کد خبر: 75195
تاریخ: 6دي1394
کد خبرنگار: 235

تصاویر/ "مرخصی پدرانه" در کره جنوبی

اگرچه در کره جنوبی مانند بسیاری کشورهای جهان برای مردانی که تازه صاحب فرزند می‌شوند "مرخصی پدرانه" وجود دارد اما آمارها حاکی از آن است که تنها 2 درصد از مردان کره‌ای از این حق خوداستفاده می‌کنند.

"مرخصی پدرانه" که در بیش از 70 کشور جهان به اجرا درمی‌آید نوعی مرخصی با حقوق است که برای مردانی که تازه صاحب فرزند می‌شود در نظر گرفته شده است.

  گرچه میزان مرخصی در کشورهای مختلف با هم فرق دارد اما آمارها حکایت از آن دارد که کره جنوبی و ژاپن برای تشویق خانواده ها به فرزند آوری بیشترین میزان مرخصی های با حقوق را به پدران می‌دهد. با این حال مردان اندکی از این حق بهره می‌برند. بنا به همین گزارشات درحالیکه کمتر از 2درصد از پدران در کره ی جنوبی از مرخصی پدرانه استفاده می‌کنند، 89درصد از پدران در سوئد از این حق خود استفاده می‌کنند. گفته می‌شود این تلقی سنتی مردان کره‌ای که تربیت و بزرگ کردن فرزند وظیفه مادر خانواده است در کم بودن این آمار تاثیر داشته است.   در همین حال در سوئد پدر و مادرها می‌توانند از 16ماه مرخصی زایمان همراه با حقوق استفاده کنند که این میزان بین مادر و پدر تقسیم می‌شود. بر پایه همین گزارشات در استونی هم مادرها می‌توانند از 18 ماه مرخصی استفاده کنند و پدرها هم حق استفاده از این مدت را پس از ماه سوم تولد نوزاد دارند.    بر این اساس در کشورهای مختلف مانند انگلیس و بلغارستان ۲هفته در امریکا 35 هفته که به طور مشترک بین زوجین است در ونزوئلا دو هفته در مجارستان و برزیل 5 روز و در آرژانتین دو روز مرخصی پدرانه وجود دارد که معمولا پدران مورد استفاده قرار می‌دهند.   در همین رابطه "کیم هونگ جی" عکاس رویترز اخیرا در گزارشی تصویری از کره جنوبی مرخصی پدرانه در این کشور را به تصویر کشیده؛ او در ذیل عکس‌ها توضیح داده که به پدرهایی که از این مرخصی استفاده می‌کنند "مرد زندگی" می‌گویند و گرچه تعداد آنها زیاد نیست اما به شکل آرامی رو به افزایش هستند.     "چونگ سان هون" در حالی بازی با بچه‌های خود در طول مرخصی پدرانه در سئول     "چون سانگ هون" فرزندش را برای چرخ سواری حاضر می‌کند؛ او یکسال مرخصی پدرانه از شرکتش دریافت کرده است.     "چون" در طول مرخصی پدرانه و در حال غذا خوردن با خانواده خود در آپارتمانشان در سئول     "چون سانگ هون" در حال بازی با فرزند خردسالش؛ او می گوید برای دریافت مرخصی پدرانه مدیران شرکت را متقاعد کرده که در نه فرزندش بیمار است و نه شرایط اورژانسی وجود دارد بلکه می خواهد از حق کنار خانواده بودن استفاده کند. او اولین کارمند از میان 100 کارمندی است که از این حق استفاده می‌کند.     "چون سانگ هون" در حال بوسیدن فرزندش؛ او که همسرش یک معلم است می‌گوید از آماده کردن صبحانه، شستن ظرف‌ها و کمک در کارهای خانه لذت می‌برد.     "چون سانگ هون" در حال پوشاندن لباس به فرزندش؛ او می‌گوید از مرخصی خود استفاده کرده تا فرزندش را متفاوت از نسل گذشته مراقبت و تربیت کند.     "چان یونگ جون" در حالی بازی در آپارتمانشان در سئول     "چانگ سو یول" در حال بازی با اسباب بازی؛ گرچه مرخصی زایمان در کره میان زن و مرد مساوی است اما تنها 3421 مرد در سال 2014 از این حق خود استفاده کردند.     "چون سانگ هون" کودکش را به خانه بر می‌گرداند؛ مقامات کره جنوبی در تلاشند رقم 2 درصد مرخصی پدرانه را تا سال 2030 به 30 درصد برسانند.     پدر در حال بازی با دو فرزندش در آپارتمان     "جئون جئونگ" بعد از بازگشتن از سر کار فرزندش را به بغل می‌گیرد.     بچه ها در حال بازی با پدر خود در آپارتمان