باید ذهنيت وكيل هراسي از قوه قضاييه رفع شود

وکیل ملت: دکتر منصور پورنوری دكترا حقوق درياها از انگلستان دارد و از سال ١٣٥٨ تا ١٣٨٨ قاضي دادگستری در مناصب دادياردادسراي عمومی ، دادرس دادگاه حقوقی تهران ، رئيس دادگاه حقوقی يك تهران ، رئيس دادگاه عمومي تهران ، رئيس دادگاه تجديدنظر تهران ، داديار دادسراي انتظامي قضات ، داديار دادسراي ديوان عالي كشور ، رئيس مجتمع قضايي شهيد بهشتي تهران ، معاون قضايي دادگستري تهران ، قاضي نظارت ويژه قضايي قوه قضاييه ، مشاور ريس قوه قضاييه را تجربه کرده است.

تاریخ انتشار: 3اسفند1394|16:18

باید ذهنيت وكيل هراسي از قوه قضاييه رفع شود
| کد خبر: 106648

وی وكيل پايه يك دادكستري است و از سال ١٣٨٩ عضو كانون وكلاي مركز است.همچنین از سال ١٣٨٢ مترجم رسمي زبان انگليسي قوه قضاييه و عضو كميسيون بين الملل و عضو دادگاه انتظامي كانون مركز است. گروه تشکل علمی وکلا با این حقوق دان نام آشنا گفت و گوی را انجام داده است که از نظر می گذرد:

 

جناب دكتر پور نوري شما از سال ٨٩ عضو كانون وكلا شده ايد آيا در اين مدت فعالیت صنفی داشته ايد؟ آيااین مدت را برای شناخت مشکلات کانون و وكلا کافی مي دانيد كه قصد ورود به هيات مديره براي رفع مشكلات كانون و وكلا را داريد ؟

من از سال ١٣٧٣ با كانون وكلا ارتباط نزديكي داشتم اعضا هيات مديره از آن زمان از دوستان و بعضا همكاران قضايي بودند بنابر اين نسبت به مسايل كانون آشنايي داشتم حتي براي جلسات ماهانه قضات كه از تمامي نمايندكان مجتمع هاي قضايي بودند به پيشنهاد بنده از كانون وكلا نماينده معرفي مي شدند نمونه ش جناب آقاي مصباح بود كه در سالهاي ١٣٨٠ تشريف مي آوردند. اما از سال ١٣٨٩ عضو كميسيون بين الملل كانون بودم و در دوره فعلي هم عضو دادگاه انتظامي شدم. بعضا طرف مشورت لوايح كانون بودم. با كمسيون آموزش هم بصورت سخنران همكاري كردم. سعي كردم نقش موثري در جهت ارتباط با نهادهاي بين المللي با كانون داشته باشم ودر اين راستا نقش موثري بصورت اداره كننده اجلاس بين المللي و سخنران داشتم.

باتوجه به سابقه کار حضرتعالی در قوه قضائیه وشناخت کامل از قوه ،جنابعالي براي برخوردهاي دور از شأن كه از بدو ورود به مجتمع ها وتا حضور نزد قضات شریف در خصوص وكلا وجود دارد چه راهكاري در نظر داريد؟

اين كار حفاظتي است و به سليقه روساي مجتمع بستكي دارد و با گفتمان صحيح قابل حل است مثلا در زمان هاي گذشته به دستور ريس مجتمع درب ورودي جدا براي وكلا تعبيه شده بود. بهر حال قانون و يا دستور خاصي وجود ندارد مگر رعايت حرمت و احترام همكاران كه خود هم شان قاضي هستند.

با این وجود هدف جنابعالي از ورود به عرصه بیست و نهمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز چیست؟ و در حقیقت چه انگیزه ای از ورود به این عرصه داريد؟

ببینید از آن جايي كه عرصه كانون نوعي عدالت گستري است و در واقع با قوه قضايي دراين خصوص همگرایي دارد درواقع بدنبال همان هدفي هستم كه در قوه قضاييه بردم و بعلاوه كانون يك نهاد مدني و غير دولتي است كه فعاليت در آن جذابيت خاصي دارد علاقه و عشق به حركت و كار جمعي با نقش سازنده و عدالت گستر موجب انگيزه شده است

خصوصا اينكه همه همكاران هيات مديره قديم و جديد از دوستان هستند كه حسن تفاهم بين بنده و آنها به گذشته هاي دور بر مي گردد و اين ظرفيت را در خودم مي بينم تا به اهداف مورد نظر در جهت اعتلا و استقلال و پويايي كانون با كمك و همدلي آنها برسم.

جنابعالي با ورود خود به هيات مديره چه برنامه های عملی در نظر داريد كه به انجام برسانيد؟

براي حفظ استقلال كانون محور برنامه هاي من كاهش چالش هاي كانون با ديگر نهاد هاي قضايي و دولتي و غير دولتي است بر اساس ايجاد تعامل و تفاهم بين كانون و آنها در عين حفظ استقلال و منزلت كانون و در جهت اعتلاي كانون؛

تعامل و گفتمان با قوه قضاييه  و رفع ذهنيت وكيل هراسي از قوه قضاييه و قضات به جهت رابطه سالم و سازنده اي كه  با مديران قوه قضاييه دارم و به طور كلى توسعه بستر معاضدت در داخل با قوه قضاييه است.

در زمان قضاوت در ادوار گذشته با هدف تعامل با كانون اولين دفتر و اتاق وكلا را در مجتمع قضايي شهيد بهشتي ايجاد كردم و به رياست محترم وقت كانون جناب اقاي جندقي تحويل دادم در زمان اشتغال در سمت هاي قضايي هم بر اين امور اهتمام داشتم مثلا وقتي كه درسالهاي گذشته اصلاح ايين نامه استقلال از طرف قوه قضاييه براي ادغام با مركز مشاورين مطرح شد براي حفظ استقلال كانون در جلسات هيات مديره  جهت طرح شكايت به ديوان عدالت اداري همكاري و شركت داشتم

تعامل با كميسيون قضايي مجلس هم به جهت ارتباطات سازنده با همكاران قضايي عضو كمسيون هستند از برنامه هاي آتي بنده است.

 پيگيري اجباري شدن وكيل در كليه دعاوي مدني و كيفري در اين رابطه درزمان ايت اله شاهرودي رياست وقت قوه پيشنهاد وكالت اجباري و بيمه وكالت را نخستين بار اينجانب با ايشان مطرح نمودم كه وكالت را با بخشنامه اجباري كردند و مذاكراتي هم با شركتهاي بيمه انجام شد اما كانون در آن زمان جديت و اهتمامي ننمود و برنامه ها ناقص ماند. تعامل بيشتر با نهادهاي بين المللي در زمينه هاي مختلفتعامل با كل جامعه از ديگر برنامه هاست.

با عنايت به سالها تجارب جنابعالي در كسوت قضاوت به نظر شما علت برخورد راديكالي و بسته قوه قضائيه با وكلا چيست؟ به نظر شما چنين رفتاري از كجا نشأت مي گيرد؟ تفكرات وكيل ستيزي غالب در دستگاه قضايي يا عدم تعامل مناسب كانون با حاكميت؟

در ادوار گذشته رابطه كانون با قوه قضاييه پر فراز و نشيب بود زماني كه رابطه گسترده بين قوه قضاييه و كانون وجود داشت  ودر جهت فرهنك تعامل بين آنها بود وكيل هراسي و وكيل ستيزي كمتر مي شد

اما هر وقت كانون از قوه فاصله مي گيرد و تعامل را فراموش مي كند اين موضوع تشديد مي شود ابن مورد مربوط به مديريت كلان قوه و كانون مي شوداما بدنه قوه قضاييه قضات فاضل شان و مرتبت خاصي براي وكلاي فاضل و درستكار قايلند.من شخصا از ابتداي كار قضايي تجربه و دانش خود را از وكلاي فاضل بهره بردم. اين فرهنك را بايد در بين قضات توسعه داد .البته عملكرد بعضي از وكلاي جوان ما كه بيشتر از كم تجربگي آنها است اين رابطه را مكدر مي كند.خلاصه اينكه قوه قضاييه دشمني ذاتي با وكلا ندارد بلكه تعامل كمتر موجب اين بد گماني ها مي شود.

 

تحقق وعده بسياري از كانديداي هيات مديره از جمله جنابعالي مبني بر حفظ استقلال كانون منوط به گذشتن از سد سترگي همچون لايحه جامع وكالت است. لطفا مواضع صريح خود را در خصوص اين لايحه اعلام كنيد و بفرماييد نظر به تصويب قريب الوقوع و گريز ناپذير لايحه در جهت صيانت و حفظ منابع مالي صندوق حمايت كه حاصل سالها اندوخته قانوني وكلاست چه تدبيري اتخاذ خواهيد كرد؟

 

موضع صريح بنده جلوگیري از مخدوش شدن استقلال كانون در اين لايحه است بايد با تعامل و گفتمان با قوه قانون گذاري و ارايه دهنده گان اين لابحه مواردي درآن كه استقلال مديريت و استقلال نظارت كانون را تضعيف مي كند با تمام ظرفيت ها مقابله كرد و مانع ادغام شد اما اگر قرار است كه مركز مشاورين با كانون ادغام شود بايد مركز در كانون با معادل سازي علمي و عملي وكلا مشاور حل شود و مديريت مدني همچنان در كانون حاكم گردد. صندوق هم بخشي از درآمدهاي همكاران بعنوان امانت هست و بابد با تدبير قانوني در لابحه حفظ شود.

 

جنابعالي چه تدبير قانوني در خصوص حفظ منابع مالي صندوق حمايت داريد؟

صندوق حمايت بخشي از اندوخته همكاران است در حال حاضر بايد اساسنامه آن در جهت ارايه تسهيلات بيشتر و تبديل آن به نوعي بيمه عمر اصلاح شود و شكي نيست كه متعلق به اعضا مي باشد حتي در صورت ادغام.

 

چنانچه استحضار داريد بخش قابل ملاحظه اي از تصميم دادگاه عالي انتظامي قضات در رابطه با عدم احراز صلاحيت داوطلبين هيات مديره حسب شنيده ها متاثر از گزارشات افراد بوده كه  وثاقت آنان محل تشكيك است. نظربه اينكه جنابعالي از سوابق قضايي برخوردار هستيد چنين سياقي در روند احراز صلاحيت ها را تا چه ميزان بر مدار قانون مي دانيد؟ و چه راهكاري براي برون رفت از اين معضل پيشنهاد داريد ؟

 

طبق رويه ادوار گذشته يكي از ثمرات تعامل با قوه قضاييه تجديد نظر در مورد همكاراني بود كه به ناحق احراز صلاحيت نشدند مطمئن هستم كه در اين دوره هم در جهت شفاف سازي گفتمان هيات مديره با دادگاه موثر خواهد بود. قطعا بايد حق دفاع به همكاران داده شود وگرنه روند بررسي دادگاه خالي از اشكال قانوني نخواهد بود. يكي از مواردي كه جزو تعاملات قانوني بايدقرار گيرد تغيیر قانون راجع به بررسي  صلاحيت داوطلبان عضويت در هيات مديره است.

 

جناب دكتر ظاهرا هر چيز در قوه قضائيه بخواهد به نتيجه برسد بر خلاف اجراي قانون و آيين نامه و بخشنامه نياز به تعامل و گفتمان دارد .

 

بله همينطور است. با تعامل و گفتمان تفاهم متقابل بوجود مي آید و تبديل به قانون مي شود قانون استقلال هم حاصل گفتمان كانون وقت با دادگستري بود زيرا قبل از آن قانون كانون مستقلي وجود نداشت. با گفتمان قانون بهتر اجرا مي شود.

 

ولي اين گفتمان در خصوص موضوع مورد بحث با تغيير روساي مجتمع هاي قضايي نتايج متفاوتي ممكن است داشته باشد .همينطور كه الان هم شاهد آن هستيم يك روز وكلا در مجتمع ها درب ورود اختصاصي دارند با تغيير سرپرست مجتمع و دستور صادره درب ورود وكلا بسته مي شود !

عرض كردم كه اين گتمان منتهي به يك بخشنامه و دستورالعمل و قانون خواهد شد كه با تغيير ريس مجتمع عوض نشود.

 

برخی معتقد هستند هیأت مدیره باید به دیدگاه های پایه های کانون و قاعده کانون یعنی شورای تشکل ها که خرد جمعی بدنه جامعه وکالت است گوش فرا دهد و انتقاد می نمايند  که چه ادوار گذشته و چه هیات مدیره فعلی اعتقادی به این گفتمان یعنی از قاعده به راس ندارند. نظر جنابعالي در اين خصوص چيست ؟

 

قطعا در مورد مسايل مهم بايد بدنه كانون همراه باشد زيرا هیات مديره به تنهايي ظرفيت اين را ندارد.تمام نهاد هاي مدني هم در اساسنامه هاشون پيش بيني كردند. اگر بدنه كانون تهديد به مقابله با ايين نامه ادغام نكرده بود الان وضعيت متفاوت بود.

 

جناب دكتر در پايان اگر پيام يا مطلب خاصي براي مخاطبان محترم داريد لطفا بفرماييد.

آخرين صحبتم اين است كه واقعا همكاران به كساني كه منفعت صنفي را به منافع شخصي ترجيح مي دهند راي بدهند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top