کد خبر: 267612
تاریخ: 12خرداد1397
کد خبرنگار: 235

ریشه‌های آزار جنسی دانش‌آموزان در محیط مدرسه

حادثه آزار و اذیت حدود 16 نفر از دانش‌آموز توسط ناظم مدرسه غیردولتی در غرب تهران احساسات جامعه‌ را جریحه‌دار کرده است و حالا در آستانه فصل ثبت‌نام نگرانی خانواده‌ها دو چندان شده است.

خانواده قربانیان این حادثه می‌گویند «ناظم مدرسه اقدام به پخش فیلم‌های مستهجن برای دانش‌آموزان می‌کرد و آنها را وادار به رفتار غیراخلاقی با هم می‌کرد و برخی مدعی هستند که او مشروب به فرزندشان داده است.»؛ هم‌ اکنون پرونده این ناظم خاطی توسط قوه قضائیه به منظور مشخص شدن صحت و سقم ادعای خانواده‌ها در دست بررسی است. با توجه به اینکه ناظم متخلف جزو نیروهای آزاد مدارس غیردولتی بوده است و گزینش او مربوط به پنج سال قبل است و جذب او در مدرسه «معین» بدون طی مجدد مراحل گزینش انجام شده است. کارشناس مشاوره در آموزش‌ و پرورش گفت: در آموزش‌وپرورش نه در پیشگیری اقدام کردیم، نه در مداخله روشمند بوده‌ایم و نه سیستم درمان اساسی داریم. بنابراین باید بگویم این ماجرا تمام می‌شود و یک زخم کهنه روی بدن آموزش و پرورش می‌ماند، اما گاه و بیگاه این زخم سر باز می‌کند و دوباره آموزش و پرورش سر زبان‌ها می‌آید. عباس فرجی ادامه داد: آموزش و پرورش هیچ‌پروتکلی برای مواجهه با این دست جرائم در اختیار ندارد. جذب نیرو در مدارس غیردولتی ضابطه‌مند نیست و نظارت بر این مدارس ضعیف است. او اظهار کرد: فرد خاطی را نیروی غیررسمی آموزش و پرورش معرفی کرده‌اند. اگر تاکید مسئولان امر را مبنی بر نیروی آزاد‌بودن فرد خاطی در نظر بگیریم، این گونه احساس می‌شود که یا آموزش و پرورش خبر ندارد که بخش زیادی از نیروهای مدارس غیردولتی به‌صورت آزاد جذب می‌شوند یا خبر دارد و این حرف‌ها را صرفا برای شانه خالی کردن از مسئولیت خود مطرح می‌کند که در هر دو صورت تاسف‌آور است. به گزارش تسنیم، فرجی بیان کرد: نیروهای آزاد ساماندهی خوبی در مدارس ندارند. سیستم مشخصی که آنها را از مجاری استانداردی عبور دهد، وجود ندارد. در واقع نیاز یک مدرسه و گزینش نصف و نیم بند یک نیرو را در مدرسه غیردولتی معلم یا معاون مدرسه کرده است.

 

کاهش آمار کودک‌آزاری با آموزش والدین

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه در بسیاری از کودک آزاری‌ها به‌دلیل ناآگاهی والدین، کودک آسیب می‌بیند، گفت: لازم است که خانواده‌ها درباره فرزندپروری آموزش ببینند. حبیب‌ا... مسعودی‌فرید افزود: ما در زمینه کودک‌آزاری خلأ قانونی نداریم. با این حال برای به‌روز کردن قوانین لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در دستور کار مجلس قرار دارد، اما فرای این موضوع درباره کودک‌آزاری آنچه اهمیت دارد آگاهی و مهارت والدین در زمینه جلوگیری از کودک‌آزاری است که هرچه آگاهی افراد بالاتر باشد، آمار کودکان و نوجوانان آسیب‌دیده کمتر می‌شود. او ادامه داد: هم‌اکنون قانون 9‌ماده‌ای کودک‌آزاری مصوب سال 81 اجرا می‌شود که براساس آن کودک‌آزاری جرم تلقی شده است و رسیدگی به این جرم نیاز به شاکی خصوصی ندارد، اما لایحه‌ای که هم‌اکنون در اختیار نمایندگان قرار دارد، فرصت ‌های زیادی را در اختیار بهزیستی برای برخورد با کودک‌آزاری قرار می‌دهد که امیدواریم با توجه به اتفاقات تلخی که اخیرا پیش آمده است، هر چه سریعتر به تصویب برسد. به گزارش پانا، مسعودی فرید خاطرنشان کرد: کسی که کودک‌آزاری می ‌کند چه غربیه باشد، چه از نزدیکان کودک باشد و چه حتی پدر و مادر کودک باید بداند که چه تبعاتی دارد. بنابراین لایحه حمایت از حقوق کودکان می‌ تواند در حوزه رسیدگی قضائی به کودک‌آزاری‌ها به ما کمک شایانی کند و قوه قضائیه در این زمینه با سازمان بهزیستی همراهی زیادی کرده است.

 

معاینه سلامت داوطلبان استخدام

چندی پیش یک حقوقدان با اشاره به حادثه اخیر گفت: این واقعه موجبی است برای یادآوری اینکه داوطلبان استخدام برای امور پرورشی، آموزشی و تربیتی حتما باید از نظر سلامت روانی و نداشتن اشکالات اخلاقی مورد بررسی و حتی معاینه و مصاحبه تخصصی قرار گیرند. به گزارش ایلنا، بهمن کشاورز افزود: زشتی و شناعت عمل متهم نباید باعث محرومیت او از دادرسی منصفانه و حق دفاع شود. در این‌گونه پرونده‌ها نظر پزشکی قانونی و بررسی‌های علمی نظیر آزمایش DNA کاملا می‌تواند تعیین‌کننده باشد. قطعا باید این قبیل اقدامات صورت گیرد و التهاب افکارعمومی مانع حق‌گذاری و اجرای عدالت نشود.