کد خبر: 280130
تاریخ: 21مهر1397
کد خبرنگار: 225

آزمون سردفتری ۹۷؛ حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن

با گذشت سه‌روز از اعلام نتایج آزمون سردفتری که پس از ۱۱ سال در تیرماه سال جاری برگزار شد، بسیاری از شرکت‌کنندگان همچنان معترض هستند و پاسخ ابهامات خود را دریافت نکرده‌اند.

اهم موارد مورد اعتراض داوطلبان که از خلال پیام‌های آن‌ها به «اختبار» گردآوری شده به شرح زیر است:

۱- اعلام نشدن شهرهای محل برگزاری آزمون تا چند روز قبل از روز آزمون که مشکلاتی را برای داوطلبانی که باید به این شهرها سفر می‌کردند پدید آورد.

۲- سپرده نشدن برگزاری آزمون به سازمان سنجش که نهاد قابل اعتماد در برگزاری آزمون‌ها به شیوه استاندارد است.

۳- رعایت نشدن نکات امنیتی در برگزاری آزمون مانند پلمب نبودن دفترچه سؤالات و کدگذاری نشدن دفترچه‌ها و...؛

۴- منتشر نشدن دفترچه‌ سؤالات و پاسخ‌نامه رسمی

۵- تأخیر در اعلام نتایج و عدم اطلاع‌رسانی مناسب در این خصوص.

۶- قرار دادن نتایج بر سامانه‌ای ابتدایی و غیراستاندارد که از روز اعلام نتایج تاکنون با قطعی‌ها و اختلال مکرر و طولانی مواجه است و پاسخ‌گو نبودن درخصوص ایرادات این سامانه.

۷- عدم انتشار کارنامه، رتبه، تراز و هرگونه اطلاعاتی که تشریح کننده نتیجه علمی داوطلبان باشد.

۸- اعلام اسامی برابر با ظرفیت تعیین شده، در حالی‌که با عنایت به وجود مرحله مصاحبه و گزینش، سازمان قانوناً موظف به اعلام اسامی داوطلبان بیش از ظرفیت بوده است.

۹- تغییر در ظرفیت شهرها و حذف یا اضافه شدن برخی شهر در مقایسه با جدول ظرفیت‌هایی که در زمان ثبت‌نام از سوی سازمان ثبت منتشر شد بدون صدور اطلاعیه و اصلاحیه (جدول مزبور در حال حاضر دیگر بر روی سایت سازمان ثبت وجود ندارد)؛

۱۰- عدم توضیح درباره فرایند جایگزینی افرادی که در مرحله مصاحبه علمی و عقیدتی حذف خواهند شد.

۱۱- پذیرش هم‌زمان چند نفر از اعضای یک خانواده در آزمونی با بیش از ۷۵ هزار داوطلب و حدود ۹۵۰ نفر ظرفیت، همچنین پذیرش داوطلبانی که بر اساس شباهت‌های اسمی به‌ نظر می‌رسد از وابستگان اعضای کانون سردفتران و دفتریاران هستند (فاطمه، حدیث، لیلا و مریم اسمعیلی/ روح‌الله و محمد زارعی/ نقی و عاطفه تازیکی‌نژاد/ فاطمه و محمدرضا شهسواری فرزندان یوسفعلی شهسواری/ لیلا نوروزی فرزند هرمز نوروزی/ و...)

متأسفانه شیوه‌ی غیرمعمول اعلام نتایج و سکوت فعلی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باعث ایجاد ابهاماتی برای جامعه حقوقی کشور شده است که حتی در صورت عادلانه بودن تمام این فرایند، می‌بایست با توضیحات صریح و به‌موقع مرتفع شود.

به‌نظر می‌رسد حضور یکی از مسئولان این سازمان و نمایندگانی از داوطلبان در یک برنامه زنده تلویزیونی یا رادیویی و پاسخگویی به سؤالات مطروحه می‌تواند راهی مفید و سازنده برای ایجاد شفافیت و جلب اعتماد شهروندان نسبت به سازوکارهای اعطای پروانه سردفتری اسناد رسمی باشد.