به بهانه مراسم استقلال کانون وکلا/چه چیزی را جشن گرفتیم

جلال فاطمی

وکیل ملت: نهم اسفند جشن استقلال کانون وکلا برگزار شد. دیر رسیدم و چه خوب شد که امسال مثل پارسال صحنه هیچ برای پوچ را ندیدم و هر چه با خود گفتم خویشتن داری کنم و چیزی نگویم و ننویسم ولی این فکر به قول هدایت مثل خوره روحم را در انزوایم می خُورد و می تراشید.حال می خواهم این عقده را بیرون بریزم و درون خودم را آرام کنم ولی روی سخنم با هیچ کس نیست و هرجا باشد بدون رودربایستی با نام خطاب قرار خواهم داد.

تاریخ انتشار: 16اسفند1394|02:01

به بهانه مراسم استقلال کانون وکلا/چه چیزی را جشن گرفتیم
| کد خبر: 112334

نمی دانم من نفهمم یا دیگران نابغه اند ولی هر چه می اندیشم درک نمی کنم که ما چه چیزی را جشن می گیریم. استقلال خودمان را یا استقلال کانون وکلا را یا استقلال نهاد وکالت را و شاید هر سه را و یا شاید چند تای دیگر را که فکر من به آن بالاها هنوز قد نکشیده است.

همه جایگاه قاضی را می شناسند و به اهمیت دستگاه قضا پی برده اند. همه پزشک را می شناسند و به اهمیت وزارت بهداشت پی برده اند. همه به اهمیت نظر کارشناسان رسمی قوه قضاییه پی برده اند و جایگاه آنان را می شناسند. همه معلمان را می شناسند و پی به اهمیت آموزش و پرورش برده اند؛ ولی در ایران ما، همه فقط وکیل را می شناسند اما هیچ کس به اهمیت وکیل و کانون وکلا واقف نیست. چرا؟

واقعاً کانون وکلا در کجای جامعه قرار دارد؟ آخر کانون وکلا چه قدرت برون-سازمانی ای دارد؟ چرا در جامعه ما هیچ بازاری، کارد بر نمی دارد و در آشپزخانه چشم خود را عمل کند؟ چرا هیچ زن خانه داری که فیزیک نمی فهمد، برای بچه اش فیزیک نمی آموزد؟ چرا هیچ معلمی، روغن موتور ماشین خود را تعویض نمی کند؟ ولی اکثر قشرها حاضر می شوند بدون وکیل به دادگاه مراجعه کنند.

آیا فن دفاع در پیش قاضی از تعویض روغن ماشین تخصص کمتری می خواهد؟ مسلما این گونه نیست. پس اشکال کار کجاست؟ چرا یک فرد عادی نمی تواند تجویز دارو کند و اگر این کار را بکند، به اتهام دخالت غیرمجاز در امور پزشکی محاکمه و محکوم می شود ولی در دادگاههای ما همین عریضه نویسها که گاهی توان درست نوشتن زبان فارسی را ندارند، در بیخ گوش دادگاه و شعبه رسیدگی کننده، لایحه و شکوائیه و دادخواست می نویسند و هیچ کس ککش هم نمی گزد که چرا این آدم دخالت غیرمجاز در امور وکالت می-کند؟

تازه حراست فیزیکی دادگاه، صبح اول وقت به آنها خوش آمد می گوید و قدر می بینند و در صدر مینشینند ولی وقتی وکیل وارد دادگاه می شود، یک سرباز صفر، همه جای وکیل را می گردد و لمس می کند که مبادا این اجنبی، چیزی با خود داشته باشد که خدای نکرده برای نفس مبارک قاضی مضرّ و مخلّ باشد. اینها واقعاً تقصیر کیست؟ آیا ما استقلال چنین وکیلی را جشن می گیریم؟ اصلاً چرا خودمان را با شخص شخیص عریضه نویس مقایسه کنیم که : «ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید.»

بیایید این بال فرشته عدالت را با آن بال دیگرش مقایسه کنیم. نوشته های قاضی در صورت جلسه در حکم سند رسمی است چون مأمور دولتی آن را تنظیم کرده ولو اینکه ارتجالاً و به قول امروزی ها یهویی بر ذهن مبارک قاضی رسیده و مرقوم نموده باشد ولی آن بال شکسته ی بداقبال، روزها و هفته ها وقت صرف می کند و تمامی قوانین را شخم می زند و لایحه ای می نویسد؛ آنگاه قاضی اصلاً به خود زحمت نمی دهد در دو دقیقه آن را بخواند. آیا جز این نیست که در قوانین ما هر دو دست قاضی را باز گذاشته اند و در عوض دستان و پاها و دهان وکیل را بسته اند و آنگاه دل خوش کرده ایم که استقلال داریم و تازه این استقلال را جشن هم می گیریم ولی باید بدانیم که با این عملکرد کانون وکلا و وجود پری گونه وزارت مفخم دادگستری و قوه مقننه ای که بیشتر شبیه مجلس عوام است، ما باید در سوگ بنشینیم نه این که برای جشن اسقلال مان برخیزیم.

یادم هست که دکتر مالکی جلیل القدر در یک سخنرانی غرّا عنوان می کرد که ما با تعامل با مجلس شورا توانستیم استقلال کانون وکلا را حفظ کنیم ولی من میخواهم بگویم: ای دکتر جلیل القدر، کاش کمی هم تلاش می کردید تا وکیل به اندازه، عریضه نویس قدر ببیند. کاش روزی بیاید که لایحه و استنادات قانونی وکیل به اندازه نظر کارشناسان رسمی  در دادگاه خوانده بشود.

کاش روزی بیاید که کانون هم به اندازه اداره گاز در رسانه فخیمه ملی، در خصوص ضرورت داشتن وکیل در دعاوی تبلیغ کند. کاش نمیریم و دوره ای را ببینیم که کسی به جرم دخالت غیرمجاز در امور وکالت محاکمه شود. کاش بیاید روزی که داشتن وکیل به موکل آرامش خاطر بدهد نه وجود یک کارچاق کن. کاش نوشته های مستند و قانونی وکیل حکم سند رسمی پیدا کند. کاش وکیل هم مأمور دولتی محسوب شود. کاش روزی بیاید که وکیل به اندازه پزشک مالیات بدهد. کاش روزی بیاید که وکیل دلهره این را نداشته باشد که نکند طرف مقابلش به جای وکیل از کارچاق کن استفاده می کند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top