کد خبر: 95047
تاریخ: 13بهمن1394
کد خبرنگار: 230

فواید شروط ضمن عقد

هدف از شروط ضمن عقد تغییر برخی آثار حقوقی ازدواج می باشد که ناخواسته محدودیت هایی را برای طرفین و علی الاخصوص بانوان ایجاد می نماید.

مثلا ، شوهر متعهد می‌شود که جلو سفر یا شغل زن را نگیرد یا به او برای طلاق وکالت می‌دهد.  این‌گونه شروط در صورتی که مغایر با قوانین تفسیری باشند، بر قانون برتری دارند و در صورت بروز اختلاف، باید به شرط ضمن عقد عمل شود، نه قانون؛ اما اگر خلاف قوانین امری باشند، اعتباری ندارند. نکته مهم این است که طبق قانون اساسی هر نوع شرطی که مورد قبول متقاضی عقد باشد، ذکرش در عقدنامه ازدواج، بلامانع است.

  توجه به این شروط از این جهت اکنون اهمیت فراوانی دارد که زنان در حال حاضر نقش پر رنگ تری در اجتماع دارند و وجود زنان شاغل و تحصیلکرده و فرهیخته باید توجه بیشتری به این شروط داشته باشند تا بی توجهی به این شروط باعث سو استفاده یا صدمه به شرایط اجتماعی و شغلی آنها نشود این کار، علاوه بر جلوگیری از هر گونه ابهامی در خواسته‌های طرفین، امکان بهره‌مندی قانونی از خواسته‌ها و درخواست‌هایی چون اشتغال زنان و حق سفر آنان، حق ازدواج مجدد زوج، حق وکالت در طلاق، حق انتخاب مسکن، حقوق مرتبط با حضانت، حق تحصیل، تقسیم دارایی‌ها و مانند آن را فراهم می‏ آورد.