کد خبر: 289759
تاریخ: 18اسفند1397
کد خبرنگار: 235

85 هزار زندانی مشمول عفو گسترده شدند/ آزادی 2400 زن زندانی

اصغر جهانگیر گفت: تا پایان هفدهم اسفند نود و هفت آمار زندانیان مشمول بخشنامه عفو گسترده زندانیان به هشتاد و پنج هزار نفر رسید.

اصغر جهانگیر درباره اعلام آخرین نتایج اجرای بخشنامه عفو گسترده زندانیان که به‌مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی توسط رهبر معظم انقلاب «مد ظله العالی» اعطا شده است اظهار کرد: طبق آخرین آمار از مشمولین بخشنامه عفو گسترده زندانیان تا پایان روز هفدهم اسفند ماه تعداد 85000 نفر مشمول اجرای این بخشنامه شدند که از این تعداد 51000 زندانی آزاد و 34000 نفر مشمول تخفیف مجازات شدند.

رئیس سازمان زندانها در خصوص استانهایی که بیشترین تعداد مشمولین را داشتند گفت: همچنان 5 استان تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و کرمان به‌ترتیب پنج استان اول کشور هستند که بیشترین تعداد محکومین مشمول عفو را تا پایان دیروز در اختیار دارند.

وی در خصوص بیشترین درصد آزادی در هر استان نسبت به تعداد محکومان همان استان نیز گفت: بر اساس آخرین گزارشها به‌ترتیب استانهای سمنان، خراسان شمالی، قزوین، آذربایجان شرقی و خراسان جنوبی بالاترین درصد مشمولین عفو نسبت به محکومین کل استان را دارند.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه زندانیان اتباع بیگانه را که تا پایان دیروز مشمول این عفو گسترده و رأفت اسلامی قرار گرفته‌اند تعداد 1110 نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد 1078 نفر مرد و 33 نفر زن هستند.

این مقام ارشد قضایی در خصوص زنان زندانی مشمول این بخشنامه نیز گفت: تا پایان وقت دیروز هفدهم اسفند ماه تعداد 2404 نفر از زنان زندانی مشمول این بخشنامه شدند.

دکتر جهانگیر در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: با توجه به سیاستهای کاهش جمعیت کیفری که مورد تأکید مقام معظم رهبری «مد ظله العالی» و همچنین از رئوس برنامه‌های قوه قضائیه است درصدد استفاده حداکثری از این بخشنامه هستیم و از لحظات اول ابلاغ این بخشنامه مراجع قضایی به‌اتفاق مسئولین زندانهای سراسر کشور پرونده‌های تمام زندانیان را به‌دقت مورد بررسی قرار داده‌اند.

وی ابراز کرد: امیدواریم با کمک قضات و پیگیریهای مددکاران زندانها بتوانیم تعداد بیشتری از زندانیان را که مشمول مفاد این بخشنامه هستند از زندانها آزاد کنیم.

رئیس سازمان زندانها مجدداً بر نظارت دقیق بر روند آزادی زندانیان تأکید کرد و گفت: هرچند اجرای این بخشنامه موجب آزادی و یا تخفیف مجازات تعداد قابل توجهی از زندانیان شده است اما استثنائات بخشنامه همچنان به‌قوت خود باقی است و هیچ زندانی خطرناک که موجب سلب امنیت جامعه و یا آسایش شهروندان بشود از زندان آزاد نشده است.

جهانگیر در پایان تأکید کرد: اجرای بخشنامه عفو گسترده زندانیان با این حجم نشان‌دهنده ظرفیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در توسعه سلامت اجتماعی، توان دستگاه قضایی و دغدغه مسئولین قضایی و زندانهای کشور برای کاهش جمعیت کیفری است.

شایان ذکر است همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بخشنامه عفو گسترده زندانیان به‌پیشنهاد رئیس قوه قضائیه و موافقت رهبر معظم انقلاب «مد ظله العالی» در سراسر کشور به‌اجرا درآمده است.