خلاء قانونی و خشونت علیه زبان بسته ها

وکیل ملت: خشونت علیه حیوانات عواقب خطرناکی دارد. معمولا کسانی که دست به چنین خشونت‌هایی می‌زنند، بخشی از رفتارشان را به جامعه بازمی‌گردانند. کارشناسان معتقدند چنین خشونت‌هایی را نباید نادیده گرفت. بسیاری از قاتل‌های زنجیره‌ای در کودکی و نوجوانی چنین سابقه ای در کودکی داشته اند.

تاریخ انتشار: 16اسفند1394|20:14

خلاء قانونی و خشونت علیه زبان بسته ها
| کد خبر: 112868

حمایت از حقوق حیوانات و ایجاد موانعی حقوقی برای جلوگیری از خشونت علیه آن‌ها، پیشینه درازی ندارد و شاید عمر قانونی شدن این قبیل حمایت‌ها به بیش از ۴ دهه نرسد. 

با این‌حال شورای مرکزی یونسکو در شهر اریس نخستین‌بار بیانیه جهانی حقوق حیوانات را اعلام کرد. این بیانیه که در ۱۰ ماده تنظیم شده در سال ۱۹۸۹ توسط اتحادیه بین‌المللی حقوق حیوانات مورد تجدید نظر قرار گرفت و در سال ۱۹۹۰ به رئیس مجمع عمومی یونسکو داده شده‌است.

 

البته قرائت و ثبت چنین بیانیه‌ای تلاش‌های سالیان دورتری را به دنبال دارد و ۱۵ اکتبر ۱۹۷۸ را می توان سرآغاز تثبیت نخستین قوانین بین‌المللی برای حمایت از حقوق حیوانات دانست.

 

هرچند این قبیل قوانین یک‌سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در یونسکو به اجرا درآمده‌است اما طی سی و چند سال گذشته،  قانونی که از حقوق حیوانات دفاع کند در ایران به تصویب نرسیده‌است. حتی قوانین بازدارنده هم وجود ندارد. 

عصر ایران

  با مدرن شدن گوشی‌های تلفن همراه، اما امکان فیلمبرداری از این آزار و اذیت فراهم آمده است.

 

 طی چندسال گذشته البته شاهد برخورد برخی قضات ذیل عنوان «نمایش فعل حرام » در برخی حیوان‌آزاری‌ها بوده‌ایم اما کافی نبوده و  خشونت علیه حیوانات متوقف نشده است.

 

جالب است بدانید که تنها قانون حمایت از حقوق حیوانات، درباره سر و ته نگاه داشتن مرغ است. این قانون به دهه سی شمسی مربوط می‌شود و چون روستاییان مرغ‌هایشان را از پا می‌گرفتند و سر و ته به شهر می‌آوردند قانونی وضع شد تا جلوی این اقدام گرفته شود.

 

خشونت علیه حیوانات عواقب خطرناکی دارد. معمولا کسانی که دست به چنین خشونت‌هایی می‌زنند، بخشی از رفتارشان را به جامعه بازمی‌گردانند. گاهی این رفتار یک پرخاش‌گری کم‌خطر و گاهی قتل و تجاوز است. به این دلیل کارشناسان معتقدند  چنین خشونت‌هایی را نباید نادیده گرفت. بسیاری از قاتل‌های زنجیره‌ای در کودکی و نوجوانی دست به خشونت‌های بیرحمانه علیه حیوانات می‌زدند.

 

طی آخرین مطالعاتی که توسط انجمن حمایت از حقوق حیوانات در مهد‌ کودک‌ها انجام گرفته، بین ۸ تا ۱۲ درصد کودکان حیوان‌ آزاری می‌کردند  یا «حیوان ترس» بودند.

 

حیوان آزاری در حیات وحش نیز همچنان ادامه دارد. هرچند درآنجا قوانین سختی پیش روی متخلفین است اما توجه چندانی نمی‌شود. از سوی دیگر این قوانین بیشتر به موضوع کشتن حیوانات می‌پردازد و معمولا قانونی برای برخورد با کسانی که حیوانات را نقص عضو یا زخمی‌ می‌کنند، وجود ندارد.

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top