حاشیه ها و تخلفات تبلیغات انتخاباتی

دکترهای بدون مدرک/تعرض به طبیعیت/وعده های دور از دسترس

وکیل ملت: تبلیغات انتخاباتی که به اوج می رسد،برخی نامزدها و هوادارانشان گاهی وارد عرصه هایی می شوند که قانون آن ها را نهی کرده است و مسئولان بنا به وظایف خود با این تخلفات مبارزه می کنند.

تاریخ انتشار: 5اسفند1394|16:49

 دکترهای بدون مدرک/تعرض به  طبیعیت/وعده های دور از دسترس
| کد خبر: 107858

برخی ازنامزدهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و هواداران آنان با هدف تبلیغات متفاوت تر، دانسته یا نادانسته وارد عرصه هایی می شوند که مصداق تخلف محسوب می شود و مسئولان به این موارد رسیدگی می کنند.
همچنین استفاده از شعار و وعده و دعوت از ورزشکاران و مقوله ورزش در روش های تبلیغاتی مدنظر این افراد است.
برخی روش های تبلیغی که حاصل گزارش های خبرنگاران ایرنا در استان هاست درپی می آید:


** دکترهای بدون مدرک / استاد شدن چه آسان
رئیس ستاد انتخابات تربت حیدریه برعزم خود و دیگرمسئولان برای مبارزه با تخلفات انتخاباتی تاکید کرد و یکی از موارد مبارزه با تخلفات را تصمیم شورای تامین استان خراسان رضوی ذکر کرد و گفت: تصاویر تبلیغاتی نامزدهای مدعی داشتن دکتری که مدرک آن را به ستاد انتخابات ارائه نکرده اند بنابه تصمیم شورای تامین استان از حوزه انتخابیه تربت حیدریه، زاوه و مه ولات جمع آوری شد.
مهدی ناصری به ایرنا گفت: این افراد ممکن است مدرک دکتری داشته باشند اما چون مدارک را به ستاد انتخابات ارائه نکرده اند، استفاده از این عنوان در تبلیغات انتخاباتی آنها تخلف محسوب می شود.
وی افزود: روند جمع آوری اوراق تبلیغاتی این افراد همچنان در سطح شهرستان های تربت حیدریه، زاوه و مه ولات ادامه دارد.
یک خبر دیگر حاکی است که یک نامزد انتخاباتی در حوزه انتخابیه تربت حیدریه، زاوه و مه ولات، عنوان دکتر را از مواد تبلیغاتی خود برداشت و واژه استاد را جایگزین آن کرد.
این نامزد در همه بنرها و پوسترهای تبلیغاتی خود از عنوان دکتر استفاده کرده بود.
شهرستان های تربت حیدریه، زاوه و مه ولات، مشترکا دارای یک کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی هستند که اکنون31 نفر برای آن رقابت دارند.
مرکز شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.


** دور از دسترس
رئیس هیات نظارت برانتخابات استان البرز نیز مبارزه با تخلفات را در دستور کار دارد و به گفته او قانون گریزان تبلیغات خود را دور از دسترس ستاد امحاء و در حریم خصوصی نصب می کنند که کسی نتواند برای امحای آن اقدام کند.
حجت الاسلام و المسلمین روحی یزدی گفت:تمام تخلفات تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی رصد و پیگیری می شود.
استان البرز دارای دو حوزه انتخابیه و سه کرسی نمایندگی مجلس است که 55 نامزد انتخاباتی در حوزه انتخابیه کرج، اشتهارد، فردیس و آسارا برای کسب دو کرسی و 17 نامزد انتخاباتی در حوزه انتخابیه ساوجبلاغ ، نظرآباد و طالقان برای کسب یک کرسی این حوزه در مجلس رقابت دارند.


**پاسداشت طبیعیت
دادستان عمومی و انقلاب برخوار در استان اصفهان گفت:نامزدهایی که پلاکاردهای تبلیغاتی خود را بر روی درختان نصب می کنند دشمن محیط زیست هستند و موجب نابودی درختان می شوند.
فتح الله محمدی بیان کرد: برای حفظ زیبایی شهر و جلوگیری از آسیب زدن به طبیعت، نصب هرگونه پلاکارد تبلیغات انتخاباتی بر روی درختان ممنوع است و از نامزدها خواسته ایم از نصب پلاکارد بر روی درختان خودداری کنند.
شهرستان های برخوار،شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی یک کرسی نمایندگی دارند و برخوار حوزه انتخابی فرعی این شهرستان محسوب می شود.
در این حوزه انتخابیه 27 نفر برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نامزد شده اند.

** توپ در زمین نامزد / خانه ای برای تبلیغ
بازیکنان و سرمربی یک تیم فوتبال مطرح برای حمایت از یک نامزد انتخابات مجلس دهم در یکی از شهرهای غرب کشور حاضر شدند و در اجتماع هواداران این داوطلب انتخابات شرکت کردند.
سرمربی این تیم در سخنرانی خود او را محبوب ترین نماینده نامید و آرزوی ترقی بیشتر برای او کرد.
خبر دیگر اینکه یکی از نامزدهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در یکی از استان های غرب کشور که نماینده کنونی مجلس هم هست در آیینی با حضور هوادارانش و برخی مسئولان اقدام به کلنگ زنی یک طرح ورزشی کرد و نام طرح کلنگ زده را خانه ورزشی مربوط به یک رشته ورزشی نامید.


** رصد یکدیگر در فضای مجازی
انتشار خطاهای تبلیغاتی نامزدها در فضای مجازی از آخرین ترفندها و حربه های طرفداران داوطلبان علیه رقیب است.
انتشار خطاهای تبلیغاتی، حواشی تبلیغات، سخنرانی نامزدها و در مجموع مواردی که به نظر رقیبان منجر به شکست آرای طرف مقابل می شود در فضاهای مجازی انتشار می یابد.
در یک نوشته منتشر شده در فضای مجازی از سخنرانی یکی از نامزدهای انتخاباتی در یک استان غربی،ایراد گرفته و عنوان شده این فرد در پاسخ به سوال حاضران عنوان کرده باید مشاوران من برای پاسخگویی به این پرسش حضور داشته باشند که با تمسخر حضار مواجه شده است.
در فایل تصویری دیگری یکی از نامزدهای این استان در اوج سخنرانی های انتخاباتی با کمبود واژه مواجه می شود و از بیان ساده ترین افعال و کلمات باز می ماند.
وی در توجیه این کمبود واژه عنوان کرده که روزانه تا 20 مورد سخنرانی داشته که این امر موجب خستگی وی شده است.

** شعار ها و وعده ها
در تبلیغات انتخاباتی، یکی از مواردی که همواره مرسوم بوده شعار تبلیغاتی نامزدهاست که بسته به گرایش سیاسی آنها متنوع و متفاوت است.
در حوزه انتخابیه بوشهر،گناوه و دیلم نامزدهای جریان های مختلف سیاسی شعارهای متنوعی را برای خود انتخاب کردند که بر سردر ستادها و پوسترهای تبلیغاتی آنها نقش بسته است.
' توکل و مشورت، تلاش جهت اشتغال جوانان و رونق اقتصادی استان بوشهر'، 'امید، هدف، رضایتمندی'، 'لبان کودک را پر از لبخند می خواهم، همیشه مردمانت را سعادتمند می خواهم' ، 'فردای بوشهر اندیشه و انتخاب امروز شماست'، 'تلاش برای آزادی، مبارزه با افراط، فساد و ریاکاری' ، ' پیش به سوی مظلومیت زدایی بوشهر' برخی از شعارهای انتخابی نامزدهای مجلس شورای اسلامی در شهرستان بوشهر، گناوه و دیلم است.
'سلام بر مردمان قاره کوچک مان بوشهر که از دیرباز تاریخ خود را به فرهنگ دیرین این سرزمین پیوند زده اند'،' این قاره لایق بهترین هاست' ، 'فردا از آن ماست، اگر بخواهیم'، 'جوانی با جوانگرایی، عدالت خواهی و قانون مداری' ،' بوشهری ام و از سکوت بیزارم' ، 'تا تحقق آرمان ها و خواسته های مردم این دیار از پای نخواهم نشست' ،'این کرسی جایگاه مردم است' ، 'ما همه یک خانواده ایم، زنان نیز از این خانواده هستند'، ' نه به میز قدرت، آری به میز خدمت' ، 'سلامت، صداقت، تجربه' از دیگر شعارهای نامزدهای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در بوشهراست.
در استان بوشهر 48 نامزد تائید صلاحیت شده فعالیت انتخاباتی خود را در چهار حوزه انتخابیه آغاز کرده اند.
استان بوشهر با یک میلیون و 32 هزار نفر جمعیت دارای یک کرسی نمایندگی در مجلس خبرگان رهبری و چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی است.
وعده های برخی نامزدها هم جالب است.
یکی از این نامزدها در یکی از استان های مرکز کشور وعده اهدای یک سال اینترنت رایگان به کسانی داده که به او رای بدهند.
بهبود معیشت،وعده پرداخت وام و تسهیلات کم بهره،حل مشکلات اقتصادی و عمرانی و اشتغالزایی از دیگر شعارها و وعده های برخی نامزدها در بیشتر استان های کشور است.

ایرنا

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top