صادق زیباکلام:

نشان توسعه یافتگی هر جامعه آمار بالای جمعیت رای دهنده است

وکیل ملت: تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: برخی افراد در انتخابات شركت نمی‌كنند زیرا فكر می‌كنند حضور آنها در عرصه انتخابات تاثیری ندارد در صورتی که نشان توسعه یافتگی جامعه آمار جمعیت رای دهندگان است.

تاریخ انتشار: 6اسفند1394|12:00

نشان توسعه یافتگی هر جامعه آمار بالای جمعیت رای دهنده است
| کد خبر: 108160

به گزارش وکیل ملت ، صادق زیبا كلام شامگاه چهارشنبه در مراسم گردهمایی بزرگ ائتلاف اصلاح طلبان خوزستان در اهواز عنوان كرد: انتخابات پیش رو نقطه عطفی برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود. البته همه ما عادت كرده ایم مسئولان همیشه بگویند انتخابات پیش رو به دلیل حساسیت ویژه منطقه ای بسیار حساس و سرنوشت ساز است.

وی افزود: نظام های مبتنی بر دموكراسی و مردم سالاری باید حداقل هایی را در بطن خود در اختیار داشته باشند. یكی از این حداقل ها این است كه عزل و نصب حكومت مبتنی بر رای مردم باشد. حكومت، دولت و اصحاب قدرت در یك نظام مردم سالار نمی توانند هر آنچه را كه می خواهند انجام دهند.

زیباكلام تصریح كرد: در یك نظام مبتنی بر دموكراسی، مسئولان حكومت نمی توانند تصمیماتی بر خلاف قانون انجام دهند. چنین حكومت هایی باید در قبال سیاست و تصمیمات اتخاذ شده به مراجع رسمی همچون رسانه ها و غیر رسمی همچون مجلس پاسخگو باشند.  

این تحلیل گر مسائل سیاسی با بیان اینكه شان به وجود آمدن مجلس در یك نظام مردم سالار این است كه مطالبه گر باشد، اظهار كرد: به طور حتم حكومتی كه دارای اختیارات نامحدود باشد و به مردم نیز پاسخگو نباشد را نمی توان حكومت مردم سالار دانست.

زیباكلام گفت: تفكر ایجاد مجلسی مطالبه گر در كشور ما كم و بیش از دوران انقلاب مشروطه آغاز شد. اصل تفكیك قوا و قانون اساسی نیز بر اساس همین ایده شكل گرفت.

وی با بیان اینكه مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب نقش برجسته ای پیدا كرد، افزود: در اوائل انقلاب اسلامی همه امور به مجلس مربوط می شد اما متاسفانه این نهاد به مرور زمان از قدرت كمتری برخوردار شد و اگر مجلس اول و نهم را با یكدیگر مقایسه كنیم متوجه این مسئله خواهیم شد.

زیباكلام با اشاره به اهمیت مسئله پرونده هسته ای در ۱۰ سال گذشته عنوان كرد: در این مقطع زمانیف مسئله هسته ای جز جدی ترین مباحث كشور بوده اما متاسفانه در دولت گذشته صحبت های زیادی در این خصوص انجام نشد. در طول این مدت هیچ گاه مجلس شورای اسلامی دولت را موظف به ارائه توضیحات در این خصوص نكرد.

وی گفت: متاسفانه عدم موفقیت پرونده هسته ای در دولت قبل را تنها در مناظره های انتخاباتی و از قول علی اكبر ولایتی شنیدیم.

وی با بیان اینکه جایگاه مجلس شورای اسلامی رو به افول است ادامه داد: امروزه نامزدهای انتخابات برای موفقیت خود هزینه های میلیاردی در نظر می گیرند. میزان موفقیت در انتخابات بر اساس معیار پول مشخص می شود.  

زیباکلام با بیان اینكه مجلس شورای اسلامی باید به راس امور بازگردد، عنوان كرد: بسیاری از حوزه های دارای مشكل در كشور همچون؛ اقتصاد، سیاست خارجی و اقلیت های دینی و قومی با تشكیل مجلسی كارآمد دارای وضعیت بهتری خواهند شد.  

وی تصریح كرد: بسیاری از افراد به غلط می گویند كه در انتخابات شركت نمی كنند زیرا فكر می كنند حضور آنها در عرصه انتخابات هیچ تاثیری ندارد در صورتی كه این مسئله غلط است و نشان توسعه یافتگی هر جامعه، آمار بالای جمعیت رای دهنده آن است. 

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

shahab
|
6اسفند ماه 1394
0
2
برخی از نمایندگان امروز به انتقاد از دولت برخواسته و خود را غمخوار مردم می دانند، ، چرا کشور را به اینجا رساندید، چرا وقتی دولت قبل دروغ می گفت جلویش نمی ایستادید؟

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top