تاریخ انتشار: 24بهمن1394|12:23

| کد خبر: 101128
معاون منابع انسانی قوه قضائیه:

کارمندان دستگاه قضایی جزئی از چرخه تصمیم گیری قضایی هستند

وکیل ملت: حجت‌الاسلام و المسلمین امینی گفت: قاضی در خلاء تصمیم نمی‌گیرد و کارمندان دستگاه قضایی جزیی از چرخه تصمیم گیری قضایی هستند؛ بنابراین توجه بیشتر به منابع انسانی در قوه قضاییه، عدالت را به عنوان خروجی اصلی دستگاه قضایی بهتر محقق می‌کند.

به گزارش وکیل ملت ، حجت الاسلام والمسلمین «علیرضا امینی» معاون منابع انسانی قوه قضاییه در نشست مجمع نمایندگان نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری واحدهای ستادی با اشاره به رویکرد جدید در بسیاری از دستگاه ها برای تشکیل مدیریت منابع انسانی گفت: منابع انسانی نگاهی است که باید در کل مجموعه جریان پیدا کند و به صورت زنجیروار بخش های مختلفی که به نیروی انسانی در قوه قضاییه ارتباط پیدا می کنند، در چرخه ای از تصمیمات به یکدیگر متصل شود.
 
وی افزود: متاسفانه در برخی دستگاه ها فقط به تغییر نام اداره مالی به منابع انسانی اکتفا شده است، اما امیدواریم بتوانیم در قوه قضاییه از این اسم عبور کنیم و بر فلسفه تشکیل مدیریت منابع انسانی دست یابیم.
 
وی به لزوم توجه به ارزش های سازمانی اشاره و خاطر نشان کرد: نگاه ماشینی به پرسنل یک دستگاه اشتباه است زیرا نیروها دارای فکر، اندیشه و عاطفه هستند و باید به این ارزش ها توجه کرد، این درحالی است که ارزش های سازمانی از ارزش های اخلاقی، دینی و قانونی جدا نیست.
 
معاون منابع انسانی قوه قضاییه تاکید کرد: توجه به اعتقادات، اخلاقیات و عواطف نیروی انسانی باید به فرهنگ سازمانی تبدیل شود تا با توجه به آن بتوان نیروهایی که با انگیزه بالا وارد دستگاه می شوند را با همان روحیه حفظ کرد و شرایط را به شکلی فراهم کرد که مشکلات پرسنل در کیفیت کار آنها تاثیر نداشته باشد.
 
وی کارمندان را سرمایه های اصلی دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: اخلاص، برکت، درست کار کردن، توجه و تکریم ارباب رجوع باید در سیستم اداری به فرهنگ سازمانی تبدیل شود.
 
حجت الاسلام امینی گفت: در بحث ارزشیابی و نظارت، یکی از ارزش هایی که در سازمان مدنظر است، وظایف اداری هر فرد است و هر فردی باید امانتی را که تحت عنوان وظیفه به او واگذار شده به درستی به انجام رساند و از سوی دیگر سازمان پشتوانه های فکری، دینی، اخلاقی و نگرشی را در کار تزریق کند.
 
وی افزود: وقتی ما در دستگاه قضایی برای مقوله عدالت به عنوان عالی ترین ارزش اجتماعی و انسانی در جامعه تلاش می کنیم؛ نباید کارکنان با این مقوله بیگانه باشند، بلکه باید مسیر درست و سالمی را در نظر بگیریم و بر کارکنان در این مسیر نظارت کنیم.
 
معاون منابع انسانی قوه قضاییه نظارت را رکن اصلی مدیریت عنوان کرد و افزود: اگر نظارت به درستی انجام شود، تخلفی انجام نخواهد شد و نظارت های پس از تخلف نشان دهنده تاخیر در مدیریت است. این درحالی است که باید چرخه را طوری مدیریت و نظارت کرد که به خودی خود تخلفی انجام نشود و اگر تخلفی صورت گرفت ناشی از اشتباه های فردی باشد نه اشتباه سیستماتیک.
 
وی از تبعیض به عنوان یکی از عوامل کاهش انگیزه کارکنان یاد کرد و افزود: نظارت به یک اقدام سخت افزاری و یک اقدام نرم افزاری نیاز دارد، بنابراین باید با کار بیشتر بر روی ذهن کارمندان؛ آنها را توجیه کرد که هر میزان قدرت اغنای سیستم بالاتر باشد، کارمندان بهتر کار خواهند کرد.
 
معاون منابع انسانی با تاکید بر لزوم هوشمندی دستگاه نسبت به عملکرد کارکنان گفت: ضریب هوشمندی در دستگاه نسبت به عملکرد کارکنان باید بالا باشد و پیش از هر فردی دستگاه متوجه اشتباه کارمند خود شود و این امر در دستگاه قضا که نسبت به کل حکومت نقش بیشتری در سالم سازی و اجرای عدالت دارد، بسیار پیچیده تر است.
 
حجت الاسلام امینی اظهار کرد: با تشکیل معاونت منابع انسانی و شکل گیری اداره کل امور نظارت و ارزشیابی، فرهنگ سازمانی باید به گونه ای پیش برود که با ارزشیابی درست، نقطه خلاء کارها پیدا شود.
 
وی با اشاره به کاستی های سیستم های گزینشی کشور گفت: سیستم های گزینشی باید متناسب با پیچیدگی های جامعه امروز به روزرسانی شود، اما در طول این مسیر برای نگهداری نیرو از نظر فکری، انگیزشی و ذهنی باید تلاش بیشتری کرد.
 
معاون منابع انسانی قوه قضاییه تصریح کرد: اگر خواهان پیشرفت کشور هستیم باید به سرمایه های انسانی و مدیریت منابع انسانی توجه کنیم. این درحالی است که متاسفانه در تشکیلات ما کارهای زائد و زیادی برای مدیران درست شده که در برخی موارد آنها را از توجه به نیروهای تحت اختیارشان باز می دارد.
 
وی افزود: امروزه بنگاه های کوچک هم به این تفکر رسیده اند که برای بالا بردن اثربخشی عملکرد باید روی سرمایه های انسانی خود کار کنند و سرمایه انسانی در قوه قضاییه افرادی هستند که مردم با آنها در ارتباط بوده بنابراین رفتار آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.
 
معاون منابع انسانی قوه قضاییه گفت: کار بزرگی در سازمان درحال انجام است و کارمندان باید بزرگ فکر کنند، براین اساس آموزش برای کارکنان باید از حالت غیر موثر خارج شده و به آموزش های اثربخش تبدیل شود و کارمندان با شرکت در کارگاه های آموزشی باید به آگاهی رسیده و به تفکر بیشتر در عملکرد خود تشویق شوند.
 
حجت الاسلام و المسلمین امینی خاطرنشان کرد: فرهنگی ترین جایی که می شود ارزش های سازمانی را در آن ترویج کرد، بخش ارزشیابی است بنابراین باید قالب های جدیدی برای آن ارائه شود.
 
وی افزود: از نتایج بازرسی ها است که خلاءهای سازمانی مشخص می شود و به ما نشان می دهد که در کدام بخش نیاز است که برای کارمندان کار بیشتری انجام شود.
 
وی در پایان تاکید کرد: مدیریت منابع انسانی توسط همه مدیران انجام می شود و ما باید ارزش های سازمانی را ترویج کنیم و قالب های کلی به مدیران ارائه کنیم تا شایسته ترین نیروها در دستگاه قضایی مشغول فعالیت شوند.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top