تاریخ انتشار: 27بهمن1394|14:40

| کد خبر: 103219

زن دوم عامل 20درصد قتلهای خانوادگی

وکیل ملت: خرمشاهی: زن دوم عامل 20درصد قتلهای خانوادگی بر اساس قانون حمایت از خانواده، هیچ مردی اجازه ندارد بدون حکم دادگاهو رضایت همسر اول، زن دوم اختیار کند؛ اما کسانی هستند که این قانون را با پول دور می زنند.

به گزارش وکیل ملت بر اساس بررسی های صورت گرفته، دفترخانه هایی که این کار را انجام می دهند نزدیک به 2/5 تا دو میلیون و هفتصد هزار تومان پول می گیرند. آنها در این روند می گویند: در شناسنامه مرد اسم زن دوم را ثبت نمی کنند تا مبادا چشم همسر اول به آن بیفتد. اما سند ازدواج به زن دوم داده می شود و اسم مرد در شناسنامه او وارد میشود. دفترخانه های خلافکار همچنین تضمین میدهند که با این شرایط نه مشکلی برای زن دوم به وجود می آید و نه برای مرد!

  ماده 56 قانون حمایت از خانواده تاکید دارد: «هر سردفتر رسمی که بدون اخذ گواهی، بدون اجازه نامه یا حکم صادره در مورد تجویز ازدواج مجدد یا بر خلاف مقررات اقدام به ثبت ازدواج کنند یا بدون حکم دادگاه یا گواهی عدم امکان سازش یا گواهی این قانون یا حکم تنفیذ راجع به احکام خارجی به ثبت هر یک از موجبات انحلال نکاح یا اعلام بطلان نکاح یا طلاق مبادرت کنند به مجازات و محرومیت اشتغال به سردفتری محکوم می شود.
قانون همچنین خاطرنشان می سازد: مرد برای تجدیدفراش باید دادخواستی به طرفیت همسر اول خود تنظیم و در آن خطاب به دادگاه دلایل و علل تقاضای خود را بیان کند. دادگاه نیز با تعیین وقت رسیدگی یک نسخه از دادخواست را برای همسر اول ارسال می کند تا به آن پاسخ دهد یا برای جلسه دادگاه خود را آماده کند. پس از آن دادگاه با انجام اقدامات ضروری و تحقیق از زن اول و پس از احراز توانایی مرد و اجرای عدالت بین همسران اجازه ازدواج مجدد می دهد و چنانچه مرد شرایط و اوضاع مالی مساعدی نداشته باشد و زن نیز حاضر به تمکین و ایفای وظایف زناشویی باشد با درخواست او (شوهر) مخالفت خواهد کرد. در این روند دفاتر ازدواج حق ندارند بدون اجازه دادگاه ازدواج مجدد را به ثبت برسانند و اگر شوهر بدون اجازه دادگاه ازدواج مجدد کند و از طرفی آن را به ثبت نرساند به دلیل عدم ثبت واقعه ازدواج، مجرم محسوب می شود و به حبس تا یک سال محکوم خواهد شد.   از طرفی ازدواج موقت مردان چند سالی است به موضوعی برای جذب مخاطب در فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی تبدیل شده است. سازندگان این گونه آثار می گویند هدف آنها از طرح این موضوع، انعکاس بخشی از واقعیت های جامعه است در حالی که خانم ها نظر دیگری در این باره دارند. آنها بر این باورند که نمایش چندهمسری مردان موجب می شود که این ازدواج از نظر آقایان بسیار ساده و سهل الوصول جلوه کند. همچنین گفته شده این گونه فیلم ها و سریال ها نگرش دختران را نسبت به ازدواج و زندگی زناشویی و وفاداری مردها مخدوش می کند. ضمن این که بسیاری از زنان متاهل با دیدن چنین آثاری به شوهران خود بدبین و شکاک می شوند.

هفته نامه «امیدجوان» در این باره با دکتر عبدالصمد خرمشاهی حقوقدان و وکیل دادگستری به گفت و گو نشسته است:

علت ازدواج مجدد مردها معمولا چیست؟
-    این مساله دلایل بسیاری دارد. اما در مواردی که زن بیمار است و مرد دچار عسرو حرج می شود، موض2وع ازدواج مجدد شکل جایزتری به خود می گیرد. با این حال در برخی از آقایان حس تنوع طلبی و رفتن به سمت هوا و هوس موجب می شود که زن دیگری اختیار کند.   وقتی پای زن دیگری در میان است، زن و شوهر چه باید بکنند؟
-    توصیه من این است که موضوع را با عقلانیت و تعامل حل کنند. مردها بدانند ار قصد ازدواج موقت یا مجدد دارند، حتما مساله را با همسرشان در میان بگذارند؛ چرا که پنهان کاری نهایتا به بروز اختلاف و پدید آمدن مشکلات عدیده منجر می شود.   سرنوشست مردانی که قاعده ازدواج موقت و مجدد را رعایت نمی کنند، چیست؟
-    در محاکم محکوم می شوند.   در پرونده هایی که شما وکالت آن را بر عهده داشتید ازواج مجدد منجر به قتل هم شده بود؟
-    بررسی های آماری می گوید 15 تا 20 درصد قتل هایی که بین زن و شوهر روی می دهد ناشی از ورود زن دوم به زندگی آنهاست. یکی از پرسروصداترین پرونده ها در این زمینه قتل لاله سحرخیزان بود.   مردها ازدواج موقت و مجدد را حق خود می دانند در حالی که تلقی زن ها از این مساله خیانت است، شما چه می گویید؟
-    تلقی خانم ها در این مساله وارد نیست؛ قانون و شرع می گوید مرد می تواند 4 زن دایم و الب ماشاالله هم صیغه ای اختیار کند، بنابراین خیانتی در کار نیست.  
اما این امر بنا بر شرایطی باید صورت بگیرد؟
-    بله، به شرط این که مرد استطاعت مالی داشته باشد و بتواند عدالت را میان همسران خود رعایت کند؛ ضمنا چنان چه مرد بدون اجازه همسر اول مبادرت به ازدواج کرده باشد، حق طلاق برای زن ایجاد می شود.   ازدواج دایم یا موقت؟
-    فرقی نمی کند؛ مرد اگر اجازه همسر اول را نداشته باشد، دادگاه هم با طلاق زن موافقت می کند.

معمولا قانون هم به مسایل نگاه خشک و قاطع خودش را دارد، ولی خانم ها از حیث عاظفی در این قضایا همسرانشان را مورد قضاوت قرار می دهند؟
-    خانم ها در این باره حساس هستند و معمولا به مراجع قضایی هم مراجعه می کنند. اما با این حال همان طور که گفتمازدواج موقت و مجدد کار خلافی نیست. اما مردی که بدون اجازه همسر خود مبادرت به این امر می کند بایستی تبعات ران آ نیز پذیرا باشد.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top