کد خبر: 267886
تاریخ: 15خرداد1397
کد خبرنگار: 235

واکنش قطر به تهدیدهای نظامی عربستان

رییس مجلس شورای قطر در واکنش به مخالفت عربستان با فروش سامانه موشکی اس – 400 به کشورش، اعلام کرد که گفت وگو با روسیه برای خرید این سامانه ادامه دارد و به هیچ کسی اجازه دخالت در امور داخلی کشورمان را نمی دهیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت ، «احمد بن عبدالله بن زید آل محمود» در حاشیه همایش 'توسعه روابط پارلمانی' در مسکو گفت که قطر همه توافق ها از جمله این توافق را محترم می شمارد.

رییس مجلس قطر در پاسخ به سوالی درباره مواضع عربستان در خصوص خرید سامانه موشکی اس – 400 گفت که این موضوع به قطر و روسیه مربوط می شود و گفت وگو در این خصوص در میان سران دو کشور ادامه دارد.

آل محمود همچنین در جریان دیدار با 'ویاچسلاو ولودین' رییس مجلس دومای روسیه گفت که آنها ( عربستان ) حق دخالت در امور ما یا امور کشور بزرگی مانند روسیه را ندارد؛ این معامله ( خرید سامانه موشکی ) حق حاکمیتی ما محسوب می شود.

وی اظهار داشت: تلاش می کنیم روابط با روسیه را توسعه دهیم و به احدی حق دخالت در امور داخلی کشورمان را نمی دهیم.

رییس مجلس قطر خطاب به رییس دوما گفت: شما اطلاعات کافی در مورد مذاکرات نظامی دو کشور دارید، ما به شما اعتماد داریم و می خواهیم با روسیه همکاری کنیم.

روسیه و قطر سال گذشته موافقتنامه دولتی همکاری های فنی -نظامی امضا کردند.

سفیر قطر در روسیه پیشتر اعلام کرده بود که دوحه با مسکو درباره امکان خرید سامانه پدافند موشکی اس-400 مذاکره کرده است.

روزنامه لوموند فرانسه هفته پیش فاش کرد که پادشاه عربستان در نامه ای به 'امانوئل مکرون' رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده ریاض در صورتی که روسیه به قطر تسلیحات اس-400 بفروشد برای اقدامات نظامی علیه این کشور آماده خواهد شد.

آلکسی کوندراتیف معاون کمیسیون دفاعی و امنیت شورای فدراسیون روسیه در واکنش به این نامه در گفت وگو با ریانووستی یادآورشد: روسیه با فروش اس-400 به قطر منافع خود را دنبال و کسب درآمد می کند.

وی با بیان اینکه موضع عربستان در مساله تحویل تسلیحات اس-400 به قطر تاثیری بر تصمیم روسیه ندارد، ادامه داد: مسکو تصمیم خود را در این مورد تغییر نخواهد داد.

این نماینده مجلس روسیه تهدید پادشاه عربستان را تحریک دیگر طرف ها خواند و گفت: بدیهی است که ریاض در میان کشورهای عربی نقش برتر را دارد و تقویت نیروهای مسلح قطر با خرید تسلیحات اس-400، به این کشور برتری می دهد، بنابراین ما دلیل نگرانی و تشویش مقام های سعودی را درک می کنیم، اما این را هم به خوبی می دانیم که ریاض موضع خود را با آمریکا هماهنگ کرده است و این واشنگتن است که نمی خواهد بازار تسلیحاتی خود در منطقه را از دست بدهد.

مجموعه های پدافند موشکی اس 400 یا تریومف (در طبقه بندی ناتو اس.ای-21) پیشرفته ترین تسلیحات پدافند موشکی روسیه هستند که قادرند هواپیماها را تا برد 400 کیلومتری هدف قرار دهند، ضمن اینکه موشک های تاکتیکی تا شعاع 60 کیلومتری دارند.