تاریخ انتشار: 1اسفند1394|23:03

| کد خبر: 105593

خودکشی، رابطه نامشروع و تمام ضداخلاق‌ها نامزد جایزه ادبی

وکیل ملت: پس از اعلام نامزدهای نهایی بخش رمان آزاد یک جایزه ادبی معتبر نام کتابی به چشم می خورد که با تفکرات موسسان این جایزه ادبی کاملا تناقض دارد.

چند روز پیش یکی از جشنواره هایی که وظیفه انتخاب کتاب سال را به نام یکی از شهدای اهل قلم دارد به معرفی نامزدهای نهایی بخش "رمان آزاد" پرداخت که نام کاندیداهای این جشنواره به شرح زیر است:

آلما – به قلم میثم نبی – نشر آموت
انجمن نکبت زده ها – به قلم سلمان امین – نشر روزنه
دود – به قلم حسین سناپور – نشر چشمه
پنج شنبه فیروزه ای – به قلم سارا عرفانی – نشر نیستان
دزده کشی – به قلم فریبا منتظرظهور – کتابسرای تندیس

اعلام نام کتاب دود به عنوان نامزد نهایی بخش رمان آزاد در حالی صورت گرفته است که محتوای این کتاب با تفکرات موسسان این جایزه ادبی که جایزه ای به نام یکی از شهیدان اهل قلم و موسس آن که یکی از پرچمداران ادبیات ایران است، زمین تا آسمان فرق می کند.

محتوای کتاب "دود"  با اهداف این جایزه ادبی ارزشمند آنقدر تناقض دارد که از آوردن نام شهید اهل قلمی که بنابر فعالیت های آن بزرگوار  این جایزه ادبی نامگذاری شده است و موسسان آن که در طول حیات حرمت ادبیات انقلاب را نگه داشته اند خودداری می کنیم.

در ادامه به معرفی اجمالی رمان "دود" می پردازیم:
 
 دود پس از هشت سال به بازار کتاب عرضه شده است. این رمان، داستانی اجتماعی با تم‌های سیاسی است که ماجرای مردی را روایت می‌کند که در انزوای خود به سر می‌برد و این روز‌ها بیشتر شاهد وقایع است تا دخالت کننده بر مسیر آن‌ها. او که روشنفکری پر شور بوده است و میل داشته جهان را از بدی‌ها پاک کند، سرخورده به درون خود فرو رفته است. وقایع این داستان در پانزده فصل روایت می‌شود. در این داستان شخصیت‌های متعددی حضور پیدا می‌کنند اما آن‌ها نیز هر کدام به نوعی دست به گریبان ناکامی‌های خود هستند. این رمان به شیوه رئالیستی نوشته شده که ماجرایی از دنیای معاصر را بیان می‌کند. شهر و فضاهای شهری ملموس به قابل لمس بودن داستان کمک کرده است.

در این داستان شخصیت اصلی که حسام نام دارد درگیر سه زن است که با رفتن یکی، دیگری به زندگی‌اش راه می‌یابد. اما این میان لادن شخصیتی است که از همه بیشتر برای حسام اهمیت دارد. لادن زنی سرکش و جسور است و می‌خواهد تمام محدودیت‌ها را از میان بردارد اما با مقاومت اجتماع و مردان رو به رو می‌شود و دردسری برایش می‌سازند که مجبور به خودکشی می‌شود. حسام که مرد بی‌عملی شده است، در ‌‌نهایت با چاقوی ضامن دار به سراغ مظفر می‌رود که فکر می‌کند در خودکشی لادن مقصر است...

این اثر جدا از این ضعف‌های ساختاری، به لحاظ محتوایی و موضوعاتی که در آن به آن پرداخته می‌شود موردنقد است و هیچ‌گونه سنخیتی با اهداف این جشنواره ارزشی  ندارد.

در این اثر بر روابط بین فردی هیچ‌گونه ضوابط شرعی‌ای حاکم نیست و به‌نوعی بی‌تفاوتی و ولنگاری بر آن حاکم است. مثلاً حسام با زن مطلقه أش مهتاب رابطه نزدیک دارد یا وی با زنی دیگر که زهره نام دارد هم رابطه نزدیک دارد، به خانه اش می‌رود با او تنها در یک اتاق به سر می‌برد، مثلاً در فصل پنجم در صفحه ۴۷ حسام شبانه به خانه زهره می‌رود و این آمد و رفت‌ها برایشان عادی هم هست.زهره وقتی متوجه آمدن حسام می‌شود می‌گوید «چرا دیگر زنگ می‌زنی نمی‌دانی آن در کوفتی پایین قفل نمی‌شود و فقط کیپش می‌کنیم؟» یا در صفحه ۴۸ زهره می‌گوید «یادت رفته این همسایه‌ها چقدر فضول‌اند یک‌بار دیگرکسی نصف شب بیاید خانه ام، به صاحب‌خانه می‌گویند و او اثاثم را می‌ریزد توی کوچه».

رابطه این زن و مرد نامحرم به‌اندازه‌ای نزدیک است که حسام حتی شب را در خانه وی می‌خوابد و به صبح می‌رساند.

با اشاه به بخشی کوچکی از این رمان این سوال برای ما پیش می آید که آیا رمان "دود" با این همه تفاوت با ارزش های این جایزه ادبی آیا لیاقت نامزد شدن برای این جایزه ادبی را دارد یا خیر؟

دسته بندی اخبار داغ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top