ادعای عجیب در باره آیدین آغداشلو

وکیل ملت: افشین پرورش، منتقد هنری که به دلیل ادعاهای فراوانش در خصوص سرقت آثار فرهنگی در ایران بسیار مشهور و پرطرفدار است در جدیدترین پست فیسبوکی‌اش آیدین آغداشلو را به جعل، کپی و کلاهبرداری متهم کرده است.

تاریخ انتشار: 15اسفند1394|22:31

ادعای عجیب در باره آیدین آغداشلو
| کد خبر: 112266

او در جدیدترین پست فیسبوکی‌اش نوشته: «همه چیز از سر رجزخوانی چند جوان شروع می شود که هرکدام مدعی یکتا بودن در نقاشی آن روزهای ایران را دارند. آیدین آغداشلو یکی از آنهاست قدم پیش می گذارد می گوید چنان میرعمادی بسازم که هیچ شخصی توانایی تشخیصش را نداشته باشد شرط می بندند و آغداشلو به همراه رضا مافی، کار جعل نسخ خطی را شروع می کند. تعدادی را آماده می کنند و آغداشلو لابه لای آثاراصلی که مرمت می کرده، به موزه ی نگارستان می فروشد. بدون اینکه مافی از این فروش خبردار باشد.

آغداشلو از فروش این آثار، منزلی می خرد و برای اولین بار صاحب منزل شخصی می شود  چندسال بعد، با انتصاب آغداشلو به معاونت فرهنگی موزه ، مافی از قضیه فروش این آثار با خبر می شود و خود به همراه دوستی به موزه می رود و پس از شناسایی تک تک آثار جعل شده، در حضور لیلا دیبا ریاست موزه نگارستان، حوری اعتصام موزه دار و تعدادی دیگر (نامها محفوظ) به جعل اعتراف کرده و می گوید که این کار برای او در حد یک شوخی از سر رو کم کنی بوده و هیچ مبلغی از فروش این آثار دریافت ننموده است.

تمام شواهد و نشانه هایی که می دهد صحیح بوده پس صورتجلسه ای تنظیم شده و آثار از دیوارها پایین آورده شده و برای کارشناسی به مخزن سپرده می شود.اما حکم انحلال موزه ی نگارستان و هنرهای تزیینی و تاسیس موزه رضا عباسی، همه ی پیش بینی ها را به هم میزند.  آغداشلو بعنوان اولین سرپرست موزه ی رضاعباسی برگزیده می شود و تا سال ۵۸ در این سمت باقی می ماند و بدین سبب قضیه ی آن آثار جعلی به فراموشی سپرده می شود.»

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top