تاریخ انتشار: 22بهمن1394|12:09

| کد خبر: 100173

تأثیر مثبت سخت‌گیری بر روی کودکان

وکیل ملت: یک روان‌شناس گفت: کودکانی که والدین سختگیری دارند نسبت به کودکانی که تحت نظر والدین آزادتر و غیر سخت‌گیر رشد می‌کنند شخصیت مقاوم‌تری داشته و در زندگی موفق‌تر خواهند بود.


مریم رستمی اظهار کرد: محققان معتقدند که بدون درنظر گرفتن وضعیت اقتصادی و درآمد خانواده‌ها، والدینی که فرزندان خود را تحت کنترل داشته و آن‌ها را به حال خود رها نمی‌کنند، آینده روشن‌تری را برایشان رقم می‌زنند و بیشتر از سایر پدرها و مادرها می‌توانند اوضاع را کنترل کنند.

این روانشناس ادامه داد: در واقع، افرادی که در کودکی والدین منضبط و تا حدودی سخت‌گیر داشته‌اند، خیلی راحت‌تر از هم سن و سالانشان می‌توانند احساست نامطلوب خود را کنترل کنند و از افسردگی نجات یابند. علاوه بر این، کودکانی با این نوع تربیت می‌دانند که با چه روش‌هایی باید خود را با شرایط وفق دهند، روی کار خود تمرکز کنند و وظایف‌شان را با درصد بیشتری از موفقیت انجام دهند.

وی تصریح کرد: در واقع آن‌چه که موجب استحکام شخصیت افراد برای حضور در جامعه می‌شود، نوع تربیت و قوانینی است که هر کسی در سنین کودکی با آن دست و پنجه نرم می‌کند و از والدینش می‌آموزد. بنابراین، می‌توان به جرات گفت شیوه‌های تربیتی در مقایسه با سطح درآمد و وضعیت اقتصادی، نقش پررنگ‌تری در میزان موفقیت فرزندان یک خانواده دارد.

رستمی افزود: پدر و مادر نیز بخش اعظمی از این شیوه‌های تربیتی را از نیاکان خود به ارث می‌برند و سختگیری و چارچوب، ریشه در گذشته‌هایشان دارد. با این وجود نمی‌توان نقش آموزش را نادیده گرفت، چرا که متاسفانه بسیاری از والدین با شیوه‌های صحیح تربیتی آشنا نیستند و برای تربیت نسلی موفق، راهی جز افزایش آگاهی و آموزش روش‌های صحیح تربیتی ندارد.

این روان‌شناس خاطرنشان کرد: توانایی ابراز وجود، داشتن اعتماد به نفس، قدرت نه گفتن به بسیاری از ناهنجاری‌ها و خطاها، امیدواری و همه خصایص مثبت در محیط خانواده توسط والدین به کودکان آموزش داده می‌شود. متاسفانه بسیاری از والدین به خاطر نداشتن اقتدار کافی و منطقی در محیط خانه، فرزندانی ناتوان و وابسته تربیت می‌کنند و به آن‌چه در شخصیت فرزندشان شکل می‌گیرد اهمیت نمی‌دهند.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top