تاریخ انتشار: 13اسفند1394|12:00

| کد خبر: 111073
بحث داغ ریاست و تغییر 100درصدی نواب رئیس!

ترکیب هیئت رئیسه مجلس دهم چگونه خواهد بود؟

وکیل ملت: در مجموع و از میان 12 عضو هیئت رئیسه تنها علی لاریجانی نماینده قم، محمد آشوری نماینده بندرعباس و عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه و محمد دهقان توانستد به مجلس راه یابند و سرنوشت علیرضا منادی، فرهنگی و سید شریف حسینی در دور دوم مشخص خواهد شد، بنابراین حداقل نیمی از اعضای هیئت رییسه فعلی تغییر خواهد کرد.

با مشخص شدن سرنوشت تعداد زیادی از کرسی های مجلس دهم پس از برگزاری انتخابات پرشور هفتم اسفند، سخن درباره رئیس و ترکیب هئیت رئیسه آینده مجلس یکی از مهمترین مباحثی است که این روزها در محافل خبری مطرح است.

به گزارش وکیل ملت ، نتایج آرا حاکی از آن است که 88 تا کنون کرسی به اصلاح طلبان و اعتدال گرایان، 82 کرسی به اصولگرایان و 27 کرسی نیز به کاندیداهای مستقل تعلق یافته و همچنین سرنوشت 61 کرسی به دور دوم انتخابات کشیده شده است.

با توجه به نزدیک بودن تعداد کرسی هایی که دو طرف کسب کرده اند و اینکه از سوی دیگر هنوز تکلیف 61 کرسی مشخص نشده و در دور دوم مشخص خواهد شد، نمی توان پیش بینی دقیقی درباره ترکیب هیئت رئیسه آینده مجلس انجام داد، هر چند می توان احتمالات مختلف را بررسی کرد.  

در این میان برخی مانند علاء الدین بروجردی رییس فعلی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مجلس دهم مجلسی با قالب اصولگرایی است، عنوان کرد: شرایط برای ریاست دکتر لاریجانی همچنان فراهم است.

از سویی  محمدرضا عارف، رییس شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و کاندیدای مجلس دهم در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر یونسی درباره احتمال کنار رفتن عارف به نفع لاریجانی در صورت حضور هر دو در مجلس دهم برای جایگاه ریاست مجلس، اظهار کرده که کسی از طرف من اصولا وکالت ندارد. وی افزود: تا ترکیب مجلس مشخص نشود بحث درباره ریاست مجلس بحث حاشیه‌ای است، لذا باید ببینیم چه فراکسیونی اکثریت را به دست می‌آورد و سپس بنشینیم درباره این موضوع صحبت کنیم.

موضوع دیگر این است که رییس فعلی مجلس یعنی علی لاریجانی رتبه نخست خود در انتخابات قم که برای دو دوره متوالی بدست آورده بود، از دست داد و این شاید برای کسانی که بخواهند در قامت رقیب در مقابل لاریجانی قد علم کنند، امتیازی مثبت محسوب شود که چنین چیزی بسیار بعد به نظر می رسد، چون با توجه به عقلانیتی که میانه روهای دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب داشتند، لیستی متشکل از افراد معتدل و میانه روی دو جناح را در سراسر کشور آن هم با وجود رد صلاحیت های گسترده تهیه کردند که بخش زیادی از این افراد وارد مجلس شدند، لذا پیش بینی ها درباره تصمیم گیری برای ریاست مجلس هم بیشتر بر پاشنه همین نوع رویکردها می چرخد.

 با توجه به آنچه گذشت و با توجه به اینکه در نهایت پیش بینی می شود تعداد کاندیداهای میانه رو و طیف عقلا در مجلس دهم بیشتر باشد، به نظر می رسد همچنان شانش جریان میانه روی مجلس برای کسب ریاست قوه مقننه زیاد است و از همین رو تندروها و برخی دلواپسانی که به مجلس دهم راه یافته اند شانس زیادی حتی برای مطرح کردن کاندیدا در این زمینه ندارند.

به نظر می رسد با بررسی جمیع جهات از بین علی لاریجانی و محمدرضا عارف، در نهایت این لاریجانی است که از شانس و اقبال بیشتری برای ریاست مجلس آتی برخوردار باشد تا در صورت محقق شدن این موضوع سومین دوره ریاست خود را بر پارلمان در سه مجلس هشتم، نهم و دهم تجربه کند.

در این صورت احتمال جدی وجود دارد که اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل که در مجلس فعلی به عنوان رهروان ولایت شهرت یافتند در ائتلافی با یکدیگر به ترتیب برای ریاست لاریجانی، نائب رئیس اولی برای یک نفر از جریان اصلاح طلب و نائب رییسی دوم برای یک نفر از جریان اصولگرا و فردی نظیر کاظم جلالی به توافق برسند.

احتمال این ائتلاف با توجه به رای آوری برخی نمایندگان جبهه پایداری مانند حسین امیر آبادی و کریمی قدوسی که به راضی به ریاست هیچ یک از این دو نفر نخواهند بود، جدی تر می شود.

با این وجود احتمال دیگری هم مطرح است که در صورت عدم ائتلاف حامیان لاریجانی و اصلاح طلبان همه چیز به روز رای گیری محول شود و با کاندیدا شدن هر دو برای ریاست صندوق آرا مشخص کننده رییس مجلس باشد. 

از سویی با توجه به شرکت نکردن محمدرضا باهنر و رای نیارودن ابوترابی فرد از حوزه انتخابیه تهران، شاهد تغییر صدردرصدی نواب رییس در مجلس آتی خواهیم بود که افرادی چون محمدرضا عارف و کاظم جلالی و حتی علی مطهری به عنوان جدی ترین گزینه ها برای این عنوان مطرح هستند.

در مجموع و از میان 12 عضو هیئت رئیسه تنها علی لاریجانی نماینده قم، محمد آشوری نماینده بندرعباس و عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه و محمد دهقان توانسته اند به مجلس راه یابند و سرنوشت علیرضا منادی، فرهنگی و سید شریف حسینی در دور دوم مشخص خواهد شد، بنابراین حداقل نیمی از اعضای هیئت رییسه فعلی تغییر خواهد کرد.

اگر چه با توجه به احتمال قریب الوقوع ائتلاف میان اصولگرایان میانه رو و اصلاح طلبان در انتخابات درونی مجلس حداکثر ممکن است 2 الی 3 نفر از افراد یاد شده در هیئت رییسه حفظ شوند و احتمالا افرادی چون محمد دهقان از ترکیب هیئت رییسه حذف خواهند شد.

دسته بندی خبر روز , انتخابات 94 ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

شايان
|
13اسفند ماه 1394
0
1
دو عامل باعث شكست اصولگرا ها شد : 1-سياست هاي غلط دولت قبلي و حمايت اينها از اشتباهات احمدي نژاد . 2- سياست هاي اشتباه اينها در قضيه برجام و عدم رعايت منافع ملي

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top