هيأت مديره و رقباي بيروني كانون وکلا

سليمان جعفري

وکیل ملت: اعضاي هيأت مديره كانون كه با كسب اكثريت آراي وكلا بر كرسي مي نشينند، نماينده و امين اعضاء در صيانت از جايگاه رفيع كانون و حفظ كيان آن و نيز متعهد به ارتقاي هرچه بيشتر شأن وكيل و وكالت هستند.

تاریخ انتشار: 10اسفند1394|00:33

هيأت مديره و رقباي بيروني كانون وکلا
| کد خبر: 109249

كانون وكلا شايد در گذشته هاي نه چندان دور، خانه ي كوچكي بود كه تعداد محدودي عضو داشت؛ اما امروز در اثر عواملي چون كثرت جمعيت فارغ التحصيلان رشته ي حقوق و افزايش تقاضاي داوطلبان اخذ پروانه ي وكالت، نياز جامعه به داشتن وكيل بيشتر، ورود و دخالت برهه اي قوه ي قضاييه در صدور مجوز وكالت، و ايجاد انگيزه ي رقابت با قوه و نيز احتراز از زوال اختيار خودگرداني كانون از طريق پذيرش تعداد چندهزار نفري در آزمون و عواملي از اين دست، جامعه و اقتصاد را دچار شوك ناشي از حضور تعداد كثيري از وكلاي پايه يك دادگستري نمود .

متأسفانه به دلايلي از قبيل ممنوعيت تبليغات شغلي براي اعضاي كانون در برابر تبليغات بي محاباي مشاوران قوه ي قضاييه، و سپس سربرآوردن مؤسسات حقوقي متعدد ناشي از اهمال قانونگذاري در صدور جواز ايجاد مؤسسات حقوقي براي غيروكلا، امروز وكلاي جوان و حتي چندين ساله ي كانون را با معضل بيكاري و كمبود پرونده مواجه نموده است؛ در حاليكه طبق آمار صادره از دادگستري و قوه ي قضاييه، تعداد پرونده هاي مطروحه نزد دادگاهها نه تنها كاسته نشده بلكه به حجم غيرقابل پيش بيني نيز افزايش يافته است.

پس نتيجتا اين تعداد بالاي پرونده هاي مطروحه در دادگستري، يا توسط مشاوران قوه و يا توسط مؤسسات حقوقي و كارشناسان آنها يا خود صاحبان دعاوي، طرح ميگردد. حال، سؤال اين است كه هيأت مديره ي كانون وكلا كه از جايگاه شناخته شده اي در سيستم حقوقي كشور، برخوردار است، چگونه و چرا بايد به اين معضل بينديشد؟


مسلما به جهت همه ي دلايل فوق، اين وظيفه بر عهده ي اعضاي هيأت مديره كانون است كه وارد عمل شده و راهكار مفيد و مؤثري را در پيش گيرد. موضوعي كه بايد به فوريت در دستور كار جلسات هيأت باشد و با اعمال جزيي ترين نكات به حل اين مسئله بپردازد. جزئياتي كه تا كنون يا از ديد اعضاي هيأت مديره هاي پيشين دور بوده و يا فرصت پرداختن به آن پيش نيامده است.

 

توجه به نكاتي از قبيل: خروج از انحصار طلبي در وكالت پرونده هاي ارجاعي، انتقال و آموزش تخصص ها به جوانان، تلاش در تصويب قوانين مبني بر لغو ممنوعيت تبليغات براي وكلا، لغو قانوني جواز ايجاد مؤسسات حقوقي توسط غيروكلا، ايجاد روابط مؤثر با شركتها و مؤسسات دولتي و عمومي از طريق انعقاد قراردادهاي مثلا پنج ساله ي تأمين نيروي انساني متخصص حقوقي، تعامل با قوه ي قضاييه، كه همگي به صورت اتوماتيك مؤثر در حذف حلقه ي دلالان و واسطه ها نيز خواهد بود. اگر امروز مشكلي بنام مشاوران ١٨٧ و دلالان سد راه كانون و وكلاي آن شده است، ناشي از دو اشتباه خودمان است: يكي اعمال انحصار و سخت گيري به خودمان، دوم: جدي نگرفتن رقبا.
هيأت مديره ي آتي ميتواند در حل مشكل به نحو مؤثري عمل نمايد.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top