کد خبر: 194775
تاریخ: 4مهر1395
کد خبرنگار: 235

ایران پیشنهاد نفتی عربستان را رد کرد

در حالی که قرار است در روزهای ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر (پنجم تا هفتم مهر) نشستی غیر رسمی در حاشیه مجمع بین‌المللی انرژی میان اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در الجزایر برگزار شود، عربستان سعودی قبول کرد تا تولید نفت خود را از ۶/۱۰ میلیون بشکه در روز به ۲/۱۰ میلیون بشکه کاهش دهد، با این شرط که ایران نیز تولید نفت خود را در رقم ۶/۳ میلیون بشکه در روز ثابت نگه دارد. گزارشات حاکی از آن است که این پیشنهاد از سوی تهران رد شده است.

بدبینی‌ها نسبت به نشست الجزایر

در چند روز گذشته به منظور افزایش آمادگی‌ها برای مذاکرات غیررسمی وزرای نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت و روسیه در الجزایر، ایران و عربستان سعودی به همراه قطر در وین مقر این سازمان با یکدیگر گفت‌وگو کردند. مذاکرات رو در روی ایران و عربستان سعودی به ‌عنوان دو عضو مهم اوپک و رقیب منطقه‌ای نشان می‌دهد تلاش‌ها برای رسیدن به توافق با وجود تردید و بدبینی بازار نسبت به آن، همچنان ادامه دارد. قیمت‌های نفت در سپتامبر امسال با توجه به بدبینی بازار به حصول توافق در نشست الجزایر، بیش از گذشته افزایش پیدا کرده است. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بین‌المللی به احتمال قوی اعضای اوپک در نشست روزهای آینده خود نمی‌توانند بر سر محدودکردن تولید به توافقی دست یابند، زیرا تولیدکنندگان تمرکز خود را به افزایش تولید معطوف کرده‌اند. به گفته ۲۱ نفر از ۲۳ تحلیلگری که در تحقیقات بلومبرگ شرکت کرده‌اند، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با همان رقابت‌های درونی‌ای مواجه است که در ماه آوریل منجر به شکست طرح فریز نفتی شد. به علاوه اینکه ایران و عراق این سیگنال را ارسال کرده‌اند که قصد افزایش تولید دارند، در حالی که عربستان نیز عرضه نفت خود را در نزدیکی ارقام بی‌سابقه ۶/۱۰ میلیون بشکه در روز حفظ کرده است. البته بنا بر اعلام برخی منابع آگاه عربستان سعودی قبول کرده است تا تولید نفت خود را تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد، اما با این شرط که ایران تولید نفت خود را در رقم ۶/۳ میلیون بشکه در روز ثابت نگه دارد. براساس گزارشات موجود، ایران پیشنهاد فریز تولید نفت خود را به این دلیل که تلاش دارد تا میزان تولید نفت را به زمان پیش از تحریم‌ها بازگرداند، رد کرده است. همچنین از ماه ژوئن تاکنون ایران تولید روزانه خود را به طور متوسط در مرز ۶/۳ میلیون بشکه نگه داشته است.

ناچاری عربستان در کاهش تولید نفت

بر اساس تمام پیش‌بینی‌ها، ایران هر گونه توافق در راستای کاهش تولید نفت را رد خواهد کرد. بر این اساس گمان می‌رود عربستان در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۶ چاره‌ای جز کاهش تولید نفت خود ندارد و اگرچه کشور ما با آنها هم‌پیمان نشود، باز کاهش سهم سعودی‌ها از تولید و صادرات نفت اجتناب ناپذیر است. یکی از اصلی‌ترین دلایل ایران برای رد کردن پیشنهادات عربستان دشواری‌های سیاسی است که در داخل وجود دارد. چرا که دولت ایران نسبت به هرگونه اقدام منتقدان در صورت توافق برای محدود کردن تولید نفت کشور تحت فشارهای خارجی نگران است. همان‌طور که در مدت اخیر شاهد بودیم تهران اعلام کرد که نمی‌تواند تولید نفت سبک خود را بدون سرمایه‌گذاری‌های جدید افزایش دهد و بر همین اساس جذب سرمایه‌گذاران خارجی را در دستور کار قرار داد. در همین زمان برخی از گروه‌ها و جناح‌ها با اتهام‌زنی به دولت روال گذشته خود را در پیش گرفتند و برنامه‌های نفتی دولت را به تاخیر انداختند. حال بعید نیست در صورت توافق ایران با کشورهای اوپک بار دیگر دلواپسان دولت را در تنگنا قرار دهند. از سوی دیگر بازگشت نفت دو میدان نفتی نیجریه در آینده نزدیک به ۵۰۰ هزار بشکه در روز به مازاد عرضه نفت در بازار جهانی خواهد افزود. لیبی نیز تولید نفت خود را به ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده و عراق نیز ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت خود اضافه کرده است که ایران برای عقب نماندن از رقبای نفتی نباید از مواضع خود کوتاه آید که سیاست مسئولان وزارت نفت هم بازگشت تولید ایران به زمان پیش از تحریم‌ها و حفظ آن است. اما پیش‌بینی می‌شود با بازگشت نفت برخی میادین نفتی در جهان، حدود ۸۵۰ هزار بشکه نفت اضافی به بازارهای جهانی عرضه ‌شود که در این رقم تولید نفت یک میدان فراساحلی قزاقستان که از ماه اکتبر شروع به فعالیت خواهد کرد، لحاظ نشده است. در شرایطی که ایران تحت تحریم‌های ظالمانه غرب قرار داشت، کشورهایی نظیر عربستان و عراق از این موقعیت نهایت سواستفاده را کرده و انحصار بازار نفت را در دست گرفتند. در تابستان سال جاری هم عربستان سعودی با هدف پاسخگویی به نیاز برق برای سرمایش و تهویه ۴۰۰ هزار بشکه در روز تولید نفت خود را افزایش داد. در صورتی که ریاض این ۴۰۰ هزار بشکه را در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۶ از تولید خود کم نکند این میزان نفت باید یا به بازار صادراتی یا به تاسیسات ذخیره‌سازی نفت سعودی‌ها هدایت شود. از سوی دیگر سعودی‌ها به این نتیجه رسیدند که عرضه بیشتر نفت به بازار جهانی می‌تواند قیمت این حامل انرژی را بیش از پیش کاهش دهد. به همین دلیل و با هدف جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت، احتمالا سعودی‌ها تولید نفت خود را به میزان نسبتا کمی کاهش ‌دهند. یکی دیگر از گزینه‌های موجود فریز کردن سطح تولید نفت سعودی‌هاست و انتظار می‌رود تاثیر بسزایی در قیمت نفت داشته باشد. باید گفت که توافق برای فریز نفت بالاترین احتمال را در نشست پیش روی کشورهای نفتی دارد و به نظر می‌رسد در صورتی که هر نوع توافقی برای کاهش سطح تولید حاصل شود، کشورهای هم‌پیمان عربستان در اوپک نظیر امارات متحده عربی، قطر و کویت به آن بپیوندند.