کد خبر: 287568
تاریخ: 16بهمن1397
کد خبرنگار: 235

زمان پرداخت معوقات معلمان حق التدریسی و خرید خدمت اعلام شد

وزیر آموزش و پرورش گفت: پرداخت معوقات معلمان حق التدریس و خرید خدمات تا روزهای آینده انجام می شود.

سیدمحمد بطحایی پیش از ظهر امروز در گردهمایی مشترک با مدیران و نمایندگان معلمان مدارس در اردوگاه شهید بهشتی شهر ابریشم اصفهان، اظهار کرد: براساس این بخشنامه و شیوه نامه، مختصات مختلف و ساز و کار نیل به مدرسه محوری که اهداف اصلی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است، تشریح خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در این شیوه نامه وزارت آموزش و پرورش و ادارات کل، نقش حامی و پشتیبان خواهند داشت و خود مدارس نقش کلیدی در برنامه ریزی و اجرای برنامه ها دارند.

وی افزود: ارسال بیش از حد بخشنامه ها را معضلی در این مجموعه است؛ برای نمونه در یکسال تحصیلی حدود یک هزار بخشنامه به مدرسه ارسال می شود که به دلیل خاصیت دستوری این موضوع موجب سردرگمی و کاهش خلاقیت و نوآوری در مدارس شده است.

بطحایی در ادامه گفت: آموزش و پرورش اکنون در مقایسه با بهمن 57 به پیشرفت هایی بویژه در شاخص های کمی دست یافته است که بسیاری از آن ها در منطقه و جهانی به عنوان یک ویژگی خاص مطرح می شود.
وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: سرانه فضای آموزشی در بهمن سال 57، به ازای هر دانش آموز 1،44 متر مربع بود اما این میزان اکنون به 5،18 متر مریع افزایش یافته است.

وی بیان کرد: در زمان حاضر 65 هزار مدرسه به شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات دسترسی دارند و هم اکنون پوشش پیش دبستانی به بیش از 70 درصد رسیده است در حالی که این میزان پیش از انقلاب فقط 20 درصد بود.
بطحایی ادامه داد: پیش از انقلاب میزان ورود دانش آموزان به مقطع متوسطه اول 74 درصد بود اما این میزان هم اکنون به بیش از 96 درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه باید طرح سند تحول بنیادین را به جلو پیش ببریم، خاطرنشان کرد: نیاز بیرون مدرسه در بسیاری از اوقات متفاوت تر از آن چیزی است که ما در مدارس آموزش می دهیم که این نقص باید جبران شود.
بطحایی اذعان کرد: دانش آموزان کنونی با دانش آموزان سال های گذشته متفاوت هستند و مدارس باید با تحلیل دقیق نیازها و شرایط جدید، تلاش و آموزش های خود را ثمر بخش کنند.

وی به لزوم اثربخشی مدارس اشاره کرد و گفت: فارغ التحصیلان مدارس باید پیش از ورود به جامعه در مدارس شیوه درست زندگی را تمرین کرده باشند که البته این موضوع هم اکنون در مدارس کمرنگ است.
وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: بسیاری از مفاهیم آموزشی در مدارس در زندگی به کار نمی آید برای نمونه در مراکز آموزشی باید صبر، تحمل، از خودگذشتگی و مسوولیت پذیری را آموزش داد زیرا این صفات اهداف اصلی پرورش را شکل می دهند.

وی با تاکید بر اینکه تغییرات آموزش و پرورش نباید هیجانی و پرسرعت دنبال شود، گفت: اصلاح صحیح نظام آموزشی نیازمند ایجاد زیرساخت های لازم و آماده کردن افکار عمومی است همچنین باید بدانیم که تحول در محتواهای آموزشی عامل حیاتی برای آموزش و پرورش به شمار می رود.
بطحایی خاطرنشان کرد: بسیاری از مطالب آموزشی نه تنها جنبه کاربردی ندارد بلکه حجم آن ها بسیار زیاد است باید به معلمان اجازه داده شود که به جای تشریح مسایل تخصصی اهداف تربیتی را دنبال کنند.

وزیر آموزش و پرورش مدرسه محوری را رکن اصلی برای اصلاح نظام آموزشی دانست و گفت: مدارس باید میزان ابتکار و خلاقیت های خود را افزایش دهند و بر همین اساس باید انتصاب مدیران از حالت ستادی خارج شده و براساس نامزدی و احراز صلاحیت ها صورت پذیرد.
وی افزود: به این معنا که هر کسی می تواند برای تصدی پست های مدیریتی ثبت نام کند و برای سمت های مدیریتی انتخاب شود.

بطحایی درباره رتبه بندی معلمان گفت: بررسی این موضوع آغاز شده و در دستور کار هیات دولت قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه حرف های درون سازمانی نباید رسانه ای شود، گفت: به همین منظور شبکه اطلاع رسانی داخلی را راه اندازی خواهیم کرد تا اعلام برخی برنامه ها نه از مجرای مصاحبه بلکه بوسیله اطلاع رسانی داخلی اعلام شود.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به افزایش سهم این وزارتخانه از بودجه عمومی دولت درسال 98 اظهار داشت: این سهم در سال جاری 11،7درصد بود و در سال آینده به 13،2 افزایش پیدا می کند و این مجموعه قصد دارد برای افزایش سهم از بودجه عمومی دولت قدم به قدم جلو برود، تا مقدار آن در سال های آینده بیشتر شود.

بطحایی به استفاده نظام مند از تشکل های مختلف در آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: این تشکل ها می توانند با تصمیم گیری مناسب نقش ویژه ای در پیشبرد اهداف داشته باشند.
وی، از پرداخت معوقات معلمان حق التدریس و خرید خدمات تا روزهای آینده خبر داد و گفت: قصد داریم با برنامه ریزی مناسب نظام پرداخت ماهیانه را برای این افراد تشکیل دهیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره بازداشت شدگان اخیر اعتراضات صنفی معلمان گفت: این موضوع با تعاملات حراست این وزارت خانه با نهادهای مرتبط در حال پیگیری است اما همه دلایل دستگیری و بازداشت آنها مشکلات صنفی نبوده و دلایل دیگری داشته است.
وی در پاسخ به درخواست حاضران برای تعطیلی یکشنبه هفته آینده 21 بهمن ، گفت: این روز تعطیل نیست.