پس از شرکت فرانسوی پژو، نوبت به خودروساز آلمانی رسید؛ خودروسازی که بواسطه تحریم از ایران رفت و حال مجدداً برای واردات و تولید خودروهای مشترک بازگشته است و می‌خواهد گذشته‌ای که از دست رفت را جبران کند.

«اشتفن باومن» مدیرعامل منطقه‌ای آسیا و خاورمیانه شرکت مرسدس بنز در گفت‌وگو با «ایران» گفت: بنز و ایران‌خودرو همکاری خوبی با هم داشتند اما به خاطر تحریم مجبور به قطع روابط شدند. بنابراین امروز برگشته‌ایم که بگوییم می‌خواهیم وسعت کارهایمان را با ایران توسعه دهیم و بتوانیم به صورت جوینت ونچر همکاری کنیم. درست است که در مرحله اول مبنا واردات خودروهای سواری است اما این امر دوام نخواهد داشت و به‌زودی تولید مشترک رقم می‌خورد. تجربه موفق گذشته باعث شد تا دوباره دست پر به ایران برگردیم.

وی ادامه داد: ما تنها برای واردات خودرو به ایران نیامده‌ایم و به طور قطع خط تولید خودروهای سواری بنز در ایران راه خواهد افتاد به‌گونه‌ای که بتوان مشتریان زیادی را به سمت خودروهای مشترک با ایران‌خودرو برد. برخی‌ها تصور می‌کنند بنز تنها خودروهای لوکس تولید می‌کند اما چند وقتی است که شرکت بنز برای سایر کلاس‌ها هم خودرو طراحی می‌کند. با توجه به وسعت همکاری‌ها می‌توان به تولید مشترک رسید. طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، ایران‌خودرو می‌تواند در تولید خودروهای بنز همکاری خوبی داشته باشد. بنابراین ما در ایران با تنها شرکتی که همکاری خواهیم کرد، ایران‌خودرو است.

باومن در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر اینکه "چه زمانی برای تولید مشترک اقدام خواهید کرد؟" اظهار کرد: نمی‌توان زمان مشخصی را اعلام کرد. از طرف ما علاقه‌مندی برای کار مشترک وجود دارد اما در ایران هنوز زیرساخت‌ها فراهم نیست. به عنوان مثال ما می‌خواهیم خودروهای هیبریدی، الکترونیکی و یورو 6 به ایران بیاوریم ولی به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها نمی‌توان چنین کاری را انجام داد. خودروهای شرکت بنز در سطح بالایی است، بنابراین برای تولید مشترک نیازمند تغییرات در بنزین هم هستیم. دولت باید برای بنزین این‌گونه خودروها فکری بکند.

وی ادامه داد: ما بسیار خوشحال هستیم از اینکه بازگشته‌ایم و می‌توانیم مجدداً سهمی از بازار ایران داشته باشیم. باید بگویم که یک‌شبه نمی‌توان به ایران بازگشت و به طور قطع نیازمند زمان هستیم اما نمی‌خواهیم فرصت همکاری را از دست بدهیم و می‌دانیم زمانی ماندگار خواهیم بود که به تولید مشترک برسیم.

اولویت، تولید مشترک با بنز است

همچنین علی نمکین که به نمایندگی از ایران‌خودرو نماینده انحصاری مرسدس بنز در ایران را مدیریت می‌کند، گفت: از این پس تمام خودروهای بنز توسط ایران‌خودرو خدمات می‌گیرند. هدف ما از دور جدید همکاری با بنز، از بین بردن بازار خاکستری و غیر رسمی است و در این ارتباط در آینده فعالیت‌های خود را با بنز گسترش خواهیم داد. در گذشته خودروهای کلاس E بنز در ایران‌خودرو تولید می‌شد که امیدواریم بتوانیم با همکاری مشترک مجدد این خط تولید را احیا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در فاز اول همکاری ایران‌خودرو با بنز، مطالعاتی در بازار صورت گرفته و پیش‌بینی ما این است که سال آینده بین 1500 تا 2000 دستگاه خودروی بنز در کلاس‌های مختلف به ایران وارد کنیم و در اختیار مشتریان قرار دهیم.

مدیرعامل ستاره ایران اظهار کرد: در حال برنامه‌ریزی برای تولید مشترک با بنز در ایران هستیم، ولی نام محصولات تولیدی و امکانات آنها را بعداً اعلام خواهیم کرد. طبق توافقات انجام‌شده با شرکت، دایملر این همکاری به‌صورت جوینت ونچر در فازهای بعدی خواهد بود.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top