«ونسا گیورکوس زنیدار» وزیر کشور اسلوونی در زمان ارائه این طرح قانونی گفت: هدف از آن، توانایی شناسایی سریع و موثر پناهجویان واقعی و زمینه سازی اندیشیدن سیاستی کارامد برای بازگرداندن آن دسته از پناهجویانی است که فاقد شرایط حمایت بین المللی هستند.
قانون مذکور تحت عنوان «حفاظت بین المللی» با 45 رای موافق در مقابل 4 رای مخالف در پارلمان اسلووکی که 90 کرسی دارد، تصویب شد.
احزاب اپوزیسیون راست میانه در پارلمان اسلوونی این رای گیری را تحریم کردند. این اقدام پس از آن رخ داد که ائتلاف چپ میانه متشکل از سه حزب، با تقاضای آنها برای اعمال مقررات سختگیرانه تر و کنترل تعداد پناهجویان مخالفت کرد.
طرح جدید دولت اسلوونی، روند مخالفت با پذیرش پناهجویان را از کشورهای به اصطلاح امن آسانتر می کند و ضمن کاستن از مهلت زمانی تقاضای پناهندگیشان، کمک مالی را به پناهجویان و خانواده هایشان، در صورت پیوستن دوباره آنها به یکدیگر، کاهش می دهد.
این قانون مورد انتقاد سازمان عفو بین الملل قرار گرفته است و اعضای این سازمان می گویند حقوق پناهجویان را بشکل قابل ملاحظه ای تضعیف و در مواردی کنوانسیون حقوق بشر اروپا را نقض می کند.
اسلوونی پس از تصمیم ماه گذشته همسایه شمالیش اتریش، برای جلوگیری از ورود پناهجویان و در شرایطی که 30 هزار پناهجو در یونان منتظر عزیمت به کشورهای شمالی اروپا هستند، نگران آن است که به محل ازدحام پناهجویان در این مسیر عبور آنها بدل شود.
تقریبا یک میلیون پناهجو از اکتبر سال 2015 (مهر 94) تاکنون و به دنبال تصمیم مجارستان به بستن مرزهایش به روی پناهجویان، برای عزیمت به اتریش و آلمان از اسلوونی گذشته اند.
در این مدت، فقط 442 نفر از پناهجویان در اسلوونی تقاضای پناهندگی داده اند، کشوری کوچک با جمعیت دو میلیون نفری که 670 کیلومتر از منطقه شنگتن در مرز خارجی کرواسی را به خود اختصاص داده است.
بحران پناهجویان که مسبب اصلی آن سیاست های مداخله جویانه غرب و آمریکا در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بوده است، از ابتدای سال 2015 میلادی، بسیاری از کشورهای اروپایی را گرفتار کرده است.
اکنون آنها با توجه به محدودیت منابع و تداوم هجوم پناهجویان به فکر چاره اندیشی برای مدیریت مطلوب این بحران بی سابقه افتاده اند اما تاکنون موفقیت چندانی در اتخاذ سیاستی کارامد کسب نکرده اند.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top