یک گزارش خواندنی/تجربه ی نزدیک به مرگ چیست؟ لذت بخش یا محنت بار

وکیل ملت: کسانی که تجربه ی نزدیک به مرگ داشته اند دو نوع از آن را گزارش داده اند؛ یکی تجربه ی نزدیک به مرگ لذت بخش و دیگری تجربه ی نزدیک به مرگ اندوهناک و محنت بار. در تجربه ی نزدیک به مرگ لذت بخش و خوشایند، افراد احساس می کنند در حالتی از لذت، صلح و آرامش و سعادت فرو رفته اند.

تاریخ انتشار: 25بهمن1394|23:10

یک گزارش خواندنی/تجربه ی نزدیک به مرگ چیست؟ لذت بخش یا محنت بار
| کد خبر: 102165

صطلاح Near_death experience با علامت اختصاری NDE، نخستین بار توسط Raymond moody ریموند مودی در کتاب زندگی پس از زندگی در سال ۱۹۷۵ابداع شد. از آن پس بسیاری از پژوهشگران به بررسی این حالت و اثرات متعاقب آن پرداختند. تجربه ی نزدیک به مرگ به حالتی اطلاق می شود که فرد از نظر ذهنی کمی قبل از مرگ آن را تجربه می کند؛ برای مثال می توان به کسی اشاره کرد که علائم حياتی اش قطع شده؛ اما بناگاه دوباره به زندگی بازمی گردد و علائم حیاتی از خود نشان می دهد. بیماری، جراحت، تصادفات، یا در هنگام زایمان های ناموفق ممکن است این حالت رخ دهد.

البته گفته می شود کسانی که دارای غم های عمیق و یا اندیشه های ژرف هستند نیز ممکن است چنین حالتی را تجربه کنند.

تجربه کنندگان می گویند بهتر است بگوییم که این خود مرگ بوده و نه تجربه ی نزدیک به آن. آنان می گویند که مرگ را واقعا تجربه کرده اند.

کسانی که تجربه ی نزدیک به مرگ داشته اند دو نوع از آن را گزارش داده اند؛ یکی تجربه ی نزدیک به مرگ لذت بخش و دیگری تجربه ی نزدیک به مرگ اندوهناک و محنت بار. در تجربه ی نزدیک به مرگ لذت بخش و خوشایند، افراد احساس می کنند در حالتی از لذت، صلح و آرامش و سعادت فرو رفته اند.تعداد کمی از آنان نیز حالت محنت بار را تجربه کرده اند. آنان می گویند که احساس وحشت، تنهایی، انفراد و ترس زیاد به آن ها دست داده است. اما آنچه در هر دو مشترک است، اینکه هر گروه معتقدند، آنچه پیرامونشان اتفاق افتاده، چیزی فراتر از واقعیت بوده است، مافوق و بالاتر از آن چیزی که در زمین خاکی اتفاق می افتد.
 

تجربه ی نزدیک به مرگ چیست؟


تجربه ی نزدیک به مرگ لذت بخش Pleasurable

در این حالت نخست، فرد احساس می کند که از بدن جدا شده، احساس آرامش، لذت و خوشی به او دست می دهد.هیچ چیزی از اطراف را به طور خاص نمی بیند، نمی شنود و چیزی را احساس نمی کند، فقط حس جدا شدن از بدن را دارد. احساس می کند که در فضا شناور شده و پرواز می کند. هیچ احساس دردی ندارد، کاملا در آرامش و رها شدگی است.

در مرحله ی دوم فرد نسبت به اطرافش آگاهی پیدا می کند. تا چند لحظه پیش که حالت معلق داشت و چیزی را به طور خاص احساس نمی کرد، در این مرحله همه چیز را نرمال، عادی و کاملا واضح و شفاف می بیند. آن ها می گویند که توانایی های نامتعارفی در این مرحله داشته اند، می توانسته اند پشت دیوار را ببینند، صداهایی را که قابل شنیدن نبوده بشنوند و فکر آدم های اطراف را بخوانند.

در مرحله ی سوم آن ها از عالم طبیعی خارج می شوند، به محیط های زیبایی قدم می گذارند، اکثر آن ها نور می بینند، یک نور فوق العاده روشن، نوری که همه جا را روشن کرده است، آن ها اغلب از یک تونل تاریک، یک مکان تهی و خالی به سرعت به سوی این منبع نور پرتاب می شوند.آن ها می گویند که در ورای این نور مناظری بسیار شگفت انگیز دیده اند.

مرحله ی آخر مرحله ی بازگشت است، آن ها به جسم فیزیکی خود بازمی گردند، خیلی از آن ها می گویند که دوست نداشته اند که هرگز بازگردند، آن ها دوست داشتند برای همیشه آن جا بمانند.

تجربه ی نزدیک به مرگ محنت بار و غم فزا Distressing

کسانی که این نوع تجربه ی نزدیک به مرگ را داشته اند می گویند، در یک خلأ رها شده بودند، احساس ترس، عصبانیت و تنهایی و ضعف داشته اند؛ ضعف یعنی احساس کنی که هیچ‌ قدرتی نداری، مناظر زشت و ترسناکی دیده اند، صداهای گوشخراش و آزار دهنده شنیده اند، همه چیز برایشان ترسناک بوده است، گروهی از آنان تسلیم شده اند اما گروهی دیگر قدرت برتر و عشق مطلق را که همانا خداوند بوده است را از ته قلب صدا کرده اند و از او کمک خواسته اندو شگفت آور این که با این کار به نوع Pleasurable
منتقل شده و احساس امنیت و آرامش وصف ناپذیری به آنان دست داده است.

در دهه های اخیر که علم پزشکی تا حدودی پیشرفت کرده و امکان بازگشت فرد پس از قطع علائم حياتی وجود دارد، نمونه های پرشماری از تجارب نزدیک به مرگ گزارش شده است.

یکی از کسانی که این تجربه را از سر گذرانیده می گوید: با احساس سرخوردگی از اینکه نمرده بودم بازگشتم، اما تغییر کرده ام زیرا می دانم بعد از مردن زندگی دیگری نیز وجود دارد، من آن را دیدم.

iands.com
what is a Near_death experience
سعیده ملایی

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top