کد خبر: 29196
تاریخ: 20مهر1394
کد خبرنگار: 235

دکتر روحانی:حق نداریم از جیب مردم شعار دهیم

رئیس جمهور گفت: برجام باید وسیله‌ای برای انسجام و سکویی برای جهش اقتصادی جوانان غیور باشد.

به گزارش وکیل ملت ، حجت‎الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در بیست و دومین سفر استانی خود در ورزشگاه شهید متقی ساری ضمن عرض تسلیت به خانواده‌هایی که عزیزان خود را در فاجعه منا از دست دادند گفت: استان مازنداران جز استان‌هایی بود که جان‌باختگان فراوانی در این حادثه داشت.

وی افزود: آنها در سرزمین وحی و در شرایط سخت جان به جان آفرین تسلیم کردند اما به وصال حق رسیدند و پاداش آنها بهشت جاودان خواهد بود.

 

رئیس جمهور با تشکر از انسجام و همدلی مردم کشور با خانواده‌های قربانیان، تصریح کرد: موضع‌گیری مقام معظم رهبری و تلاش دولتمردان در این حادثه قابل تقدیر است و وظیفه دولت در قبال خانواده‎های این عزیزان هنوز تمام نشده و ابعاد این حادثه باید روشن شود.

 
وی افزود: امروز با همت شما مردم بزرگ و دیپلمات‎هایمان به یک عرصه جدیدی قدم گذاشته‌ایم و توانسته‌ایم به همه جهانیان بگوییم که همانطور که در دفاع مقدس با زبان ایثار از حق ملت ایران دفاع کردیم امروز نیز با زبان منطق و دیپلماسی در برابر قدرت‌های جهان ایستادیم.

 

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه این ملت بزرگ توانست به یک توافق غرورآفرین با قدرت‌های جهان، سازمان ملل وشورای امنیت برسد، تأکید کرد: این برای ما افتخاری است که توانستیم با قدرت این ملت، جهان و شورای امنیتی را که در گذشته قطعنامه‌های نا به حق و ظالمانه و غلطی را علیه ما تصویب کرده بود را وادار با قطعنامه‌ای دیگری، قطعنامه‌های غلط قبلی خود را ملغی کند و حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسد.

 

دکتر روحانی گفت: از رهبر معظم انقلاب بخاطر حمایت‌هایی که از روز اول تا روز پایان این توافق داشتند تشکر و قدردانی می‌کنیم و همچنان نیازمند به حمایت ایشان در ادامه مسیر و رسیدن به اهداف بلندمان هستیم.


رئیس جمهور کشورمان افزود: همچنین از ملت بزرگ، مسئولینی که در این راه قدم گذاشتند و به ویژه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که در عمل ارزشمند و کار تاریخی‌شان در اجلاس دیروز کلیات طرح برجام را طبق خواست ملت ایران به تصویب رساندند قدردانی می‌کنم.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه ما همه کشور را از آن این مردم بزرگ می‌دانیم گفت: ما امروز در فرصت پسا تحریم هستیم، ما امروز در فرصت بعد از توافق غرورآفرین هستیم.

 

وی تأکید کرد: ما نیاز به اتحاد و انسجام و همدلی داریم و اگر توانستیم در برابر دنیا به توفیقات بزرگی دست یابیم به دلیل درایت مقام معظم رهبری، ایستادگی ملت بزرگ و دیپلمات‌های غیور و کاردانمان در صحنه مقابله با دنیا بوده است.

 

روحانی با اشاره به اینکه تاریخ به ما خواهد گفت که ملت ایران در این مقطع حساس چه کار عظیم و بزرگی را به ثمر رساندند تأکید کرد: در کجای تاریخ دیده‌اید کشوری را که شورای امنیت به فصل هفت برده و در مسیر خطرناک جنگ قرار داده را ملتی به تنهایی فقط و فقط با منطق و استدلال و انسجام و ایستادگی و تکیه بر نیروهای مسلح شجاعش و با جوانان غیور و همه اقوامش اعم از شیعه، سنی، کرد و بلوچ یکپارچه بایستد و ایستادگی کند.

 

روحانی در ادامه با بیان اینکه ما متحد و منسجم خواهیم ماند گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند نباید برجام در میان مردم فاصله ایجاد کند.


رئیس جمهور تأکید کرد: ما همه هدف واحد داریم و مسیر واحدی را طی می‌کنیم اشکالی ندارد که عده‌ای منتقد باشند و نظرات دیگری داشته باشند.

 

وی افزود: ما در قانون اساسی مسیر دموکراسی را برگزیده‌ایم و همیشه آنچه اکثر مردم می‌گویند مسیر راه خواهد بود.


دکتر روحانی تأکید کرد: در انتخابات هم ما رقابت د و کاندیداهای مختلفی داریم اما رأی اکثریت برای ما مناط است و بعد از رأی اکثریت گروه اقلیت نیز تبعیت می‌کنند البته حقوق اقلیت هم باید مدنظر باشد.

 

روحانی تأکید کرد: امروز باید برجام وسیله‌ای برای انسجام و سکویی برای جهش اقتصادی جوانان غیور باشد و به حول و قوه الهی در ماه‌های آینده با رفع تحریم‌ها نشان خواهیم داد که ملت ما پیروز صحنه هستند.


رئیس جمهور همچنین در اظهاراتش با اشاره به حضور ورزشکاران و قهرمانان استان مازنداران در مسابقات بین‌المللی گفت: قهرمانان این خطه توانسته‌اند در 22 رشته 333 قهرمانی برای ما بدست بیاورند و مدال‌آور باشند و جویبار پایتخت کشتی ایران است و به آنها افتخار می‌کنیم.

 

رئیس قوه مجریه اظهار کرد: شما می‌دانید که امسال کشورهای ثروتمند نفت‌خیز به زانو درآمده بودند. اینکه شما می‌بینید کشورهای همسایه 75 میلیارد دلار از صندوق می‌گیرند برای این است که امسال خودش را اداره کند، کشوری که جمعیت کم و ثروت زیادی دارد و کشوری که بیش از 10 میلیون بشکه نفت صادر می‌کند، خود این کشور مقصر است، چرا که هر کس چاهی برای برادر خودش حفر کند، اول خود در آن چاه خواهد افتاد و شما می‌بینید که چگونه به چاه افتادند.

 

 

حجت الاسلام روحانی با بیان این که ملت ما در شرایط تحریم که شرایط دشواری بود، آرامش خود را در بازار حفظ کردند، گفت: دولت توانست در کنار ملت، کشور را اداره کند.

 

رئیس جمهور با بیان این که امسال تورم یکی از کشورهای نفت‌خیز 3 برابر سال‌های قبل شده است، خاطرنشان کرد: امسال ما در زمینه رشد اقتصادی تا پایان هفته جاری بسته‌ای را دولت ارائه خواهد کرد تا یک تحرک قابل ملاحظه در اقتصاد کشور به وجود آید، این تحرک اقتصادی قبل از آن است که تحریم برداشته شود، هنوز ما در حالت تحریم هستیم و ممکن است تا یک تا دو ماه دیگر هم در تحریم باشیم اما در همین حالت با اتحاد، انسجام و همدلی شاهد یک حرکت و رونق اقتصادی کشور در ماه‌های پایانی سال خواهیم بود.

 

وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه ما چرا به دنبال مذاکره هستیم، گفت: برخی فکر می‌کنند ما علاقه داشتیم به غرب نزدیک شویم، غرب و شرق برای ما فرقی نمی‌کند چرا که ما به دنبال منافع ملت و مصالح کشورمان هستیم و آن چه برای ما مهم است، اشتغال جوانان و رونق اقتصادی است.

 

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: من به عنوان نماینده شما چگونه رضایت دهم که به خاطر تحریم، هر جنسی که وارد کشور می‌شد، 15 تا 20 درصد اضافه از جیب مردم پرداخت شود، ما حق نداریم از جیب مردم شعار دهیم، هر که می‌خواهد شعار دهد، از جیب و زندگی خودش دهد نه از جیب و زندگی فقرا شعار دهد.

 

حجت الاسلام روحانی گفت: ما با دنیا با شهامت و قدرت مذاکره کردیم. تمام حقوقمان را در این مذاکره به حول و قوه الهی گرفته‌ایم.

 

رئیس جمهور افزود: بعضی از سخنان را نشنیده بگیرید تا به موقع جواب آن‌ها داده شود.

 

وی گفت: چه کسی از افتخار و غرور ملت ایران و رفع تحریم‌ها ناراحت است، شما ضرر نمی‌کنید ناراحت نباشید رفع تحریم‌ها به نفع شما هم است، دکان شما کساد نمی‌شود نگران نباشید.

 

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: اساس حرکت ما در این مذاکرات رفاه ملت ایران، رونق علم و رونق اقتصادی است.

 

حجت الاسلام روحانی با بیان این که همه ما به ایران افتخار می‌کنیم و به آینده رشد و توسعه این کشور امیدواریم، گفت: ما به دنبال مذاکرات، سرمایه‌گذاری در این کشور هستیم، امروز 50 شرکت مهم بین‌المللی مهمان در تهران هستند. همین روزها صدها سرمایه‌گذار بین‌المللی در تهران و شهرهای دیگر رفت و آمد می‌کنند.

 

رئیس جمهور افزود: طبق برنامه اقتصاد مقاومتی و خواسته ملت ایران و رهبر معظم انقلاب بعد از توافق هم به نفع ملت، سرمایه و تکنولوژی را جذب خواهیم کرد و هم محدودیت‌ مناسبات بین‌المللی را کنار خواهیم گذاشت و شرایط برای حرکت اقتصادی، سرمایه‌گذاری مشترک، صادرات پایدار و ارتقاء بهره‌وری را مهیا خواهیم کرد.

 

وی با بیان این که باید جلوی تخریب جنگل‌ها و مراتع را بگیریم، گفت: بسیار خوشحال هستم در این دو سال مقداری از این فاجعه بزرگ کاهش پیدا کرده است.