کد خبر: 199010
تاریخ: 29مهر1395
کد خبرنگار: 225

بگم بگم به سبک ترامپ

کاندیدای جمهوری خواهان از برادر اوباما دعوت کرده در مناظره آخر حضور داشته باشد. او گفته برادر رئیس جمهور آمریکا از خود او فهمیده تر است

انتظارها برای برگزاری سومین و آخرین مناظره انتخاباتی در آمریکا به پایان رسید و هیلاری کلینتون ودونالد ترامپ بامداد پنجشنبه به مصاف یکدیگر می‌روند. این مناظره با توجه به افشاگری‌هایی که علیه هر دونامزد شده از اهمیت بسیار بالایی برخودار است و به نوعی تیر آخر هر یک از کاندیداها برای رسیدن به کاخ سفید محسوب می‌شود. از سوی دیگر این مناظره به عنوان آخرین و تنها شانس دونالد ترامپ برای پیش افتادن از هیلاری کلینتون نیز محسوب می‌شود؛ نامزد جمهوری خواه برای این مناظره نقشه‌های بسیاری کشیده است زیرا براساس آخرین نظرسنجی‌ها او هم‌اکنون 6.9 درصد از رقیب خود عقب است. اما برنامه ترامپ برای مناظره پیش رو چه خواهد بود


و هیلاری کلینتون در این مناظره برای دفاع از خود چه خواهد کرد؟
**مناظره‌ای متفاوت
این مناظره قرار است همچون مناظره نخست در90دقیقه برگزار شود و شامل شش بخش 15دقیقه‌ای بدون آگهی بازرگانی است و 30دقیقه به بحث در مورد هر یک از موضوع‌ها‌ی مناظره اختصاص خواهد یافت. گرداننده مناظره، کریس والاس 69 ساله و مجری جمهوریخواه اخبار شبکه فاکس نیوز است. او پیش از این نیز به همراه دو مجری دیگر این شبکه، گرداننده یکی از مناظره‌ها‌ی درون حزبی جمهوریخواهان در جریان رقابتهای انتخابات بود.


موضوع‌ها‌ی مورد بحث در این مناظره همچون مناظره‌ها‌ی گذشته حول محور مسائل داخلی و خارجی بوده و شامل دیون و مستمری‌ها‌، مهاجرت، اقتصاد، دیوان عالی، بحران‌ها‌ی جهانی و صلاحیت‌ها‌ی لازم رئیس جمهوری است.


**برنامه ترامپ برای مناظره آخر

دونالد ترامپ در این مناظره قصد دارد تا هرآنچه که در چنته دارد را رو کند.با توجه به افشاگری‌هایی که روزنامه واشنگتن پست از فایل صوتی سخنان رکیک او برضد زنان و سوء قصدش به آنها انجام داده است، او باید تمام تلاش خود را برای رساندن خود به هیلاری کلینتون بنماید. او قصد دارد در این مناظره از "مالک اوباما"، برادرِ ناتنی اوباما، به عنوان حامی خود استفاده کند. ترامپ در مصاحبه‌ای گفته است: "مالک اوباما از برادرش فهمیده تر است و برای دیدار با او لحظه شماری می‌کند".


شبکه سی.ان.ان، هدفِ ترامپ از دعوت مالک اوباما را تاثیرگذاری منفی بر هیلاری کلینتون ارزیابی و تاکید کرده: «ترامپ در مناظره قبل نیز با دعوت از کسانی که بیل کلینتون را به آزارجنسی خود متهم می‌کنند، سعی کرد هیلاری را تحت فشار قرار دهد، اما نتوانست به نتیجه ای برسد».


**برگ برنده بنغازی
اما این تنها نقشه ترامپ در این مناظره نخواهد بود. او قصد دارد تا با استفاده از برگ برنده بنغازی هیلاری کلینتون را زیر فشار قرار دهد. او از مادر یکی از کشته شدگان وزارت خارجه در دوران مسئولیت هیلاری کلینتون دعوت کرده است تا در این مناظره شرکت کند.


«پت اسمیت» مادر «شان اسمیت» مشاور سابق فناوری اطلاعات وزارت خارجه آمریکا تایید کرده که ترامپ از او برای شرکت در جلسه مناظره دعوت کرده است و او قصد دارد این دعوت را بپذیرد.
پت اسمیت پیش تر گفته بود که «هیلاری کلینتون» وزیر سابق خارجه آمریکا را مسئول مرگ فرزندش می‌داند. باید گفت که گروهی از شبه نظامیان مسلح در سال 2012 با نارنجک و خمپاره به کنسولگری آمریکا در بنغازی (لیبی) حمله و آن را ویران کردند؛ در این حمله، شماری از کارمندان کنسولگری، سفیر آمریکا و دو تن از وابستگان سازمان اطلاعات مرکزی(سیا) کشته شدند. اطلاعاتی که بعدها منتشر شد، نشان داد کارمندان کنسولگری آمریکا پیشاپیش از وزارت خارجه درخواست نیروهای امنیتی بیشتر کرده بودند که با بی توجهی این وزارتخانه رو به رو شده بود. حال دونالد ترامپ قصد دارد تا با استفاده از این حادثه کلینتون را تحت فشار قرار دهد.


**بیماری دردسرساز
از دیگر برگ برنده‌ها‌ی دونالد ترامپ در این مناظره، ابتلای هیلاری کلینتون به بیماری ذات الریه است. او قصد دارد تا با مریض نشان دادن کلینتون لیاقت او را برای تصدی پست ریاست جمهوری زیرسوال ببرد. برگ برنده دیگر ترامپ برای این مناظره افشاگری‌های اخیر ویکی لیکس علیه کلینتون است. این سایت با انتشار بخش‌ها‌ی دیگری از مصاحبه اف بی آی با هیلاری کلینتون در مورد پرونده ایمیل‌های شخصی و افشاگری در مورد روابط گرم کلینتون با وال استریت و رسانه‌ها، او را در شرایط سختی قرار داده است.


**دست پر کلینتون
باوجود اینکه دونالد ترامپ برای زیر فشار گذاشتن هیلاری کلینتون اهرم‌ها‌ی فشار گوناگونی دارد اما او نیز در این مناظره می‌تواند از افشاگری‌های اخیر در رابطه با روابط نامشروع دونالد ترامپ با زنان مختلف استفاده کند. این اتفاق آنقدر بزرگ است که هیلاری کلینتون نیاز زیادی به تغییر افکار عمومی ندارد. باید یادآور شد که هیلاری کلینتون تا به حال در نظرسنجی‌هایی که پس از هر مناظره انجام گرفته توانسته ازدونالد ترامپ سبقت بگیرد.


حال باید منتظر ماند و دید که آیا دونالد ترامپ می‌تواند از آخرین شانس خود برای مغلوب‌کردن هیلاری کلینتون استفاده کند یا آنکه هیلاری کلینتون تیر آخر خود را بر پیکر نیمه‌جان ترامپ می‌زند؟
**با توجه به افشاگری‌هایی که روزنامه واشنگتن پست از فایل صوتی سخنان رکیک او برضد زنان و سوء قصدش به آنها انجام داده است، او باید تمام تلاش خودرا برای رساندن خود به هیلاری کلینتون بنماید. او قصد دارد در این مناظره از "مالک اوباما"، برادرِ ناتنی اوباما، به عنوان حامی خود استفاده کند