کد خبر: 26284
تاریخ: 15مهر1394
کد خبرنگار: 225

تفتیش بدنی ، اقدامی مغایر با موازین حقوق بشری

سال هاست که موضوع تفتیش جیب ، کیف و... و بازرسی بدنی وکلای دادگستری درمراجع قضایی که به قولی خانه دوم وکیل به حساب می آید ! نُقل محافل گوناگون شده و کم کم تبدیل به یک معظل لاینحل گردیده است . البته ، همکاران بسیاری نیز در این خصوص قلم فرسایی کرده اند و بدین طریق صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین امر رسانده اند تا جایی که دیگران اینگونه می پندارند که حل تمامی مشکلات و معضلات صنفی وکلا که مخصوصاً در سال های اخیر گریبان این قشر مظلوم را گرفته است در گرو حل این موضوع می باشد و از این پس اگر جیب وکلا را نگردند دیگر هیچگونه مشکلی سد راه ایشان نیست.

سال هاست که اعتراض وکلا دراین خصوص به هیچ نتیجه ای نرسیده است و مسئولین امر نیز توجهی به این اعتراضات نمی کنند و هر وقت هم که مطلبی دراعتراض به این عملِ  نوشته و درفضای مجازی منتشر می شود نه تنها جلوی این اقدامات گرفته نمی شود بلکه تشدید نیزمی گردد .

چندی پیش و قبل از راهپیمایی روز قدس به بیانات مقام معظم رهبری دریکی ازشبکه های سیما که به بیان مظلومیت مردم فلسطین اشاره داشتند گوش می دادم . حضرت آقا یکی ازاقدامات غیر انسانی ، خلاف اخلاق و مغایر با موازین حقوق بشری صهیونیست ها علیه مردم مظلوم فلسطین را بازرسی و تفتیش بدنی ایشان هنگام ورود به مسجدالقصی برشمردند . ناخودآگاه ، به ذهنم رسید که اگر بنا برفرمایش و اعتقاد معظم له ، بازرسی و تفتیش بدنی مردم مظلوم فلسطین توسط اشغالگران صهیونیست امری است غیرانسانی ، خلاف اخلاق و مغایر با موازین حقوق بشری ، پس چطور است که در کشور اسلامی ما و به اعتقاد مسئولین مربوطه بازرسی و تفتیش بدنی مردم و همچنین وکلای دادگستری آنهم جهت ورود به مراجع قضایی و تظلم خواهی امری است کاملاً منطبق با موازین اخلاقی ، انسانی و حقوق بشری ؟! . مگر نه اینکه بنابرفرمایش حضرت امام خمینی (ره) قوه قضاییه ملجأ و پناهگاه مردم مظلوم و ستمدیده است ، پس چگونه است که وقتی همین مردم مظلوم و ستمدیده جهت تظلم خواهی و احقاق حقوق از دست رفته خود به دستگاه قضایی پناه می آورند درابتدای ورودشان با بازرسی و تفتیش بدنی تحقیر و به نوعی مورد ستم همین دستگاه قضایی قرارمی گیرند ؟ . چه بسیارند کسانی که بعضاً مورد ظلم قرارگرفته اند لکن ، به دلیل همین امر(بازرسی وتفتیش بدنی) که آن را توهین و تحقیری علنی برشخصیت انسانی خود بعنوان اشرف مخلوقات و خلیفه خدا برروی زمین می دانند ، حاضر به مراجعه و حضور در دستگاه قضایی جهت تظلم خواهی نیستند . متأسفانه ، نمی دانم دلیل اینکه آقایان ، در ظاهر خود را رهرو آرمان های امام راحل و مطیع اوامر رهبری می دانند لکن ، در باطن هیچگونه توجهی به این نصایح و منویات ندارند چیست !! . بنظر این حقیر تنها راه حل این معظل که سال هاست گریبان مردم بلأخص وکلای محترم دادگستری را گرفته است ، پیروی بی چون وچرای مسئولین امر از فرمایشات و رهنمودهای مقام معظم رهبری و دست کشیدن ازادامه این گونه اعمال که بنابرفرمایش حضرت آقا غیرانسانی ، خلاف اخلاق و مغایر با موازین حقوق بشری است می باشد ولاغیر .