به بهانه سالروز درگذشت بزرگ حقوقدان کشور

تاریخ انتشار: 13اسفند1394|22:42

به بهانه سالروز درگذشت بزرگ حقوقدان کشور
| کد خبر: 111281

به گزارش وکیل ملت به بهانه فوت این بزرگمرد عرصه حقوق و سیاست نگاهی به روند محاکمه او انداخته ایم که از نظر می گذرد:

بيست و دوم اردیبهشت روزی است که دادگاه تجدید نظر رای نهایی درباره دکتر_مصدق نخست وزیر وقت ایران را صادر کرد.
 دکتر مصدق در جلسه قرائت حکم دادگاه درخواست فرجام خواهی خود را مطرح کرد و از سرهنگ بزرگمهر وکيل تسخيري خود خواست تا تقاضاي تجديدنظر در رأي صادره را اعلام نمايد؛ وکيل مذکور نيز طي نامه اي در 2 دي ماه 1332 به دادگاه تجديدنظر تقاضاي موکلش را به اطلاع مقامات مربوطه رساند.


 اولين جلسه دادگاه تجديد نظر نظامي در تاريخ 19 فروردين 1333 در باشگاه پادگان قصر تشکيل شد. مصدق موضوع صلاحيت دادگاه را بار دیگر مطرح و اعلام کرد جاي محاكمه اعضاي كابينه (نخست وزير و وزيران) ديوان_عالي كشور است نه محکمه نظامی.
 او در جلسات دادگاه بدوی نیز دفاعیات خود را بر پایه عدم صلاحیت دادگاه نظامی مطرح و سعی می کرد با دلایل حقوقي و گاه با سخره گرفتن یا عتاب و بعضا بی اعتنایی به دادگاه اعتبار دادگاه را زیر سوال ببرد؛ ژست‌ها و حرکات جالب وی در طول جلسات دادگاه نیز در آن زمان به سوژه عکاسان و جراید تبدیل شده بود.


 دادگاه تجدید نظر سرانجام در 22 اردیبهشت به کار خود پایان داد و در این روز سرلشکرجوادي رئيس دادگاه تجديدنظر ختم آخرين جلسه دادرسي را اعلام کرد. بدين ترتيب پس از بيست و شش جلسه بحث و بررسي، هيئت دادرسان براي اعلام رأي دادگاه وارد شور شدند و بعدازظهر همان روز دادگاه رأي خود را اعلام کرد و به این ترتیب پرونده محاکمه نخست وزیر معزول ایران بسته شد.
 رای دادگاه تجدید نظر از این قرار بود:  ...
اعمال و افعال مشاراليه از ساعت يک روز 25 الي 28 مرداد منفرداً و مجتمعاً به طور واضح و روشن منطبق با ماده 317 قانون دادرسي و کيفر ارتش بوده و با در نظر گرفتن اينکه دادستان ارتش از حکم دادگاه بدوي تقاضاي تجديد نظر نموده، نامبرده به استناد ماده 317 قانون دادرسي و کيفر ارتش و رعايت ماده 46 قانون کيفر عمومي از لحاظ تجاوز سن او از شصت سال محکوم است به سه سال حبس مجرد و بايد مدتي را که از تاريخ 29 مرداد 1332 بازداشت بوده در حساب محکوميت او منظور نمود.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top