گمانه زنی های جدید درخصوص ریاست مجلس خبرگان

چهارگانه نامزدهای ریاست خبرگان/هاشمی، جنتی ،شاهرودی و موحدی کرمانی

وکیل ملت: در میانه خیابان امام خمینی(ره) نرسیده به میدان حر ساختمانی با نمای مشبک تجمع‌گاه فقهای «واجد شرایطی» است که بر اساس اصل 107 قانون اساسی مسئولیت مهم تعیین رهبر و نظارت بر عملکرد عالی‌ترین مقام کشور را بر عهده دارند. مجلسی که از مجلسی جوان با فقهایی با گرایش‌های سیاسی متفاوت در دوره اول برگزاری آن کم‌کم به محفل کهنسالانی باسابقه در ادوار بعدی مبدل و راه ورود برای خبرگان جوان و البته متفاوت کم‌کم ناهموار شد.

تاریخ انتشار: 16اسفند1394|17:02

چهارگانه نامزدهای ریاست خبرگان/هاشمی، جنتی ،شاهرودی و موحدی کرمانی
| کد خبر: 112784

در میانه خیابان امام خمینی(ره) نرسیده به میدان حر ساختمانی با نمای مشبک تجمع‌گاه فقهای «واجد شرایطی» است که بر اساس اصل 107 قانون اساسی مسئولیت مهم تعیین رهبر و نظارت بر عملکرد عالی‌ترین مقام کشور را بر عهده دارند. مجلسی که از مجلسی جوان با فقهایی با گرایش‌های سیاسی متفاوت در دوره اول برگزاری آن کم‌کم به محفل کهنسالانی باسابقه در ادوار بعدی مبدل و راه ورود برای خبرگان جوان و البته متفاوت کم‌کم ناهموار شد.
18 اسفند هم اعضای چهارمین دوره خبرگان آخرین اجلاسیه خود را برگزار می‌کنند؛ اجلاسیه‌ای که شاید بتوان گفت آخرین بار است که محمد یزدی به‌عنوان رئیس این مجلس و محمدتقی مصباح‌یزدی به‌عنوان عضوی موثر حضور دارند. سال 95 و با تشکیل مجلس پنجم خبرگان صندلی میانی هفت صندلی چرمی قرمز هیات‌رئیسه منتظر جلوس رئیس جدید است.
نگاهی به نتایج نهایی انتخابات خبرگان نشان می‌دهد که 62 نفر از راه‌یافتگان مشترکا در دو لیست جامعتین قرار داشته‌اند، 41 نفر از اعضای مجلس خبرگان آتی متعلق به لیست مشترک جامعه روحانیت مبارز تهران و لیست خبرگان مردم بوده و همچنین 36 نفر از آنان به‌طور مشترک در لیست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و لیست منسوب به آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی قرار داشته‌اند. گرچه رئیس، دو نواب رئیس یک منشی و دو کارپرداز خبرگان با رای اعضا انتخاب می‌شوند، توجه به تغییرات و لیست‌های حمایتی پیشاانتخاباتی پیام‌آور تغییراتی جدی در ترکیب هیات‌رئیسه خبرگان است و این سوال مطرح است که چه کسی بر کرسی ریاست مهم‌ترین مجمع نمایندگان مردم تکیه خواهد زد.

  رقابت، شاخصه مجلس خبرگان آتی با ادوار گذشته
مجلس خبرگان شاید یکی از کم‌رقابت‌ترین انتخابات در میان انتخاباتی است که به‌طور میانگین هر دو سال یک‌بار در ایران برگزار می‌شود. این شاخصه البته در مجلس پنجم چه پیش از انتخابات و چه بعد از تشکیل با تغییر محسوسی روبه‌رو شده و خواهد شد. معمولا برای انتخابات مجلس خبرگان جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یکی از موثرترین تشکل‌های سیاسی – روحانی است که به‌ویژه برای روحانیون سنتی اصولگرا لیست مورد حمایت این روحانیون قم‌نشین از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، موضوعی که در انتخابات اخیر بعد از برگزاری چهار دوره تغییر کرد. این بار مردم برای انتخابات خبرگان با سه لیست مواجه شدند؛ لیست جامعه روحانیت مبارز، لیست خبرگان مردم و مورد حمایت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و لیست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم. گرچه این سه لیست اشتراکاتی هم با یکدیگر داشت، نکته تمیز این سه لیست و البته گزینه تاثیر‌گذار آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی بود. نامی که جامعه مدرسین حاضر نشد از آن حمایت کند، اما جامعه روحانیت آن را در صدر لیست خود قرار داد. شاید به همین جهت بود که نام محمدعلی موحدی‌کرمانی هم در لیست خبرگان مردم گنجانده شد. مجلس خبرگان پنجم با 32 نفر عضو جدید تشکیل خواهد شد که این 36 درصد قطعا در تغییر ترکیب هیات‌رئیسه تاثیر‌گذار خواهند بود. اما گزینه‌های محتمل برای ریاست با توجه به ترکیب جدید مجلس خبرگان چه کسانی خواهند بود.

  پیشینه کرسی ریاست
مرحوم علی مشکینی سال‌ها و تا زمان درگذشتش رئیس بلامنازع مجلس خبرگان بود. در واقع با وجود برگزاری انتخابات کسی برای رقابت با مشکینی پیش قدم نمی‌شد، اما بعد از درگذشت او سال 86 و در میانه مجلس چهارم شرایط تغییر کرد. مجلس خبرگان در دوره چهارم و بعد از مشکینی سه رئیس را بر خود دید؛ اولین کسی که بعد از مرحوم مشکینی به ریاست خبرگان رسید آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی بود.
سال 86 دو سال بعد از ناکامی در انتخابات ریاست‌جمهوری این بار با رای بالای مردم تهران وارد مجلس خبرگان شد که شاید بتوان گفت این اقبال متاثر از عملکرد دو ساله دولت وقت هم بود. بعد از آن آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی برای ریاست مجلس خبرگان کاندیدا شد و باز هم رای آورد. رقیب اصلی آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی در این انتخابات احمد جنتی و محمد یزدی بودند که البته یزدی به نفع جنتی کنار رفت و در نهایت با تفاوت 6 رای آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی برگزیده اعضای خبرگان شد تا جای خالی مرحوم مشکینی را پر کند. رقابت میان آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی و جنتی در این دوره هم محتمل است، با این تفاوت که این بار هاشمی‌رفسنجانی رای اول مردم تهران را دارد و احمد جنتی در قعر جدول 16 نفره تهران قرار گرفته است. تکرار ریاست آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی بر خبرگان سال 87 این بار با تفاوت آرای بیشتری رقم خورد. یزدی در رقابت با آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی تنها موفق شد 26 رای بیاورد و آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی با 51 رای بر جایگاه ریاست باقی ماند، گرچه در سال 93 این رقابت به نفع محمد یزدی رقم خورد و او با اختلاف 10رای بر کرسی ریاست نشست. با این همه وضعیت در این روزها کاملا متفاوت است، این بار و در مجلس پنجم خبرگان رهبری محمد یزدی حتی در میان 16 منتخب تهرانی‌ها هم قرار ندارد که برای کرسی ریاست رقیب آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی محسوب شود.
  گمانه‌زنی‌ها برای تکیه زدن بر کرسی ریاست
با توجه به اینکه محمد یزدی و محمدتقی مصباح یزدی هیچ کدام موفق نشدند نظر رای‌دهندگان خود را به سوی خود جلب کنند رقابت بر سر ریاست محتملا بین احمد جنتی به‌عنوان نماینده جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی به‌عنوان نفر اول تهران و سرلیست خبرگان مردم خواهد بود.
اما در این میان گزینه‌های دیگری نیز ممکن است در نبود یزدی و مصباح اعلام کاندیداتوری کنند. کمااینکه برای تعیین ریاست در آخرین دوره محمد مومن و سیدمحمود هاشمی شاهرودی خود را کاندیدا کردند. بعد از اینکه سال 89 آیت‌الله‌ هاشمی‌رفسنجانی به نفع محمدرضا مهدوی‌کنی از رقابت برای ریاست کناره‌گیری کرد مهدوی‌کنی تا مهر 93 همچنان در این جایگاه باقی ماند، اما بعد از درگذشت او این کرسی به محمد یزدی رسید.
این بار و با توجه به ترکیب لیست‌های ارائه‌شده محمدعلی موحدی کرمانی هم می‌تواند گزینه محتمل ریاست باشد. کسی که در دو سال گذشته و با درگذشت مرحوم مهدوی‌کنی سکانداری اصولگرایان را بر عهده گرفت، اما نه در انتخاب نمایندگان مجلس تهران و نه مجلس خبرگان تهران توفیقی به دست نیاورد. البته این احتمال هم وجود دارد که او به نفع جنتی کنار برود تا ترکیب جدیدی که نه یزدی و نه مصباح در آن جایی ندارند تا حدودی به نفع جنتی سنگینی کند. هاشمی شاهرودی هم که در همه ادوار مجلس نایب‌رئیس بوده است احتمال دارد با تغییر ترکیب خبرگان برای صندلی ریاست تلاش کند. او به جز در زمان مرحوم مشکینی از نواب یزدی، هاشمی و مهدوی‌کنی بوده است و همین امر نشان می‌دهد که اعضای خبرگان به او اقبال نشان می‌دهند، اما بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که بعید است اقبالی که هاشمی شاهرودی را تا نزدیکی صندلی ریاست رسانده‌است او را بر کرسی ریاست بنشاند.
با همه این احوال باید تاکید کرد که سیب سیاست به ویژه در این سرزمین تا به زمین برسد هزاران چرخ خواهد خورد و کمتر چهره‌ای می‌تواند حوادث چند ماه آینده ایران را به صورت نزدیک به واقعیت پیش‌بینی کند.

فرهیختگان

دسته بندی خبر روز , تلگرام + ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top