تاریخ انتشار: 11اسفند1394|11:40

| کد خبر: 109943
دبیر ستاد حقوق بشر در دیدار با با معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی:

مسئله حقوق بشر قربانی‌ انگیزه‌های سیاسی و قدرت‌های بزرگ است

وکیل ملت: محمدجواد لاریجانی گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که مسئله حقوق بشر در سطح بین المللی به نحو عادلانه و بیطرفانه‌ای دنبال نمی‌شود و این موضوع قربانی انگیزه های سیاسی قدرت‌های بزرگ شده است.

به گزارش وکیل ملت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان که برای شرکت در سی و یکمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل به ژنو رفته است با معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر محمدجواد لاریجانی در این دیدار ضمن تشکر از مواضع معقول آفریقای جنوبی در خصوص ایران و توجه این کشور به دستاوردهای ایران د رزمینه حقوق بشر در سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران هم مانند آفریقای جنوبی معتقد است که مسئله حقوق بشر در سطح بین المللی به نحو عادلانه و بیطرفانه‌ای دنبال نمی‌شود و این موضوع قربانی انگیزه های سیاسی قدرت‌های بزرگ شده است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه نگاه ابزاری به حقوق بشر پیش از هر چیز برای تعمیق حقوق بشر زیان اور است، گفت: نادیده گرفتن تفاوت‌های فرهنگی و مبانی اخلاقی و روش زندگی در میان ملت های مختلف، اثار بسیار خطرناکی برای تمدن بشری دارد، درحالیکه احترام به روش ها و نحوه های مختلف زندگی و قبول تعدد و تکثر در این زمینه باید در مباحث حقوق بشری و مکانیزم های پایش آن ملحوظ شود.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در مورد گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشری ایران گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران همکاری با مکانیزم های گزارشگری و حمایت از آنها است و لذا ما با مکانیزم یو. پی آر که خود نیز از کشورهای حامی آن بوده ایم بهترین همکاری را داریم همچنین با گزارشگری موضوعی همکاری وسیعی کرده ایم و تا کنون بیش از شش گزارشگر موضوعی از ایران بازدید کرده‌اند.

دکتر لاریجانی با اشاره به نقش جنبش غیر متعهدها برای جلوگیری از انحراف در عملکرد مکانیزم‌های حقوق بشری گفت: موضع ما و جنبش غیرمتعهدها درمورد گزارشگر ویژه کشوری یکسان است و ما معتقدیم این مسئله نباید رواج پیدا کند زیرا زمینه های سوء استفاده های سیاسی را بیش از این فراهم می کند که متاسفانه در مورد ایران دقیقا اتفاق افتاده است.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به برگزاری انتخابات پرشور مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری گفت: تعیین گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی ایران درحالیکه ما بزرگترین دموکراسی منطقه را داریم و قوانین و مقررات قضایی آن بسیار پیشرفته و دقیق است بسیار نامعقول و بی انصافی بوده است؛ چرا که در منطقه ما کشورهایی هستند که از لحاظ ساختار مدنی فرسنگ‌ها با ساختار مدنی دموکراتیک فاصله دارند؛ اما هرگز در خصوص مسائل حقوق بشری آنها سخنی به میان نمی آید. از این رو این ظالمانه و نا معقول است ایران مورد این تهاجم وسییع قرار بگیرد و یا به شکل ویژه مورد گزارشگری واقع شود.

لاریجانی در ادامه گفت: این‌ها گذشته از نحوه عمل غیر اصولی گزارشگر ویژه است که دلیل اصلی ما برای نپذیرفتن او در ایران است، در عین حال ایران برای احترام به سیستم بین المللی حقوق بشر و مکانیزم های پایش آن غیر از مسئله بازدید از کشور جمهوری اسلامی همه گونه همکاری را برای گزارشگر ویژه قائل شده است. پاسخ به سوالاتی که ایشان مطرح کرده و ملاقات هایی که با کارشناسان ما در نمایندگی های ایران در ژنو و نیویورک داشته است گواهی برای این موضوع است.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه کماکان معتقدیم تعیین گزارشگر ویژه برای ایران اقدامی ناموجه بوده است، گفت: این موضوع سوء استفاده آشکار سیاسی از مکانیزم های بین المللی را نشان می دهد. از این رو جمهوری اسلامی ایران با تمدید این گزارشگری برای یکسال دیگر مخالف است و ما معتقدیم کشورها باید اگر چنین پیشنهادی از طرف اروپا مطرح شد با ان مخالفت کنند.

در این دیدار معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی با تبریک برگزاری دو انتخابات پر شور در ایران به دکتر لاریجانی و ملت ایران گفت: مایلم تبریکات صمیمانه رئیس جمهوری کشورمان را نیز برای رئیس جمهوری اسلامی ایران تقدیم می کنم .

لوولین ماندرز افزود: این انتخابات در سطح جهانی لحظه به لحظه مورد پیگیری بود و چه حرف های زیادی که درباره آن زده نشد طوریکه ناظران خارجی هر آن منتظر درگیری های خیابانی و کارهای شبیه به این بودند درحالیکه آنچه واقعا دیده شد این بود که  میلیون ها شهروند ایران در نهایت نظم و ترتیب آمدند و رأی خود را در صندوق ریختند و قانون با ارامش و با نظم بسیار چشمگیری اجرا شد.

معاون وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی گفت: این یک درس بزرگ برای کسانی است که دنبال دموکراسی هستند و ان را موقعیت بزرگی برای ایران می دانیم که بدون شک در صحنه جهانی این دستاورد ارزش فراوانی دارد و جایگاه مدنی ایران را به نحو چشمگیری ارتقاء بخشیده است.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top