کد خبر: 269039
تاریخ: 1تير1397
کد خبرنگار: 225

انتشار نامه‌ای از آل احمد پس از ۵۲ سال

غلامرضا امامی، از دوستان قدیمی جلال آل احمد، نامه‌ای را منتشر کرده که جلال در سال ۱۳۴۵ به دست وی رسانده بوده تا به یکی از دوستانش در خرمشهر برساند.

غلامرضا امامی: جلال آل‌احمد در سال ۱۳۴۵ از دانشسرا اخراج شد. من برای او نامه‌ای نوشتم و در آن گفتم که اگر تهران سرد است خرمشهر اما گرم ‌است و مردمش گرم‌تر. او با هوشنگ پورکریم به خرمشهر آمد و یک هفته‌ای به من افتخار میزبانی از خودش را داد. در این سفر کسانی که مایل بودند به دیدار او آمدند از جمله آقای ناصری دبیر فرهنگ دبیرستان‌های خرمشهر در آن زمان که به افتخار آل احمد میهمانی ویژه‌ای هم برگزار کرد.

آل احمد پس از برگشت به تهران برای من نامه‌ای نوشت و چند کتاب و مجله فرستاد که بخشی از آنها برای من و بخشی برای آقای ناصری و بخشی نیز برای آقای کاظمی  مدیر اداری هتل آناهیتا در خرمشهر بود. جالب این‌که او برای آقای ناصری نسخه‌ای از مجله «سوسیالیزم» را فرستاد که توسط خلیل ملکی و هواداران نیروی سوم در خارج از ایران منتشر شده بود و نیز نسخه‌ای از کتاب جزیره‌ی خارک خودش را.

📝 متن نامه‌ و تصویریش

پنجشنبه ۱۳ بهمن ۴۵
حضرت آقای ناصری. یک دنیا ممنون از محبت‌های سرکار و سلام به خانم و به همه‌ی دوستانی که در محضر سرکار دیدیم. روزهای خوشی در خدمتتان گذشت. گرچه سرتان را درد آوردم. ولی چه می‌شود کرد؟

من بیست سال است به آن طرف ها می‌آیم و می‌روم. و همیشه همین حرف و سخن‌ها را داشته‌ام. آیا من متحجر شده‌ام؟ یا آن حضرات؟ خدا عالم است.

به عنوان تشکر از آن همه محبت، چند تا مجلد است که به وسیله‌ی امامی (غلامرضا، جوانکی که توی تاکسی سفارشش را بهتان کردم) برایتان می‌فرستم. به‌خصوص شماره‌ی هفتم. که برای آن جوانان مفید می‌تواند باشد.

این‌ها به نسخ معدودی رسیده تهران. می‌توانید وقف کنیدش بر عموم. اگر خواستاری داشته باشد.

مراعات هم بفرمایید. یعنی که بی‌بوق و کرنا.
به همین علت به نشانی خودتان مستقیم نفرستادم. می‌بخشید.

از این مورد چیزها ـ کتاب و چرندیات ـ که از تهران لازم دارید بنویسید. تنها کاری است که در این ولایت از دست ما بر می‌آید. (و این قلم ملعون را بگو که تا به حال سه بار کاغذ را سوراخ کرده!)

سلام شما را به ملکی رساندم. در فردوسی سه‌شنبه‌ی گذشته مقاله‌ای را شروع کرده درباره‌ی چین و شوروی به امضای م. مهرگان. لابد خواهید دید.
والسلام. جلال آل احمد