کد خبر: 287771
تاریخ: 19بهمن1397
کد خبرنگار: 235

لهستان: ایران جزئی از فرایند مقابله با بی‌ثباتی در نشست ورشو خواهد بود

معاون وزیر امور خارجه لهستان با تایید این خبر که ایران به دلیل روابط پرتنش با آمریکا به نشست ورشو دعوت نشده است، اعلام کرد با این وجود ایران جزئی از فرایندی خواهد بود که در نشست آتی برای مقابله با بی ثباتی در منطقه طراحی خواهد شد.

"بارتوش سیچوکی" معاون وزیر خارجه لهستان روز جمعه اعلام کرد که ایران به دلیل روابط پرتنش با ایالات متحده، به نشست ورشو درباره خاور میانه دعوت نشده است.

وی در گفتگو با رادیو آر ام اف لهستان تاکید کرد: «مشخص شده است که این موضوع (دعوت ایران به نشست ورشو) به علت روابط بد میان ایران و آمریکا، مساله ای مختومه محسوب می شود».

معاون وزیر خارجه لهستان در عین حال تاکید کرد که نقطه نظرات ایران یا هر ایده مشابهی برای حل بحران ها و پیشرفت در این زمینه در منطقه خاورمیانه، در نشست ورشو که قرار است 24 و 25 دی ماه برگزار شود، مطرح خواهد شد.

 سیچوکی افزود: «هدف این اجلاس بحث در مورد منابع بی ثباتی در خاور میانه بوده و به نحوی طراحی شده است تا فرایندی را آغاز کند که ایران نیز نهایتاً بخشی از آن خواهد بود، چرا که این منابع بی ثباتی بدون ایران حل شدنی نخواهد بود.»

پیش از این، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به برنامه آمریکا برای برگزاری نشست ضدایرانی در ورشو گفته بود دولت لهستان که بسیاری از شهروندانش در جریان جنگ دوم جهانی به لطف ایران نجات یافتند، باید از این حرکت شرمنده باشد.

ظریف گفته بود: «دولت لهستان نمی تواند این شرمندگی را پاک کند: در حالی که ایران لهستانی ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور اکنون میزبان سیرک مذبوحانه ضد ایرانی شده است.»

نشست ورشو توسط وزیر خارجه آمریکا ترتیب داده شده است.