ایلام با «مستقل‌ها» وارد انتخابات مجلس شد

وکیل ملت: استان ۵۵۰ هزارنفری ایلام در حالی خود را برای انتخابات مجلسین آماده می‌کند که آرایش سیاسی داوطلبان حاکی از مستقل بودن اکثر کاندیدا دارد و جناح‌ها کم‌رنگ هستند.

تاریخ انتشار: 1اسفند1394|10:50

ایلام با «مستقل‌ها» وارد انتخابات مجلس شد
| کد خبر: 105210

به گزارش وکیل ملت استان ایلام در غرب کشور به‌ عنوان یکی از مناطق کردنشین کشور طی سال‌های اخیر همواره به دلیل کم‌جمعیت بودن و دوری از مرکز کشور کمتر مورد استقبال جناح سیاسی برای فعالیت‌های انتخاباتی قرارگرفته است.

در حالی هفتم اسفندماه سال جاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمی دوره خبرگان رهبری برگزار می‌شود که بازهم شاهد داوطلبان با جریان خاص سیاسی اصلاح‌طلب یا اصولگرا هستیم ولی بیشتر کاندیداها مستقل وارد انتخابات شده‌اند.

تجربه نشان داده افرادی که در استان ایلام به مجلس راه‌یافته‌اند کمتر به‌عنوان یک جریان خاص سیاسی خود را معرفی کرده‌ و درواقع با اعلام استقلال، بیشتر به فضای قومی در استان امیدوار بوده اند.

استان ایلام دارای سه کرسی در مجلس است که شامل دو نفر در حوزه انتخابیه ایلام، مهران، ملکشاهی، سیروان، ایوان، چرداول و یک نفر در حوزه انتخابیه دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره است که همین کم بودن تعداد نماینده‌های استان در مجلس به داغ بودن رقابت برای انتخابات کمک کرده است.

در این دوره ۴۶ نفر شامل ۳۶ داوطلب در حوزه انتخابیه ایلام و ۱۰ نفر در حوزه انتخابیه دهلران برای مجلس شورای اسلامی شرکت کرده‌اند که شامل: حجت اکبری، سجاد امیدی، سلام امینی، فریده الیاس پوریان، عمران احمدی، علی امینی، مجتبی اسدی، بهزاد جوانمرد، علی جمشیدی، سید عابدین حسینی، محمدنقی خیری، بهزاد شیروانی، حشمت اله شریفی، حجت اله شیرزادی، مهدی شریفی، مالک شعاعی، لطیف صادقی، شهرام طهماسبی پور، صید محمد طاهری مقدم، عمران علی محمدی، علی علیپور، سارا فلاحی، خدابنده قنبری، سعید لطفی، احمد محمدی، تقی منصوریان، جلال میرزایی، روح الله محمدزاده، مسعود ملکی، یاسر منصوری، بیت اله نوریان، روح اله ناصرزاده، عباس نصرالهی، محمدحسن نصاری، حامد نوری نژادو مهدی ولیزاده در حوزه انتخابیه ایلام و نامزدهای حوزه انتخابیه دهلران شامل شهرستان های آبدانان، دره شهر، دهلران و بدره شامل علی محمد احمدی، محمد باصره، علی اکبر جعفری، حبیب اله زینی وند لرستانی، بهزاد علیزاده، شادمهر کاظم زاده، سید نورعلی موسوی، تقی محمدی، علی مهدوی و لطیف نوری است.

علاوه بر مجلس نیز در انتخابات مجلس خبرگان رهبری برای سهم یک کرسی استان، دو داوطلب مجلس خبرگان در استان ایلام غیربومی هستند، که اسامی آن‌ها شامل حجت‌الاسلام والمسلیمن سید محسن سعیدی گلپایگانی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی خطیبی است.

فرمانداران دولت نهم و دهم به چشم می‌خورند

در بین داوطلبان مجلس دهم در استان ایلام ۵ نامزد سابقه فرماندار بودن در دولت نهم و دهم رادارند و بیشتر داوطلبان دیگر بسیار گمنام هستند. از سه نماینده فعلی استان هم دو نماینده شامل عمران علی‌محمدی و علی‌محمد احمدی در انتخابات حضور دارند که البته خط‌مشی سیاسی این افراد به نظر جدای از می‌رسد.

آرایش سیاسی اصلاح‌طلبان و اصولگراها در استان ایلام

کاندیدای موردحمایت جناح‌های سیاسی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در هر دو حوزه شمالی و جنوبی

حوزه شمالی شامل شهرستان‌های ایلام، مهران، سیروان، چرداول، ایوان، سیروان

اصولگرایان روح‌الله ناصر زاده - عمران احمدی

اصلاح‌طلبان حوزه شمالی: جلال میرزایی، سعید لطفی

حوزه جنوبی شامل شهرستان‌های دهلران، آبدانان، دره شهر، آبدانان وبدره

اصولگرایان: تقی محمدی

اصلاح‌طلبان: فعلاً نامشخص

همچنین حجت‌الاسلام سعیدی گلپایگانی نامزد موردحمایت ائتلاف اصولگرایان در انتخابات مجلس خبرگان رهبری است.

اصلاح‌طلبان از «جلال میرزایی» برای انتخابات حمایت خواهند کرد

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان استان ایلام از مشخص شدن نامزد نهایی موردحمایت ائتلاف اصلاح‌طلبان این استان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی خبر داد.

محمدتقی ساغری بیان داشت: اعضای ستاد دکتر روحانی و نخبگان و صاحب‌نظران اصلاح‌طلب در نشست خود که با حضور ۴۰ نفر برگزار شد، جلال میرزایی را به‌عنوان تنها نامزد موردحمایت در حوزه انتخابیه ایلام انتخاب و معرفی کردند.

وی در خصوص نامزد موردحمایت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز گفت: دو نامزد غیربومی در این استان برای مجلس خبرگان رهبری وجود دارد ولی با توجه به اینکه شناخت زیادی از این افراد نداریم امکان حمایت اصلاح‌طلبان از هیچ‌کدام از آن‌ها فراهم نشده است.

حمایت اصولگرایان از سه کاندیدای مجلس

دبیر حزب مؤتلفه اسلامی استان ایلام نیز در این رابطه اظهار داشت: تفکر حزبی در استان ایلام نوپا و جوان است و نیاز به تقویت و سازوکار و رفع موانع دارد و درنهایت هدف همه احزاب در انتخابات باید حضور حداکثری در این رویداد باشد.

خدابخش داوودی نصر افزود: یکی از مهم‌ترین موانع در استان ایلام برای برگزاری انتخابات درست و منطقی قوم‌گرایی و انتخابات قومی است درحالی‌که باید نقش این قومیت‌ها در انتخابات با بهره‌گیری از موازین دینی و اسلامی به سمت مسیر درست هدایت شود.

وی عنوان کرد: پس از بررسی‌ها و جلسات متعدد با اعضای شورای همگرایان اصولگرایی استان ایلام لیست نهایی اسامی اصولگرایان دو حوزه انتخابی دهلران و ایلام مشخص شدند.

وی افزود: در حوزه انتخابی ایلام، مهران، ایوان، سیروان، ملکشاهی و چرد اول اصولگرایان استان ایلام بر روی روح اله ناصرزاده و حجت‌الاسلام‌والمسلمین عمران احمدی به اجماع رسیدند.

دبیر حزب مؤتلفه استان ایلام عنوان کرد: همچنین اصولگرایان استان ایلام در حوزه انتخابی دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره نیز بر روی محمدتقی محمدی به اجماع رسیده‌اند.

حجت‌الاسلام سید محسن سعیدی گلپایگانی به‌عنوان کاندیدای موردحمایت اصولگرایان ایلام

دبیر ائتلاف اصولگرایان استان ایلام نیز گفت: حجت‌الاسلام سید محسن سعیدی گلپایگانی به‌عنوان کاندیدای موردحمایت اصولگرایان ایلام در خبرگان رهبری معرفی‌شده است.

نصرت‌الله حیدری اظهار داشت: اعضای ائتلاف اصولگرایان استان ایلام روی حمایت از سید محسن سعیدی گلپایگانی که استاد حوزه هستند، به اجماع رسیده‌اند.

اکثر داوطلبان مستقل آمده‌اند

باوجود فرمانداران دولت نهم و دهم و همچنین چند داوطلب که از حمایت اصلاح‌طلبان و اصولگرایان برخوردار هستند، دیگر داوطلبان نمایندگی مجلس با عنوان مستقل در انتخابات شرکت می‌کنند که البته آن‌ها به پشتوانه مردمی خود فکر می‌کنند.

به نظر می‌رسد مسئله قومی و قبیله‌ای در استان ایلام بر روی فعالیت جناح‌های سیاسی سایه انداخته است و در این استان داوطلبان بیشتر سعی بر تکیه کردن به قوم و قبیله هستند و به نگاهی به احزاب و برخوردار شدن از حمایت حزب ندارند.

حال اینکه نگاه قومی به مقوله انتخابات چقدر صحیح است و به چه نحوی می توان آن را سازماندهی کرد که اصلح از آن خارج شود جای بحث دارد ولی در کل این گونه نگاه ها در انتخابات چندان مورد پذیرش نیست و باید روسای همان اقوام به انتخاب کنندگان توصیه کنند که مولفه های صحیح اسلامی و ایرانی را برای انتخابات به کار گیرند تا سرنوشت 4 سال کشور در حوزه قانون گذاری به فرد متخصص امر سپرده شود.

 

 

دسته بندی اخبار داغ , انتخابات 94 ,
منبع خبر مهر
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top