در قانون جدید، اختیار مردان برای طلاق محدود نشده است

وکیل ملت: در قانون جدید، اختیار مردان برای طلاق محدود نشده است. در صورتی که اختیارات مرد را برای طلاق می‌توان محدود کرد و به گونه‌ای در نظر گرفت که مردان در طلاق سوءاستفاده نکنند. این را حسن بصیری هریس حقوق دان برجسته و جوان کشورمان می گوید و در ارزیابی از قانون جدید حمایت خانواده با بیان این که قانون جدید حمایت خانواده بسیاری از مشکلات قوانین قبلی را ندارد، اظهار کرد: این قانون امتیازاتی دارد و مطالب پراکنده را به صورت مطلوب در یک سند جمع کرده است.

تاریخ انتشار: 9اسفند1394|19:57

در قانون جدید، اختیار مردان برای طلاق محدود نشده است
| کد خبر: 109186

وی با اشاره به این که «بسیاری از نکات قانون جدید حمایت خانواده به نفع زنان جامعه است»، افزود: به عنوان مثال زن در دعاوی خانوادگی، می‌تواند در اقامتگاه خود اقامه دعوی کند. همچنین اگر زنی حضانت فرزند را بر عهده دارد، می‌تواند برای درخواست نفقه فرزند علیه همسر خود اقامه دعوی کند که این موضوعات در قانون قبلی نبود و برای اقامه دعاوی مربوط به نفقه احتیاج به ولی یا قیم بوده است.

این حقوق دان با اشاره به محدود کردن مهریه‌های سنگین، گفت: بهتر بود به جای این قاعده که مهریه تا 110 سکه مجازات کیفری دارد و بیش از آن دارای مجازات کیفری نیست، مقرر می‌شد که مهریه‌های سنگین در دفاتر رسمی ازدواج به ثبت نرسد. گرچه این موضوع به نفع زنان نیست ولی به نفع جامعه خواهد بود. ازدواج با مهریه‌های سنگین باید محدود شود؛ زیرا این‌گونه ازدواج‌ها، مشکلات زیادی را برای خانواده ایجاد می‌کند..

بصیری هریس  با اشاره به موضوع طلاق ایرانیان خارج از کشور، اظهار کرد: برای طلاق ایرانیان مقیم خارج ظاهرا گواهی اجرای صیغه طلاق برای ثبت در کنسولگری کفایت می‌کند در صورتی که در داخل ایران به این نحو نبوده و تشریفات خاصی وجود دارد و به گواهی عدم امکان سازش نیاز است و اگر زن متقاضی طلاق باشد حکم طلاق لازم است.

قواعد مربوط به خانواده، جزو قواعد آمره است

این حقوقدان درباره نقش حاکمیت اراده در تنظیم روابط حقوقی زوجین در مقررات کنونی، گفت: قواعد مربوط به خانواده، جزو قواعد آمره محسوب می‌شود به طوری که اراده طرفین در تنظیم روابط زوجین تاثیر زیادی ندارد؛ چرا که شرایط و آثار نکاح را قانون تعیین می‌کند. با وجود این، در حقوق کشورمان نیز حاکمیت اراده طرفین مورد توجه بوده و می‌توان با توافق طرفین مواردی را روشن کرد.

بصیری هریس گفت: به عنوان مثال شروط ضمن عقد نکاح و نیز وکالت مرد به زن در طلاق که در قباله‌های نکاح درج شده‌اند، جزو شروط قراردادی محسوب می‌شوند و طرفین می‌توانند در این موارد با یکدیگر توافق کنند. همچنین انتقال نصف دارایی مرد به زن جزو شروط قراردادی است، گرچه در برخی از کشورها این امر قانونی است و زمانی که مرد قصد دارد زن را طلاق دهد به گونه‌ای که زن مقصر نیست نصف دارایی مرد به زن تعلق می‌گیرد. همچنین در مورد فوت مرد نیز این موضوع صدق می‌کند.

وی تصریح کرد: در حقوق کشور ما این موارد جزو شروط قراردادی محسوب می‌شوند؛ زیرا ما در این زمینه‌ها با موانع فقهی روبرو هستیم و نمی‌توانیم از نظر فقهی تنصیف دارایی را در قوانین کشورمان پیش‌بینی کنیم.

این حقوقدان با اشاره به این که در قوانین کشور ما طلاق توافقی پیش‌بینی شده است، ادامه داد: در این زمینه با این که تلاش می‌شود که صلح و سازش بین زوجین برقرار شود ولی دادگاه طبق توافقی که طرفین بر طلاق دارند سریعا گواهی عدم

امکان سازش صادر می‌کند. به هر حال ما نقشی را برای حاکمیت اراده در روابط زوجین قائل هستیم و می‌توان گفت که شروط ضمن عقد در حقوق کشور ما مهم است.

حسن بصیری هریس  یادآور شد: در بعضی از کشورها به این اندازه که ما به حاکمیت اراده و توافق طرفین اهمیت قائل می‌شویم، توجه نشان داده نمی‌شود.

قوانین مربوط به خانواده در کشور ما بارها تغییر کرده است

این حقوق دان با بیان این که قوانین مربوط به خانواده در کشور ما بارها تغییر کرده است، خاطرنشان کرد: قانون مدنی که یک قانون سنتی است در سال‌های متمادی اصلاح شده است. ما چند نوع قانون حمایت از خانواده داریم، از جمله قانون‌ حمایت خانواده مربوط به سال‌های 1346، 1353 و 1391 که هر کدام از این قانون‌ها تغییراتی را داشته و تحولاتی ایجاد کرده‌اند. البته ناگفته نماند که ما با محدودیت‌های فقهی و شرعی در حقوق‌مان مواجه هستیم و مانند کشورهای اروپایی نمی‌توانیم تساوی کامل زن و مرد را داشته باشیم..

وی خاطرنشان کرد: اختیار مردان برای طلاق محدود نشده است. به عنوان مثال مردان نباید اجازه داشته باشند که بدون دلیل قانونی و موجه همسر خود را طلاق دهند.

وی درباره این که آیا عمده مشکلات قوانین مربوط به خانواده ناشی از ضعف در تقنین است یا ضعف در اجرا، گفت: در اجرا و تقنین ضعف داریم؛ ولی مشکلات خانواده بیشتر مربوط به اجرای قوانین است. به عنوان مثال قانون حمایت خانواده سال 1353 در زمینه تعدد زوجات همچنان به قوت خود باقی است و این قانون هنوز نسخ نشده است.

بصیری هریس با بیان این که در موارد خاص مرد با مراجعه به دادگاه می‌تواند تقاضای اجازه ازدواج مجدد کند، ادامه داد: البته این موضوع در زمانی روی می‌دهد که زن عقیم باشد، از مرد تمکین نکند یا به علت محکومیت مهم در زندان به سر برد یا دلیل موجه دیگری داشته باشد. این موضوعات در 9 مورد در قانون حمایت خانواده 1353 عنوان شده است. این موارد در عمل به نحو مطلوب اجرا نمی‌شود. به عنوان مثال در تقاضای طلاق از سوی زن، دادگاه‌ها بیش از حد سخت‌گیری می‌کنند و نمونه آن در مورد عسر و حرج است.

این حقوق دان درباره اشکالات تقنینی در مورد خانواده نیز گفت: گرچه در قانون آمده که ریاست خانه با شوهر است ولی حقوقدانان می‌گویند که شوهر نباید از این اختیار سوءاستفاده کند. این اختیار در راه مصلحت خانواده به شوهر داده شده است؛ بنابراین شوهر نمی‌تواند فعال مایشاء باشد و هر دستوری بدهد بلکه باید در حدود عرف، حقوق و مصلحت خانواده عمل کند، البته به اعتقاد برخی از فقها و حقوقدانان این ریاست، ریاست اقتصادی است.

در خانواده صرفا باید مسایل اقتصادی حاکم باشد

بصیری هریس گفت: اعتقاد ندارم که در خانواده صرفا باید مسایل اقتصادی حاکم باشد، البته مسایل اقتصادی نقش دارد ولی خانواده یک نهاد مدنی، اجتماعی و مقدس است و جنبه مذهبی و معنوی دارد و نمی‌توان خانواده را با دید اقتصادی نگاه کرد. البته اقتصاد در خانواده نقش دارد و نمونه آن پرداخت نفقه و هزینه‌های خانواده است که بر عهده مرد می‌باشد.

این حقوقدان درباره این که آیا حقوق اقتصادی خانواده‌ها با کرامت انسانی مغایر است؟ گفت: اگر خانواده‌ها فقط با دید اقتصادی مشکلات را حل کنند باید گفت بله. البته تا حدودی باید به مسایل اقتصادی در خانواده هم توجه کنیم و نباید در مسایل مربوط به خانواده صرفا دید اقتصادی و مادی داشته باشیم و کرامت انسانی و مسایل معنوی را نادیده بگیریم. ما در قانون کشورمان حسن معاشرت، معاضدت در روابط زوجین داریم ولی حدود این موارد مشخص نشده است و مشخص نیست که معاضدت زن و شوهر تا چه حدی باید باشد.

وی درباره نقش اخلاق در خانواده‌ها نیز گفت: اخلاق مهمتر از حقوق در خانواده است و باید در خانواده‌ها اخلاق، صمیمیت، گذشت و فداکاری حاکم باشد؛ زیرا حقوق در جایی مطرح می‌شود که خانواده‌ها دچار مشکلاتی شوند، بنابراین نباید همیشه به حقوق قانونی در خانواده استناد شود.

بصیری هریس درباره این که آیا می‌توان ضابطه‌های اخلاقی را به ضابطه‌های حقوقی تبدیل کرد؟ گفت: بله، این امر شدنی است؛ زیرا بسیاری از مسایل اخلاقی دارای جنبه‌های حقوقی است و اخلاق از حقوق جدا نیست و قواعد حقوقی جنبه‌های اخلاقی نیز دارد. به عنوان مثال امکان دارد که زن بر طبق شروط ضمن عقد حق تعیین مسکن داشته باشد و مرد نیز اصولا اختیار فراهم کردن این امر را بر عهده دارد ولی مرد نباید از این اختیار سوء‌استفاده کند.

این حقوق دان یا به قول خود که در همه جا خود را حقوق خوان معرفی می کند در پایان با بیان این که در حقوق بین اخلاق و حقوق تفکیک قائل می‌شوند گفت: پایه اصلی حقوق، به ویژه حقوق خانواده، اخلاق است. به عنوان مثال در قانون نیامده که زن و شوهر از حق خود چشم‌پوشی کنند ولی بعضی مواقع نیاز است که زن و شوهر از حق خود بگذرند و در زندگی گذشت و فداکاری داشته باشند. زن در صورتی که مرد نتواند نفقه بدهد حق طلاق دارد که این جزو قانون است ولی اخلاق می‌گوید که زن تحمل و از خودگذشتگی داشته باشد تا خانواده باقی بماند. بنابراین برخی از قواعد اخلاقی را می‌توان در قانون جای داد ولی بعضی از موارد مافوق قانون است.

 

کلید واژه ها طلاق - قانون خانواده
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 48

سلوا
|
10اسفند ماه 1394
0
18
لطفا مطالب بیشتری در خصوص این حقوق دان ارائه دهید .واقعا مطالب ارزنده ای بیان می نماید.
محمد اردانی
|
10اسفند ماه 1394
0
17
حرف شما درست است ولی چه میشه کرد قانون ما کلا اشتباهه.حقوق دانی هم پیدا نمیشه که واقعا اشکالاتش را بیان نماید .من همیشه اولین مطلبی که از این حقوق دان ارئه می شود نگاه می کنم همیشه دفاع از حقوق زن بوده ،اما کدام حقوق را می گوید ارزشی برای انسان این دادگاهها قائل نمی شوند.
پروین و
|
10اسفند ماه 1394
0
21
اقای بصیری هریس حرفتون را قبول داریم اما به جای عسر و حرج گفتی که طلاق راه خوبی برای زن نیست پس چیست؟خودتان در همایش بیان داشتید که راه حل ان طلاق نیست پس چیست ؟خواهشن بیان نمایید.
گلایه دارم
|
10اسفند ماه 1394
0
18
اقای حقوق دان تو که همیشه از حقوق زنان حرف می زنی چرا در دادگاه ها حق را بیشتر به مردا میدی .خیلی شنیدم که طرفدار مرد ها را میگیری .
علیرضا
|
12اسفند ماه 1394
7
17
کاملا با متن شما موافقم.افتخاری برای تبریز
راحله
|
12اسفند ماه 1394
0
16
مردان نباید اجازه داشته باشند که بدون دلیل قانونی و موجه همسر خود را طلاق دهنداین کلام خوبی است بعضی مردان از زنان به عنوان اسباب بازی استفاده می کنند.و نباید این طور بشود.برای این حقوق دان ارزوی توفیق را خواستارم.ممنون از متنی که گذاشتین.

پاسخ ها

مریم
8ارديبهشت ماه 1395
افتخار برای شهرستان هریس است نه تبریز.
رعنا
|
12اسفند ماه 1394
0
15
اصلیته این حقوق دان شهرستان هریس از توابع تبریزه.افتخار برای شهرستان هریسه.
علیرضا
|
13اسفند ماه 1394
0
13
درسته اصلیتش شهرستان هریسه ولی تو کنفرانس در ترکیه گفت از تبریز هستم و در سوابقش قبلا قران تدریس میکرد و ارشد قران داره و بعد حقوق قضایی خوانده.این همون حقوق دان است که تو مجلس در کنار کابین دانشجویان نشسته بود و گفت قانون ما کلا اشتباهه و مجلس به هم زده شد من نوار این حقوق دان رادارم و کلا از حقوق زنان است .
قفس
|
13اسفند ماه 1394
0
15
لطفا مطالب بیشتری از این حقوق دان بگذارید.ممنون.از مطالب پایگاه خبری وکیل ملت نهایت تشکر را دارم.

پاسخ ها

مهتاب
5ارديبهشت ماه 1395
بنده خودم در کنفرانس و همایش هم حضور داشتم گفت شهرستان هریسه مستند دارم .و در خصوص بر هم زدن مجلس دعوا بر سر دیگر بود هر چند که اشتباهی هم از بصیری هریس رخ دادولی ماجرا برای این حقوق دان ختم نمیشد.
مهتاب
5ارديبهشت ماه 1395
بنده خودم در کنفرانس و همایش هم حضور داشتم گفت شهرستان هریسه مستند دارم .و در خصوص بر هم زدن مجلس دعوا بر سر دیگر بود هر چند که اشتباهی هم از بصیری هریس رخ دادولی ماجرا برای این حقوق دان ختم نمیشد.
مهتاب
5ارديبهشت ماه 1395
بنده خودم در کنفرانس و همایش هم حضور داشتم گفت شهرستان هریسه مستند دارم .و در خصوص بر هم زدن مجلس دعوا بر سر دیگر بود هر چند که اشتباهی هم از بصیری هریس رخ دادولی ماجرا برای این حقوق دان ختم نمیشد.
تنها
|
13اسفند ماه 1394
0
13
مطالب جالبیه.یکی هم پیدا شده به فکر این نظام و قانون خانواده هست.

پاسخ ها

مریم دادروان
8ارديبهشت ماه 1395
در کشور خودتان می دانید اگر یک کسی مشهور بشه مثل این حقوق دان ،سعی می کنند یه کاری کنند که از روزگار محو شود ایشان به عنوان حقوق دان همیشه مدعی حق دیگران بوده و نظم به هم زدن جلسه هم کار کس دیگر بود تا اسم ان را بدنام کنند.
جمعی از دانشجویان
|
13اسفند ماه 1394
0
14
از مطالب اموزندتون نهایت تشکر و قدردانی را می نماییم این سایت را دوستان معرفی کردن و افتخار می کنم که هم شهری حقوق دانم توانسته افتخاری باشد برای این شهرستان .ارزوی سلامتی و توفیق برای همشهری هریسی ام جناب بصیری
سارا
|
13اسفند ماه 1394
0
19
درست است که ریاست خانواده مرد است است اما نباید سو اتفاده کند و حکم فرما باشد.
شیرین
|
14اسفند ماه 1394
0
19
بعضی مردها از خانم به عنوان اسباب بازی استفاده می کنند باید اختیار مردان در این گونه موارد گرفته شود
بی نام بی نام
|
14اسفند ماه 1394
0
17
خواهشن مطالب بیشتری در این گونه موارد در خصوص حقوق زنان و حمایت از حقوق زنان ارائه دهید.
محمد
|
14اسفند ماه 1394
0
15
این حقوق دان هم بیکاره به این فکراست و دنبال کار خودش نیست.و هر جا میری صحبت از این حقوق دان و دفاع ازحقوق زنان هستش .چرا یکی نیست کسی از حقوق مرد دفاع کنه به فکر ما باشه .
مریم
|
19اسفند ماه 1394
0
13
گل گفتی بصیری جان
علی
|
20اسفند ماه 1394
9
13
مردان همه جا بدبخت شده اند
حلیمه شاهی داران
|
21اسفند ماه 1394
4
15
بصیری هریس استاد جان امیدوارم در جایگاههای والا مرتبه ای از این ببینیم و امید داریم که همیشه مدعی حقوق زنان و جامعه حقوقی باشید.
ناشناس
|
22اسفند ماه 1394
11
15
افتخار تبریزی
حقوق
|
22اسفند ماه 1394
0
15
قانون جدید ما کلا اشکال دارد.
تنهایی
|
25اسفند ماه 1394
0
13
ما از کدام حقوق حرف می زنیم وقتی اجرا نمیشه.اختیار مردان زیاد شده.
ناشناس
|
25اسفند ماه 1394
13
14
هر وقت دست به قانون می زنند گندش در میاد.قانون جدید هم همین طور است.
سمیرا
|
26اسفند ماه 1394
3
15
این ثانون کلا اشتباهه
رهگذر
|
29اسفند ماه 1394
12
11
مردان همه جا بدبخت شده اند.
ممد
|
9فروردين ماه 1395
0
10
دمت گرم
جمشید
|
11فروردين ماه 1395
0
11
برا حرف حق چیزی نمی توان گفت.
رویا
|
17فروردين ماه 1395
0
12
حق با توست اما کو حق؟
الیار
|
17فروردين ماه 1395
0
14
قانون جدید باید عوض بشه.
پروین ناصح
|
20فروردين ماه 1395
2
10
همه جای قانون طرفدار مرد هاست اصلا حقوقی برای زن قادل نیستند.
علی
|
21فروردين ماه 1395
0
12
کدام قانون مگه ما قانون داریم
مهتاب
|
21فروردين ماه 1395
0
12
از مطالب اموزنده ممنون
روح الله
|
24فروردين ماه 1395
0
9
جالب است
دکتر صادقی
|
28فروردين ماه 1395
0
10
اقای بصیری هریس دستت درد نکه اگه تو مجلس هم ارائه بدید شاید عوض کنند واقعا نیاز به بازنگری دارد .اکثر حقوق دانان طرفدار کلام زیبای شما هستند.انشالله در همایش بین المللی بتوانیم مطلب خود را به این قوه برسانیم.
سنا
|
2ارديبهشت ماه 1395
1
8
مطالب ارزنده ایست واقعا همین طور است
دانشجویان حقوق
|
2ارديبهشت ماه 1395
0
9
احسن اقای بصیری هریس عزیز .ما جمعی از دانشجویان حقوق حرف حق را پذیرفته و حمایت خود را برای این کلام زیبا پاک می داریم و امید واریم که روزی بتوانی در عرصه حقوق بالاترین رتبه را بدست اوری.موفق باشی.
ثریا نا..
|
2ارديبهشت ماه 1395
0
10
اقای بصیری هریس قانون شما با قانون ما که می خوانیم و استادا تدریس می کنند کلا فرق دارند نمیدانیم کدام قانون را پیش ببریم بهتر است.با احترام دانشجوی ارشد ثریا ن....
رقیه جهانگیری
|
3ارديبهشت ماه 1395
0
9
از سایت خوبتان ممنونیم و اگه میشه مطالب بیشتری در این خصوص در مورد طلاق و ریشه های ان بیان نمایید.

پاسخ ها

علی
3ارديبهشت ماه 1395
از پایگاه خبری خوبتان ممنون
تهماصب جلالی
|
3ارديبهشت ماه 1395
0
10
حقوق دانی که همیشه مدعی حقوق خانواده هستی انشالله روزی بتوانی در جایگاه ویژه این کلام را به گوش مسولان کشور برسانی و در عرصه های بالا مدعی حقوق کشور هم باشی.
مرادی
|
4ارديبهشت ماه 1395
0
5
به نظر بنده پایه اصلی حقوق، به ویژه حقوق خانواده، اخلاق است و اگر اخلاق نباشد ارزش ندارد.واین حقوق دانمان نیز بیان فرمودند
روشنه
|
6ارديبهشت ماه 1395
0
0
این حقوق دان کیه که همه جا صحبت و حرف و حدیث این است اگه میشه مطالبی در این خصوص بگذارید ممنون
مینا
|
9ارديبهشت ماه 1395
0
0
مسایل اقتصادی اگر از باب مردان باشد هیچ مشکلی در خانواده بوجود نمی اید .هر چند این حقوق دان درست است ولی باید در مردان اعمال بشود .
محمود
|
11ارديبهشت ماه 1395
1
0
قانون ما دیگه کلا گندش در امده.هر روز یه قانون عوض می کنند.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top