سخنی در رابطه با اهداف و برنامه ها نامزدهای کانون وکلا

ابوالفضل انوری

وکیل ملت: در انتخابات هر کاندیدی برنامه ها و اهدافی را دنبال میکند.و کاندیداهای محترم علاوه بر تکیه بر توان و تجربه خود با ارائه برنامه هایی وارد این عرصه میشوند. به عبارتی کاندیداهای محترم مواردی را لیست نموده و خود را متعهد به انجام آنها میدانند. در مطالب گذشته به اینکه مواردی در خصوص شرایط لازم برای مدیریت و توانایی هایی لازم برای آن و اینکه شرط اولیه انتخاب توجه به این موضوع است مواردی عنوان شد و لذا در این بحث به موضوعات مربوط به اهداف و برنامه های انتخاباتی خواهیم پرداخت.

تاریخ انتشار: 9اسفند1394|16:17

سخنی در رابطه با اهداف و برنامه ها نامزدهای کانون وکلا
| کد خبر: 109161

 اگر دقت کرده باشید برنامهء تقریبا تمامی کاندیدها در چند بخش مشترک و مشابه قرار دارد. مانند تلاش در اعتلای شان جامعه وکالت و حفظ استقلال کانون  ، رفع مشکلات اشتغال و درآمد ، لایحه جامع  کالت ، بیمه و ... اما سوال این است که آیا در انتخابات بحث بر سر نوع برنامه هاست؟ و خود برنامه ها ملاک انتخاب است؟ یا اینکه توان، نحوه و امکان اجرا؟
ببینید دوستان به اعتقاد بنده بحث بر سر نوع و نام برنامه ها نیست. چرا که برنامه های جامعه وکالت مشخص است به همین دلیل است که تقریبا برنامه های اعلامی کاندیداهای محترم عمدتا مشابه و در یک راستا قرار دارد و گاها اسامی و عنوانهای آنها متفاوت است نه ماهیت و باطن آنها! مگر برنامه ها چیزی غیر از نیازها و مطالبات جامعه وکالت است؟ مگر برنامه ها چیزی غیر از مطالبات و انتظاراتی است که همکاران از کانون ، جامعه ، حاکمیت ، دستگاه قضایی و ... دارند؟ آیا انتظار همکاران در حل مشکلات اشتغال ، رفع  برخوردهای نامناسب دادگاهها با وکلا ، تعامل شایستهء حاکمیت و دستگاه  قضایی با جامعه وکالت ، رفع مشکلات درآمدی ، مشکلات مالیاتی ، ایجاد بیمه ، تعاونی ، امکانات خرید دفتر و بسیاری موارد دیگر که در برنامه ها ذکر میگردد مورد تازه ای است که الان مطرح میگردد؟  یا از قبل بوده و در آینده هم مطمئنأ مواردی از این قبیل ایجاد خواهد شد؟ مثلا عنوان کنیم تفتیش در دادگاهها را رفع میکنیم ، تعاونی مسکن یا بیمه و ... ایجاد میکنیم خب اینها درخواست عمده همکاران است پیشنهاد آن اختصاص به شخص خاصی ندارد و اجرای آنها هم جز وظایف و تعهدات هیأت مدیره است.
بنابراین موضوع بر سر چگونگی اجرا و امکان اجرای آنهاست یعنی همان شرایط و قابلیتهای مدیریتی! و لذا بیشتر از عنوان برنامه ها باید به قابلیت و امکان اجرا و یا همان شیوه اجرا و اعمال آنها توجه کرد.
به همین خاطر به اعتقاد بنده بجای آنکه به آنها عنوان برنامه بدهیم باید عنوان اهداف بدهیم و برای رسیدن به آن اهداف ، نقشه راه ترسیم کنیم. چراکه نیازهای جامعه وکالت مشخص است. و این نقشه راه باید منتهی شود به تحقق درخواستها و انتظارات همکاران محترم و رفع گلگی های آنها.
اما یک نکته بسیار مهم باید مورد توجه قرار بگیرد ، و آن اینکه برای طی کردن این راه محدودیت های اختیارات ، محدودیتها و توانایی های قانونی هیات مدیره باید در نظر گرفته شود و این همان نکته ای است که در بسیاری از برنامه های اعلامی لحاظ نمیگردد! اعمال و اجرای برخی موارد نیازمند فراهم کردن بستر قانونی است و فراهم کردن این بستر هم شرایط خاصی دارد مانند تغییر قانون! و برای فراهم کردن این بستر محدودیتهایی وجود دارد. همه اینها باید در نظرگرفته و با توجه به آنها پیش رفت. و لذا در اعلام برنامه باید قابلیت و امکان اجرا را لحاظ کرد و اگر هم محدودیت و مانعی وجود دارد پیش بینی نمود ، وعده اجرای قطعی را نداد!
اهدافی که اینجانب ترسیم کرده ام در سه بخش قابل طرح و پیگیری است: 1- تلاش در اعتلای شأن و جایگاه جامعه وکالت 2 - تلاش در اصلاح مقررات و نظامات موجود 3- ایجاد خط مشی هایی در داخل کانون برای امکان مشارکت بیشتر همکاران در تصمیمات.  
تاکید مینمایم طرح این اهداف و برنامه ها اختصاص به اینجانب ندارد! بلکه توسط همه شما عزیزان طرح و عنوان شده چراکه اینها تمامأ مطالبات و نیازهای جامعه وکالت است.
 بنابراین در بخشهای بعدی در رابطه با جزئیات و شیوه های اجرایی و نتایجی که بواسطه دنبال کردن این اهداف حاصل خواهد شد مواردی را خدمتان عرض خواهم کرد. فقط درخواست اینجانب این است که اگر انتقاد و یا پیشنهادی دارید به هر کیفتی که لازم است مطرح نمائید. مطمئنأ طرح افکار از یک جنبه و نگاه ، دارای اشکالاتی خواهد بود و رفع آنها نیاز به همفکری و مشارکت دارد با کمال احترام پذیرای نقطه نظرات همکاران ارجمند خواهم بود.
فراموش نکنیم :
مرغ را پر میبرد تا آشیان
پر مردم همت است ای مردمان
 

دسته بندی یادداشت , حقوقی , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top