قرارداد برجام عمل نکردید، گفت: «برجام چگونه جلوی جنگ را گرفت، اینها از ما و از نیرویی که از زندگی‌اش می‌گذرد و به کویر عراق و سوریه می‌رود، می‌ترسند.

اگر دشمنان ما صبح بدانند قدرت دخالت نظامی در کشور ما را دارند، جنگ را به بعدازظهر نمی‌اندازند و در همان لحظه حمله خواهند كرد». علم‌الهدی درباره تساهل و تسامح هم گفت: «ما که امروز اگر بنا شد در مسئله حجاب، عیاشی و لذائذ نامشروع تساهل و تسامح کنیم و حرام را به اسم نشاط‌‌بخشی نسل جوان به این مملکت و فرهنگ کشور بیاوریم، به‌جای اینکه صلابت اسلام، چشم کفر را پر کند، صلابت کفر چشم ما را پر خواهد کرد». این عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: ما با هر خیال و پندار غلطی که پای میز با کفار بنشینیم و هرچه جلوی‌مان گذاشتند، امضا کنیم و هر نوع قراردادی را با هر شرایطی از کفر بپذیریم، با این عنوان که می‌خواهیم با اینها زندگی کنیم، مسلما شکست خواهیم خورد».


آیت‌الله حسینی‌بوشهری نیز در نماز جمعه قم با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: «ایشان به برخی از باورهای نادرست و شبهاتی که درباره توان دفاعی و نظامی کشور از سوی برخی افراد مطرح می‌شود، اشاره کردند و این مسئله را که اگر سازمان‌های نظامی در کشورها جمع‌آوری شوند پیشرفت به‌دنبال خواهد داشت، اشتباه خواندند».


او افزود: «رهبری فرمودند برای من باورکردنی نیست کسی بیان کند باید سازمان‌های نظامی و توان دفاعی کشور جمع شود تا به پیشرفت دست یابیم. متأسفانه افرادی مفهوم استقلال را زیر سؤال می‌برند و معتقدند استقلال به‌معنای انزواست که این تعبیر درست نیست».

آیت الله مجتهدی‌شبستری، خطیب جمعه تبریز هم گفت: «در سال‌های گذشته گاهی اوقات سخنانی از جانب برخی مسئولان مطرح می‌شود مبنی بر اینکه رفع تهدید نظامی و جنگ به‌دلیل برجام و مذاکره با آمریکا بوده، در‌حالی‌که این سخنان صحیح نیست، به‌طوری‌که بی‌عهدی آمریکا در برجام بار دیگر بر همگان آشکار شده و به‌جای عمل به تعهدات، بهانه‌تراشی و مسائل دیگر را در برجام به میان می‌کشد».

نماینده ولی فقیه در آذربایجان ‌شرقی با اشاره به برخی اظهار نظرهای اخیر مبنی بر اینکه علت پیشرفت برخی کشورها، جمع‌آوری سازمان‌های نظامی آنها بوده است، تأکید کرد: «باور این سخنان از کسانی که به آنها نسبت داده شده، بسیار سخت است؛ اما اگر چنین سخنانی واقعا بیان شده باشد، حرف غلطی است».

روحانی، امام جمعه بابل هم گفت: «کسانی که جریان موشکی و وجود نیروهای نظامی را برای کشور زیر سؤال می‌برند، اگر آلمان و ژاپن نیروی نظامی چندانی ندارند، به سبب شکست در جنگ بود که تعهد دادند که سازمان نظامی نداشته باشند و اگر این موانع نبود امروز بزرگ‎‌ترین سازمان‌های نظامی را داشتند». او با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها همواره ما را به حمله نظامی تهدید می‌کنند و تنها اقتدار نظامی ایران سبب عقب‌نشینی دشمنان شده است، ادامه داد: «دشمنان از تعرض به ایران وحشت دارند و از ضربات سنگین نیروهای نظامی ایران می‌ترسند».


امام‌جمعه اصفهان گفت: «مقام معظم رهبری با سپاهیان دیدار کردند که ایشان در این دیدار فرمودند آنهایی که فکر می‌کنند تهدیدهای نظامی به‌‌وسیله مذاکره رفع شد، اشتباه فکر می‌کنند و تنها چیزی که دشمنان ایران را از این خاک دفع کرد چیزی جز قدرت نظامی نبود».

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد اظهار کرد: «تعبیر سخنان مقام معظم رهبری این بود که اقتدار دفاعی جمهوری اسلامی ایران عامل دفع دشمنان است و به هیچ عامل دیگری ربطی ندارد». او با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با سپاهیان ادامه داد: «با امتیازدهی به آمریکا نمی‌توان به اهداف اسلام و نظام اسلامی رسید چراکه هرچه به آنها امتیاز دهیم یک‌قدم به جلو می‌آیند و آنها پدیده‌هایی هستند که همه بی‌عهدی‌های آنها را مشاهده می‌کنند».


نماینده ولی‌ فقیه در استان اصفهان در پایان گفت: بعد از این‌همه تجربه اگر انسانی باز هم گول حرف‌های آمریکایی‌ها را بخورد، لیاقت این‌ را که در جایی از جمهوری اسلامی داشته باشد ندارد.


مسئولان در  نماز جمعه شرکت کنند
امام‌جمعه خرم‌آباد به انتقاداتی که از ائمه جمعه می‌شود پاسخ داد و گفت: «اگر ائمه جمعه مطالبی را در نماز جمعه بیان می‌کنند از روی خیرخواهی و دلسوزی است؛ از این‌ رو اگر قرارداد نفتی منعقد می‌شود، مردم باید مطلع شوند».


آیت‌الله میرعمادی همچنین از حضور کم‌رنگ مدیران و مسئولان در نماز جمعه گلایه کرد و عنوان کرد: «مسئولان باید در نماز جمعه شرکت کنند و به خطبه‌های امام‌جمعه گوش کنند.چرا مسئولان در برنامه‌هایی مانند نماز جمعه، غدیر، شادی‌ها و دیگر مراسم‌هایی شرکت نمی‌کنند؟ اگر می‌خواهید در این‌گونه مراسم‌ها شرکت نکنید، مسئولیت‌ها را رها کنید، کسی هم دیگر از شما انتظار ندارد».


امام‌جمعه خرم‌دره هم گفت: «باید ضعف‌ها در نماز جمعه بیان شود، چراکه نماز جمعه هم عبادی و هم سیاسی است حتی اگر به مزاج بعضی‌ها خوش نیاید». خطیب جمعه شهرضا نیز با تأکید بر این نکته که امام جمعه وظیفه تبیین مواضع انقلاب را برعهده دارد، گفت: «ائمه جمعه مصالح کشور را بیان کرده، روشنگری کرده و مباحث سیاسی روز را برای مردم بازگو می‌کنند، شورای امنیت مباحث مربوط به امربه‌معروف و حجاب را مطرح می‌کند؟

این نماز جمعه است که در سراسر کشور از ولایت دفاع می‌کند؛ بگذارید نماز جمعه روی روال ٣٧ سال گذشته خود باقی بماند و سنگر نماز جمعه حفظ شود». امام جمعه خرم‌دره هم گفت: «باید ضعف‌ها در نماز جمعه بیان شود، چراکه نماز جمعه هم عبادی و هم سیاسی است حتی اگر به مزاج بعضی‌ها خوش نیاید».

شرق