کد خبر: 45170
تاریخ: 16آبان1394
کد خبرنگار: 230
مسعود حائري حقوقدان در گفت‌وگو با «وكيل ملت» مطرح كرد:

هزينه‌هاي دادرسي مانع طرح شكايت نخواهد شد

بخشنامه يكنواخت‌سازي در اخذ هزينه‌هاي دادرسي در 17 مرداد 1394 به تصويب رئيس قوه قضاييه رسيد. افزايش هزينه‌هاي دادرسي در حالي مطرح مي‌شود كه بسياري افراد توان پرداخت هزينه‌هاي دادرسي را ندارند و بحث اعسار از پرداخت اين هزينه‌ها را مطرح مي‌كنند كه گاهي نيز اين اعسار در محاكم پذيرفته نمي‌شود.

 براي مثال خانم‌ها براي طرح دعوي طلاق و به‌دنبال آن  گرفتن مهريه بايد هزينه‌هاي زيادي بپردازند كه گاها توان پرداخت اين هزينه‌ها را ندارند. خانمي كه پشوانه مالي ندارد و تمام اميدش گرفتن مهريه‌اش است حال بايد براي گرفتن اين حق خود مبالغ زيادي را بپردازد كه گاها ممكن است از آن صرف‌نظر كند. با اين فرض كه هدف از افزايش هزينه‌هاي دادرسي كنترل ورودي پرونده‌ها باشدحال اين سوال مطرح است باعث نمي‌شود در بسياري از موارد مردم به دليل عدم پرداخت اين هزينه‌ها از شكايت خود منصرف شوند؟ «وكيل ملت» در اين زمينه گفت‌گويي با مسعود حائري گفت‌وگويي انجام داده كه از نظرتان مي‌گذرد.
مسعود حائري با اشاره به اينكه افزايش هزينه‌هاي دادرسي مانع طرح دعوي در بحث مهريه نخواهد شد به «وكيل ملت» گفت: بنده فكر نمي‌كنم افزايش هزينه‌هاي دادرسي باعث شود خانم از شكايت خود منصرف شود در صورتي كه اختلاف به حدي برسد كه  خانم مجبور شود مهريه خود را به اجرا بگذارد و واقعا طرفين قصد جدايي داشته باشند هزينه‌هاي دادرسي نمي‌تواند مانعي براي طرح دعوي در محاكم شود.
اين حقوقدان ادامه داد: البته ناگفته نماند برخي از خانم‌ها اجرا گذاشتن مهريه را عاملي براي فشار به شوهر خود استفاده مي‌كنند.
صرف‌نظر كردن از شكايت
اين وكيل پايه يك دادگستري افزود: البته شايد در برخي موارد افزايش هزينه‌هاي دادرسي باعث صرف‌نظر كردن شخص از شكايت يا تاخير در اين مورد شود اما بنده فكر نمي‌كنم اين افزايش هزينه‌هاي دادرسي باعث كاهش آمار طلاق شود يا حتي دعاوي مهريه را حتي كاهش دهد.
حائري با اشاره به اينكه با توجه به قانون تقويم كردن مهريه‌ها سنگين در دادگاه‌هاي مختلف (دادگاه بدوي و تجديدنظر و در مراجع بالاتر) متفاوت است تصريح كرد: در صورتي كه خانم توان پرداخت اين هزينه‌ها را نداشت مي‌تواند تقاضاي اعسار از پرداخت هزينه‌دادرسي را در دادگاه مطرح كند. به دليل اينكه معمولا اين دعاوي در مورد سند رسمي است در صورت اثبات، هزينه‌ها به عهده خوانده(مرد) خواهد بود. علاوه بر آن اگر اسناد رسمي باشد مي‌توانند از طريق اجراي ثبت نيز مهريه را وصول كنند كه البته هزينه‌هاي آن از دادگستري متفاوت است. بنابراين هزينه‌هاي دادرسي مانع طرح شكايت نخواهد شد.
اعسار بايد در دادگاه اثبات شود
حائري در خاتمه در پاسخ به اين سوال كه آيا  معمولا اعسار از هزينه‌هاي دادرسي در محاكم پذيرفته مي‌شود خاطرنشان كرد:  به دليل اينكه دعواي موضوعي است بستگي دارد چه كسي درخواست كند و داراي چه شرايطي باشد. براي مثال اگر كارمندي اين اعسار را مطرح كرده باشد بايد فيش حقوقي ارائه دهد يا اگر در شركتي مشغول به كار است ميزان درآمد خود را ثابت كند يا اگر فردي دستمزد روزانه مي‌گيرد بايد بتواند ميزان درآمد خودرا اثبات كند يا حتي اعسار خود را از طريق  به دادگاه اثبات كند در محاكم پذيرفته مي‌شود.

انتهای پیام/