کد خبر: 48735
تاریخ: 18آبان1394
کد خبرنگار: 225

حاشیه‌های خواندنی حضور روحانی در نمایشگاه مطبوعات

صبح امروز آئین افتتاحیه رسمی بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها با حضور دکتر حسن روحانی برگزار شد. اما این مراسم حاشیه های زیادی به همراه داشت:

* بیش از دو سال است که بی ربط و با ربط بسیاری از رنگ بندی ها و طراحی های رسمی و غیررسمی به رنگ بنفش درآمده است. اما اینکه شال گردن علی معلم مجری برنامه هم بنفش باشد، یک نوآوری جدید در دولت یازدهم محسوب می شود.

* اگر جز عوامل غرفه ها بودید و «کارت عوامل غرفه» برایتان صادر شده بود، باید بیرون شبستان منتظر می ماندید تا بازدید رئیس جمهور تمام شود. اگر برایتان «کارت ویژه روز افتتاحیه» صادر شده بود، فقط می توانستید در سخنرانی رئیس جمهور شرکت کنید. شب گذشته کارت های دیگری نیز برای حاضران در غرفه ها صادر شده بود تا برخی عوامل از برخی رسانه های خاص بتوانند در زمان بازدید رئیس جمهور در شبستان حاضر باشند. شما بازدید کننده عادی بوده اید؟! شما امروز از نزدیک شبستان هم نمی توانستید عبور کنید!

* عکس داشتن با رئیس جمهور فقط دغدغه مردم عادی نیست. امروز بسیاری از چهره های سیاسی هم علاقه داشتند تا در صندلی های نزدیک به رئیس جمهور جایی برای خودشان پیدا کنند.  
یکی از روحانیون اصلاح طلبی که به داشتن مواضع متفاوت شهره است، امروز هر طور شده برخلاف تذکر تیم حفاظت و تشریفات در ردیف اول صندلی ها نشست ولی قبل از ورود رئیس جمهور مجبورش کردند که ردیف دوم برود. صندلی های پشت سر رئیس جمهور هم مشتری های زیادی داشت.

* برخی از سفرای کشورهای خارجی هم امروز مهمان رئیس جمهور بودند. سفرا که روز تعطیل (یکشنبه) راهی نمایشگاه شده بودند، قید لباس های رسمی و کراوات های همیشگی را زده بودند. هرچند که سفرا روز تعطیل خود را برای حضور در نمایشگاه خرج کردند ولی به نظر می رسد چیز زیادی دستگیرشان نشده باشد، زیرا تقریبا همه صحبت های رئیس جمهور مصرف داخلی داشت.

* تحریم نمایشگاه توسط رسانه های منتقد تفاوت های زیادی را در نمایشگاه امسال به وجود آورده است. مثلا: راهروها ناخواسته عریض تر شده اند. رسانه های گمنام ناگهان صاحب غرفه های بزرگتر شده اند. لحن رئیس جمهور و وزیر ارشاد در سخنرانی افتتاحیه تندتر شده است و نهایت اینکه هرکسی برای سخنرانی حاضر می شود حتما به این نکته اشاره می کند که نزدیک به ۷۰۰ رسانه داخلی و خارجی در نمایشگاه حضور دارند.

* مسئولان برگزاری نمایشگاه هم گویا دست به تحریم رسانه های منتقد زده اند تا جایی که کلیپ ابتدایی برنامه هیچ اشاره ای به رسانه های منتقد نشده بود و تنها نام رسانه های حامی دولت در آن دیده می شد.

* امروز یکی از سخت ترین کارها ترجمه سخنان رئیس جمهور بود. مثلا باید دید وقتی رئیس جمهور در باب «تفاوت إِنَّ و إِنَّما»، «تفاوت لولا و لوما»، «اهل ذمه» و ... صحبت می کردند مترجم ها دقیقا چه چیزی را در گوش غیرفارسی زبان ها گفته اند.