کد خبر: 41521
تاریخ: 10آبان1394
کد خبرنگار: 222
علی شریفی پور کارشناس ارشد حقوق خصوصی در گفت گوی با وکیل ملت:

امضا بیمار برای پزشک مصونیت نمی آورد

مهدی سعادتمند: پزشکی به عنوان یکی از حساس ترین مشاغل محسوب شده و دليل آن نيز ارتباط این شغل با جسم و جان و سلامت انسان ها است.امروزه بسیاری از پزشکان تقدس حرفه خود و سوگندنامه ایی را که یاد کردند تا از جان و دل به درمان درد بیماران و نیازمندان بپردازند، و آنان را فارغ از هرگونه تعصب نسبت به دین و مذهب و رنگ و جغرافیا درمان کنند، از یاد برده اند و بسیاری از پزشکان منافع مالی و اقتصادی خود را بر نجات جان بیمار ارجحیت می‌دهند.بدتر از آن اینکه خیلی از مشکلات برای بیماران در نتیجه کوتاهی پزشک پیش می آید اما آیا امکان شکایت از پزشک برای بیمار یا خانواده بیمار وجود دارد؟

علی شریفی پور کارشناس ارشد حقوق خصوصی در همین خصوص به وکیل ملت می گوید که مردم غالبا تصور می کنند پزشکان و بیمارستان ها با گرفتن امضا امکان هرگونه تعقیب و بررسی را از بیمار و خانواده اش می گیرند، ولی باید یادآور شد که بیمار در صورت قصور و تخلف پزشک حق پیگیری و شکایت جهت احقاق حق و جبران خسارت از طریق مراجع قضایی را دارد و آنچه را که بیماران امضا می کنند برگه مصونیت پزشکان نیست.
با استناد به ماده 158 قانون مجازات اسلامی بند ج در صورت گرفتن برگه رضایت نامه اگر نتیجه مطلوب برای بیمار حاصل نشود پزشک مسئول است مگر اثبات کند نتیجه حاصله به شیوه درمان پزشک ارتباطی ندارد و به استناد به ماده 495 قانون مجازات اسلامی هرگاه پزشک در معالجاتی که انجام می دهد موجب تلف یا صدمه بدنی گردد ضامن دیه است مگر آنکه قبل از معالجه برائت گرفته باشد و مرتکب تقصیری هم نشود و چنانچه اخذ برائت از مریض به دلیل نا بالغ یا مجنون بودن او معتبر نباشد و یا تحصیل برائت از او به دلیل بیهوشی و مانند آن ممکن نگردد برائت از ولی مریض تحصیل می شود.
شریف پور در ادامه به منشور حقوق بیمار اشاره می کند و می گوید که  در ایران منشور حقوق بيمار از طرف معاونت سلامت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در زمستان 1381 به واحدهای بهداشتی درمانی اعلام گردید و این مراکز موظف شده اند که مفاد منشور را در مکان مناسب و قابل رویت در تمامی مراکز درمانی نصب کنند.
تخلفات پزشکی مواردی است که پزشک برخلاف قوانین صنفی رفتار می کند مثل سهل انگاری در انجام وظیفه ولی جرائم پزشکی مواردی است که در قانون، قانون گذار برای آن مجازات تعیین نموده است. رسیدگی به تخلفات پزشکی در صلاحیت دادسرای انتظامی پزشکی است و رسیدگی به جرائم پزشکی در صلاحیت محاکم عمومی دادگستری است. و رسیدگی به تخلفات توسط هیات های بدوی انتظامی مانع رسیدگی توسط محاکم قاضی نیست. و زمانی که بیماران در روند درومان یا اقدامات پزشکی دچار مشکل شوند می توانند به یکی از این مراجع مراجعه نمایند:
1-دادسرای ویژه امور پزشکی جهت مطالبه دیه و خسارات
2-دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی جهت برخورد انتظامی مثل لغو پروانه پزشکی
در ایران جرایم مربوط به تخلفات پزشکی شامل:
1-دادن گواهی خلاف واقع: به استناد ماده539 قانون مجازات اسلامي: هرگاه طبيب تصديق نامه برخلاف واقع درباره شخصي براي معافيت از خدمت در ادارات رسمي يا نظام وظيفه يا براي تقديم به مراجع قضائي بدهد به حبس از شش ماه تا دو سال يا جزاي نقدي محكوم خواهد شد.
2-سقط جنین: به استناد ماده 624 قانون مجازات اسلامی اگر پزشکی بصورت غیر قانونی اقدام به سقط جنین نماید به حبس از 2 تا 5 سال و بعلاوه پرداخت دیه محکوم می شود.
3- فاش کردن اسرار بیمار:بر طبق ماده 648 قانون مجازات اسلامی، ماماها و دارو فروشان و کلیه کسانی که به مناسبت شغل یا حرفه خود محرم اسرار ميشوند هر گاه در غیر از موارد قانونی، اسرار مردم را افشا کنند به سه ماه و یک روز تا یک‌سال حبس و یا جزای نقدی محکوم ميشوند.
4- جراحی زیبایی: جراحی زیبایی باید تنها توسط متخصصین که بعد از کسب درجه دکتری در پزشکی عمومی و گذراندن دوره تخصصی جراحی عمومی مجوز ورود به دوره فوق تخصصی جراحی پلاستیک را دریافت می کنند انجام گیرد. به استناد ماده 29 آیین نامه رسیدگی به تخلفات پزشکی، جراح یا پزشک عمومی که اقدام به جراحی زیبایی کند 6 ماه تا 1 سال تعلیق از کار و اگر به این روند ادامه دهد پروانه پزشکی وی لغوی می شود.
5- زیر میزی: پزشکی شغل مقدسی است و از قدیم پزشکان از جایگاه بالای اجتماعی نزد مردم برخوردار بوده اند اما زمانی شاهد رفتارهای که مغایر با سوگند نامه پزشکان است هستیم که زیر میزی گرفتن یکی از آن هاست که وزیر بهداشت یکی از علل این پدیده اخلاقی را غیر واقعی بودن تعرفه ها بیان می کند.بر اساس قانون برای حوزه سلامت تعرفه ایی تعیین شده است که پزشکان باید بر اساس آن تعرفه خدمات ارائه دهند و اگر پزشکی اعتراضی به تعرفه ها دارد راه آن زیرمیزی گرفتن نیست زیرا این عمل شرعا حرام و غیر قانونی است و از منظر حقوقی تحت عنوان گرفتن مال نامشروع قابل پیگیری است و 3 مکانیزم برای برخورد با گرفتن زیرمیزی وجود دارد:
1- مراجعه به سازمان نظام پزشکی و شکایت به دادسرای آن
2-مراجعه به دادسرای عمومی و طرح شکایت کیفری
3-مراجعه به وزارت بهداشت و شکایت از پزشک تحت عنوان اده 11