کد خبر: 286615
تاریخ: 3بهمن1397
کد خبرنگار: 225

شمس الواعظین و اوین

در خبرها خواندم که استاد ماشالله شمس الواعظین به دادسرای اوین احضار شده است.ازشنیدن این خبر واقعا متاسف و متعجب شدم،زیرا این پیشکسوت فرزانه روزنامه نگاری سالهاست که هیچ گونه فعالیت رسانه ای ندارد و بعداز ۸۸ به مزرعه داری مشغول است.

شاید نسل جوان ما " ماشالله شمس الواعظین" را مانند هم نسلی های من نشناسند که این گوهر گرانبها کیست؟
از این رو نخستین خاطره و مواجهه خویش با وی  در ۳۳ سال قبل را برای خانواده رسانه بازگو می کنم.

اردیبهشت۱۳۶۵چند روزی بود که از جبهه های جنگ برگشته بودم و برای دعوت آقای فخرالدین حجازی  جهت سخنرانی در مجلس یادبود شهدای خزانه بخارایی به مجلس رفته بودم.
 آقای اصغری نماینده تهران و سرپرست موسسه کیهان را دیدم . با وی گپ وگفت کوتاهی انجام دادم.جناب اصغری به من پیشنهاد داد :آیا  می خواهی در روزنامه  کیهان مشغول شوی؟
با اشتیاق گفتم: بله قربان.کی خدمت برسم؟ جناب اصغری بدون درنگ گفت فردا برو کیهان نزد آقای اصغرزاده قائم فرهنگی موسسه کیهان،آنقدر خوشحال شدم که سر از پا نمی شناختم.شب با منزل آقای ابراهیم  اصغرزاده تماس گرفتم و ما وقع را گفتم.وی با خوشرویی پذیرفت و قرار گذاشتیم ساعت ۸ صبح ایشان را ببینم آنقدر هیجان داشتم که از ساعت۷.۳۰ صبح در موسسه حضور پیدا  کردم.عقربه ساعت ۷،۵۹ را نشان می داد، من در نگهبانی کیهان نشسته بودم که مهندس اصغرزاده از ماشین پیاده شد و سامسونت به دست از درب حیاط پارکینگ موسسه کیهان به ساختمان اصلی وارد شد.به احترام ایشان بلند شدم و سلامی دادم به همراه وی به اتاق قائم مقام فرهنگی رفتم.این اتاق قبلا دفتر کار مرحوم محمد منتظرالقائم قائم مقام فرهنگی وقت کیهان بود که قاب عکس آن بزرگوار روی دیوار اتاق توجه ام را جلب نمود.

صبحانه را میهمان ابراهیم اصغرزاده بودم.  آقا ابراهیم حدود یک ساعت با حوصله فراوان نکاتی در باره کار روزنامه نگاری برایم توضیح داد و سپس به من گفت:برو تحریریه روزنامه نزد آقایان شمس یا خانیکی و کار را شروع کن.. وقتی به تحریریه آمدم نخستین کسی را که دیدم مرحوم شوقی پیرمرد مهربان ،خدمتکار و پدر دلسوز همه تحریریه  را دیدم،سلامی کردم و‌گفتم می خواهم آقایان شمس یا خانیکی را ببینم.در حالی که یک بسته روزنامه زیر بغل داشت مرا به سمت اتاق شیشه ای سردبیری هدایت کرد.قبل از ورود به اتاق شورای تیتر به منشی مودب سردبیر خودم را معرفی کردم و بعداز چند لحظه به اتاق ویژه سردبیر یا شورای تیتر  کیهان رفتم.
یک جنتلمن با پیپی در دست مشغول بررسی یادداشت هایی بود که خبرنگاران روی کاغذهای کاهی نوشته بودند.
 ابهت و جذبه ماشالله شمس الواعظین باعث شد دست پاچه شوم.استاد وقتی متوجه  استرس من شد و شروع به شوخی و بذله گویی کرد که من راحت باشم.حدود ۱۰ دقیقه با من صحبت کرد و سپس به بهروز گرانپایه زنگ زد و گفت از امروز همکار جوانی به نام آقای علی نظری به جمع  شما در سرویس مقالات می پیوندد.وقتی از اتاق سردبیری در حال خروج بودم با دلسوزی خاصی گفت: اعتماد به نفس داشته باش و هر سوال و ابهامی در باره کار داشتی به من مراجعه کن.

فردای آن روز بهروز گرانپایه مطلبی از استاد  محمد مجتهد شبستری را به من داد و گفت :چندتا سوتیتر در بیار با اشتیاق گفتم چشم.
مقاله ۸ صفحه ای را یک بار با دقت خواندم.مجذوب قلم و منطق دکتر مجتهد شبستری شدم.اما از  تیتر و سوتیتر چیزی نمی دانستم، بلافاصله به اتاق شورای تیتر رفتم. آقایان شمس و مسعود غفاری مشغول رتق و فتق امور روزنامه بودند.به جناب شمس عرض کردم سوالی دارم با اینکه انبوهی مقاله،مصاحبه و  یاداشت روی میزش بود با حوصله فراوان نحوه استخراج تیتر،سوتیتر،میان تیتر،روتیتر و زیر تیتر را از مقالات را برایم توضیح داد.

شمس الواعظین علاوه بر قلم منحصر بفرد،مدیری حاذق است که اتفاقا بر روانشناسی مدیریتی احاطه کامل دارد.
من جوانی۲۲ ساله و دانشجوی حقوق دانشگاه تهران بودم که هیچ دانشی از رسانه و روزنامه نگاری نداشتم،همواره خودم را مدیون ماشالله شمس الواعظین می دانم.

  اعتماد به جوانی بی اطلاع از علم روزنامه نگاری باعث شد اعتماد به نفس در کاری سترگ به من تزریق شود. همکارشدن با بزرگان روزنامه نگاری چون  فرقانی،صدیقی،سعدی،شکرخواه،گرانپایه، مختاریان،غلامرضا موسوی و.... برای جوانی۲۲ ساله رویایی بزرگ بود که به لطف تدبیر و آموزش شمس الواعظین سهل و آسان شد.
شمس الواعظین یک سرمایه گرانقدر اجتماعی برای جامعه روزنامه نگاری ایران است که صدها نفر امثال بنده را تربیت و تحویل مطبوعات ایران داده است.

امیدوارم روز شنبه ۶ بهمن احضاروی به دادسرای اوین ختم به خیر شود و  برای این پیر سپید موی رسانه که به قول یوسفعلی میر شکاک "قلندر اهل قلم" است، مشکلی پیش نیاید و جامعه رسانه ای کشور همچنان خوشه چین دانش این استاد بزرگ روزنامه نگاری باشد.

علی نظری سردبیر روزنامه مستقل