حاشیه های جلسه علنی امروز مجلس

آخرین اهانت‌های رسایی به رأی مردم از تریبون مجلس و دیده‌بوسی چهره‌های خندان و مکدر

وکیل ملت: هفتم اسفندماه، دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شد و براساس نتایج این انتخابات، بسیاری از نمایندگان مجلس نهم از ورود به مجلس آینده باز ماندند. امروز اولین جلسه علنی مجلس نهم بعد از انتخابات بود که با حاشیه‌هایی همراه شد.

تاریخ انتشار: 10اسفند1394|14:10

 آخرین اهانت‌های رسایی به رأی مردم از تریبون مجلس و دیده‌بوسی چهره‌های خندان و مکدر
| کد خبر: 109468

جلسه علنی امروز مجلس رأس ساعت 8:20 دقیقه با حضور 194 نماینده و به ریاست علی لاریجانی آغاز شد، با وجود اینکه تعداد نمایندگان حاضر در مرز حدنصاب بود، احمدرضا دستغیب، عضو هیات‌ رئیسه که همواره پس از آغاز جلسه علنی لیست غایبان را بیان می‌کند، امروز از هیچ نماینده‌ای به عنوان غایب یا تأخیرکننده نام نبرد.

به محض اینکه جلسه علنی مجلس آغاز شد، لاریجانی نطق پیش از دستور خود را به انتخابات هفتم اسفند و حضور پرشور مردم اختصاص داد و از مردم به خاطر حضورشان تشکر کرد.

اولین دستور جلسه علنی امروز مجلس ایجاد دیوان عالی اصل 90 بود که در بررسی این طرح، تعدادی از نمایندگان به عنوان موافق و مخالف سخن گفتند.

از اظهارات حاشیه‌ای نمایندگان می‌توان به سخنان الیاس نادران، نماینده فعلی تهران اشاره کرد. او که با وجود حضور در ائتلاف اصولگرایان نتوانست در انتخابات دهمین دوره مجلس پیروز شود، از حماسه حضور مردم در اجابت تقاضای نظام برای حضور در انتخابات تشکر کرد.

در ادامه غلامعلی حدادعادل، نماینده فعلی تهران که او هم با وجود سرلیست بودن در لیست ائتلاف اصولگرایان نتوانست پیروز انتخابات شود، حدود ساعت 8:30 دقیقه وارد جلسه علنی مجلس شد. او که لبخندی بر لب داشت، با برخی از نمایندگان نظیر حسین قربانی (نماینده کنونی آستانه اشرفیه و منتخب مجلس دهم در این حوزه)، مرتضی آقاتهرانی (نماینده فعلی مردم تهران و کاندیدای شکست‌خورده از لیست ائتلاف اصولگرایان) و حسین طلا (نماینده کنونی مردم تهران و کاندیدای شکست خورده انتخابات مجلس دهم) دست داد. همچنین حدادعادل و محجوب هنگامی که علیرضا محجوب (نماینده کنونی مردم و پیروز انتخابات دهمین دوره مجلس از لیست ائتلاف اصلاح‌طلبان) در کنار صندلی حداد حاضر شد، یکدیگر را در آغوش گرفتند و حداد به محجوب به خاطر پیروزی‌اش تبریک گفت. حدادعادل در میانه جلسه علنی مجلس در اطراف صندلی علیرضا زاکانی (نماینده کنونی تهران و کاندیدای مغلوب از لیست ائتلاف اصولگرایان) حاضر شد و با او و سیدحسین قاضی‌زاده هاشمی (نماینده کنونی و پیروز مشهد) سخن می‌گفت. بعد از آن نیز با حسینعلی حاجی‌دلیگانی (نماینده فعلی و پیروز انتخابات دهمین دوره مجلس از حوزه شاهین‌شهر) دیده‌بوسی کرد. همچنین حدادعادل و مرتضی آقاتهرانی (دیگر کاندیدای شکست خورده از لیست ائتلاف اصولگرایان) با یکدیگر بحث و تبادل‌نظر داشتند. حدادعادل صحبت‌های مختصری با علیرضا مرندی (نماینده کنونی تهران) داشت. در لحظاتی که حداد از صحبت‌ با دیگران فارغ می‌شد با گوشی موبایلش سرگرم بود و با مخاطبانش در آن‌سوی خط سخن می‌گفت.

در جلسه علنی امروز مجلس، حسین طلا که نتوانسته بود در انتخابات دهمین دوره مجلس نامش را در میان ائتلاف اصولگرایان بگنجاند و به صورت اصولگرای مستقل در انتخابات فعالیت می‌کرد، مدام با برخی از نمایندگان نظیر سیدحسین قاضی‌زاده هاشمی، نصرالله پژمان‌فر (نماینده کنونی مردم مشهد)، سیدمحمود نبویان (نماینده کنونی مردم تهران و مغلوب انتخابات دهمین دوره مجلس از ائتلاف اصولگرایان) و همچنین بیژن نوباوه‌وطن (نماینده کنونی تهران و کاندیدای شکست‌خورده از ائتلاف اصولگرایان در انتخابات مجلس) صحبت می‌کرد.

همچنین علی مطهری که در انتخابات تهران توانست در جایگاه دوم منتخب مردم باشد، در جلسه علنی امروز نمود ویژه‌ای داشت. او با نمایندگان روبوسی می‌کرد و بسیاری از همکارانش به او برای این پیروزی تبریک می‌گفتند. دیده‌بوسی او با نمایندگان یکی از سوژه‌های مورد توجه عکاسان درجلسه علنی امروز مجلس بود. همچنین غلامرضا تاجگردون (نماینده فعلی گچساران و منتخب اصلاح‌طلب از سوی مردم در این حوزه انتخابیه) و محمدرضا تابش (نماینده فعلی مردم اردکان و منتخب اصلاح‌طلب مردم در انتخابات) و غلامعلی جعفرزاده (نماینده مردم کنونی مردم رشت و منتخب جریان حامیان دولت از سوی مردم رشت) و بهروز نعمتی (نماینده کنونی اسدآباد و کاندیدای پیروز ائتلاف اصلاح‌طلبان در تهران) بیش از دیگران خوشحال بودند و بیشتر از همه با همکاران‌شان دیده‌بوسی می‌کردند. این جمع به همراه تعداد دیگر از نمایندگان با علامت پیروزی در جلسه علنی مجلس توجه دوربین عکاسان را به خود جلب می‌کردند.

همچنین محمدرضا تابش و احمد امیرآبادی (نماینده اصولگرای منتخب مردم قم) و سیدهادی شوشتری (نماینده منتخب مردم قوچان) و اسماعیل جلیلی (نماینده فعلی مردم مسجدسلیمان) با یکدیگر گعده چند نفره داشتند. در این میان عبدالرضا عزیزی (نماینده کنونی و منتخب انتخابات دهمین دوره مجلس در حوزه شیروان) با علی مطهری دیده‌بوسی کرد اما علی مطهری واکنش چندانی نشان نداد. عزیزی در هنگام کارش از عکاسان می‌خواست که از او عکس بگیرند.

همچنین هنگامی که علی مطهری به سمت جایگاه خود در جلسه علنی مجلس رفت، در میانه راه با علیرضا زاکانی (نماینده کنونی مردم تهران و مغلوب انتخابات از ائتلاف اصولگرایان) و همچنین محمدجواد کولیوند (نماینده کنونی و منتخب مردم کرج در انتخابات دهمین دوره مجلس) دیده‌بوسی کرد.

در میان‌ همهمه این دیده‌بوسی‌ها تعداد کمی از نمایندگان به دستور کار مجلس توجه داشتند و به همین دلیل علی لاریجانی، رئیس مجلس مدام از آنها می‌خواست که در صندلی‌های خود جای بگیرند و به دستور جلسه علنی توجه داشته باشند.

چهره درهم تندروهای مجلس و دلداری قاضی‌زاده به زاکانی

رفتار علیرضا زاکانی شاید بیش از دیگر نمایندگان قابل تأمل بود. او ظاهرا لبخند بر لب داشت ولی مدام با سیدحسین قاضی‌زاده هاشمی سخن می‌گفت و گاهی قاضی‌زاده روی دوشش می‌زد و انگار از او می‌خواست که ناراحت نباشد. صحبت‌ها و درددل این دو مدتی به طول انجامید و حتی زمانی از جلسه علنی مجلس خارج شدند و با لیوان چای به صحن مجلس بازگشتند. در میان نمایندگانی که در مجلس نهم با نام جبهبه پایداری شناخته می‌شوند‌ روح‌الله حسینیان (نماینده کنونی تهران)، حمید رسایی (نماینده کنونی تهران و کاندیدای ردصلاحیت‌شده در انتخابات مجلس) و همچنین چهره مکدر اسماعیل کوثری (نماینده کنونی تهران و کاندیدای مغلوب انتخابات از لیست ائتلاف اصولگرایان) به چشم می‌خورد.

کوچک‌زاده با لباس مشکی

همچنین در این میان مهرداد بذرپاش (عضو هیات‌رییسه مجلس و نماینده کنونی تهران و کاندیدای مغلوب از ائتلاف اصولگرایان) از اول صبح در جلسه علنی مجلس حضور نداشت. البته حضور مهدی کوچک‌زاده (نماینده کنونی تهران و کاندیدای مغلوب در میان اصولگرایان مستقل) که در مجلس بیشتر با وجهه تندروی شناخته می‌شود با لباس مشکی نیز به چشم می‌آمد. او به دلیل فوت پدرش در هفته گذشته لباس مشکی بر تن داشت.

در میان نمایندگان وابسته به طیف پایداری سیدحسین نقوی حسینی (نماینده کنونی مردم ورامین) خوشحال و خندان به نظر می‌رسید چرا که او از اندک نمایندگانی از این دست بود که توانست خودش را به مجلس دهم نیز برساند.

در میان کسانی که سراغ علی لاریجانی در جلسه علنی امروز مجلس می‌رفتند، حمید رسایی توجه خبرنگاران و عکاسان را به خود جلب کرد. او که با علی لاریجانی تضاد فکری جدی دارد و مدام در جلسات علنی با رئیس مجلس وارد بحث می‌شود، در هنگام مواجهه با لاریجانی با او دست داد و لحظاتی با او سخن گفت و پس از آن به سراغ محمد دهقانی (عضو هیات رئیسه و نماینده فعلی و منتخب مردم طرقبه و چناران) رفت و مدت بیشتری را با او سخن گفت.

به گزارش آنا در ادامه جلسه علنی مجلس، مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری با روی گشاده وارد مجلس شد و با حسین امیری خامکانی (نماینده کنونی و منتخب اصلاح‌طلب از سوی مردم زرندیه) و بهروز نعمتی دیده‌بوسی کرد. انصاری با نعمتی وارد صحبت شد و انگار پیروزی نعمتی را به طور خاص به او تبریک می‌گفت. بهروز نعمتی از نمایندگان اصولگرای مجلس نهم بود که با حمایت از دولت و نزدیک شدن به علی لاریجانی توانست در انتخابات دهمین دوره مجلس، نام خود را در لیست اصلاح‌طلبان قرار دهد و بدون اینکه از حوزه خود یعنی اسدآباد همدان کاندیدا شود، از تهران رأی بیاورد. همچنین در ادامه در گوشه جلسه علنی مجلس محمدرضا تابش (منتخب اصلاح‌طلب از سوی مردم در حوزه اردکان) با محمدصالح جوکار (نماینده هم‌استانی‌اش که به مجلس دهم راه نیافت) صحبت می‌کرد.

حدود ساعت 9:58 دقیقه علی لاریجانی از جایگاه رئیس جلسه برخاست تا حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد بر آن صندلی بنشیند. ابوترابی‌فرد هم جزو کاندیداهای ائتلاف اصولگرایان بود که نتوانست در انتخابات آرای لازم را کسب کند. لاریجانی پس از دیده‌بوسی با تعدادی از نمایندگان و همچنین معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری و نقوی‌حسینی، جلسه علنی مجلس را ترک کرد.

همچنین دیده‌بوسی محمدمهدی زاهدی (نماینده اصولگرای مردم کرمان که منتخب این مردم نیز در انتخابات دهم است) با مسعود پزشکیان (نماینده کنونی و منتخب اصلاح‌طلب مردم از حوزه تبریز) جلب توجه می‌کرد.

اعتراض عبدالرضا مصری (نماینده کنونی مردم کرمانشاه) به اینکه تعداد زیادی از نمایندگان در صندلی خود ننشسته‌اند و به طرح‌های در دستور کار مجلس رأی نمی‌دهند، از دیگر حواشی جلسه علنی امروز مجلس بود.

حضور علاء‌الدین بروجردی (رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و نماینده کنونی مردم بروجرد) از دیگر حواشی صحن علنی امروز مجلس بود. او کاندیدای ائتلاف اصولگرایان در حوزه خود بود ولی نتوانست حدنصاب آرا در انتخابات مجلس را کسب کند و ناگزیر است که در مرحله دوم در این حوزه انتخابیه رقابت کند. او مدام با چهره‌ای تقریبا مکدر سر جایش نشسته بود و بیشتر با تلفن صحبت می‌کرد.

همچنین صحبت بهرام بیرانوند (نماینده کنونی مردم بروجرد که نتوانست در انتخابات کنونی آرای اکثر مردم را کسب کند) با جواد کریمی قدوسی (نماینده کنونی مشهد) به چشم می‌خورد؛ این دو بیشتر به وجهه تندروی در مجلس شناخته می‌شوند.

رسایی: در دولت احمدی‌نژاد با همه خوبی‌هایش، سؤال و استیضاح می‌کردیم

از اتفاقات دیگر جلسه علنی امروز مجلس، تذکر توهین‌آمیز حمید رسایی به کسانی که در انتخابات شرکت کرده‌اند، بود. او که کاندیدای انتخابات دهمین دوره مجلس بود و نتوانست در هیات‌های اجرای و نظارت تأیید صلاحیت بگیرد، پس از اینکه همفکران سیاسی‌اش نتوانستند در انتخابات مجلس رأی بیاورند، در یک‌ تذکر شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس گفت: از حضور باشکوه مردم در انتخابات تشکر می‌کنم و پیروز واقعی، انتخابات رهبری و مردم هستند.

او خطاب به رأی‌دهندگان ظهار کرد: مدعیان عدم سلامت انتخابات پای صندوق‌های رأی کشانده شدند و رأی دادند. به نظر من بازندگان حقیقی این انتخابات آنهایی بودند که وامدار کانون‌های زر و زور و تزویر هستند. آنهایی که برای به دست آوردن رأی بیشتر هویت گذشته خود را به تاراج گذاشتند و به آن لگد زدند.

وی افزود: برخی از کاندیداهای تهران گفته‌اند که می‌خواهیم مجلسی را تشکیل دهیم که نه از دولت سؤال بپرسد و نه استیضاح کند، من معتقد به وکیل‌الدوله نیستم چون در جمهوری اسلامی دولت و مجلس از مردم رأی می‌گیرند ولی نماینده کارش نظارت است و باید سؤال و استیضاح کند.

این نماینده اصولگرای تندروی مجلس خاطرنشان کرد: ما در دولت احمدی‌نژاد با آن همه خدمات و خوبی‌ها به جایش سؤال و استیضاح مطرح می‌کردیم.

رسایی ادامه داد: ما در انتخابات پیش‌رو تجربیاتی را کسب کرده‌ایم که به ما در آینده کمک خواهد کرد. باید بدانید میدان حفظ ارزش‌ها فقط مجلس نیست و تنها جای انحرافات و سازشکاری‌ها نیز فقط مجلس نیست.

این کاندیدای رد صلاحیت‌شده انتخابات مدعی شد: در بین نمایندگان انتخاب‌شده چهره‌هایی هستند که با شجاعت از حقوق ملت دفاع خواهند کرد و در بزنگاه‌ها حرف انقلابیون را از تریبون مجلس خواهند گفت.

پیرمؤذن و تقدیر از حسن انتخاب مردم

همچنین کمال‌الدین پیرموذن که او نیز جزو کاندیداهای ردصلاحیت‌شده در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان بود، در تذکر شفاهی گفت: از مجلس نهم و از نمایندگان این مجلس که دل در توسعه کشور داشتند تشکر می‌کنم و از ملت به خاطر حسن‌انتخاب انسان‌های پاکدست همراه دولت قدردانی می‌کنم.

وی افزود: همچنین از نایب رئیس مجلس، جناب آقای سیدحسن ابوترابی‌فرد که نتوانست اکثریت آرا را از تهران کسب کند و به مجلس دهم راه پیدا کند نیز تشکر می‌کنم.

یکی دیگر از اتفاقات خاص امروز مجلس این بود که برخلاف زمان قبل از انتخابات که وکلای ملت بیشتر در جمع خبرنگاران حاضر می‌شدند، امروز غیر از دو، سه نماینده، هیچ‌یک از آنها به جایگاه خبرنگاران نیامدند.

دسته بندی خبر روز , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top