مسئولین و حقوقدانان در مورد حکم بابک زنجانی چه می گویند

وکیل ملت: در رابطه با حکم اعدام بابک زنجانی نظر حقوقدانان ، مسوولین و ... را جویا می خوانید.

تاریخ انتشار: 17اسفند1394|14:02

مسئولین و حقوقدانان در مورد حکم بابک زنجانی چه می گویند
| کد خبر: 113232

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نود و سومین نشست خبری با اصحاب رسانه از صدور حکم پرونده بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده فساد نفتی در دادگاه بدوی خبر داد و گفت: دادگاه بدوی این سه متهم را مفسد فی الارض تشخیص داده و به اعدام محکوم کرده است.

 

وی ادامه داد: علاوه بر اعدام به رد مال به شاکی (شرکت ملی نفت ایران) و همچنین به جزای نقدی معادل یک چهارم پولشویی محکوم شده است.

قوه قضائیه در صیانت از حقوق بیت‌المال با کسی تعارف ندارد

«موسی غضنفرآبادی» عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، در ارتباط با حکم بدوی صادره برای بابک زنجانی و عملکرد قوه قضائیه اظهار کرد: دستگاه قضا یک بار دیگر در برخورد با مفسدین اقتصادی نشان داد که نفوذناپذیر است و بدون اغماض آنها را محاکمه می‌کند.

وی ادامه داد: صدور حکم اعدام برای بابک زنجانی هشداری است به برخی دانه‌درشت‌ها و افرادی که در این مواضع قرار دارند و آنها باید مراقب باشند تا حقوقی از بیت‌المال ضایع نشود چرا که اگر کسی بخواهد با حقوق مردم بازی کند و آن را نادیده بگیرد سرنوشت بدی در انتظارش خواهد بود.

عضو کمیسیون پیامد صدور آراء متقن و قاطع در رابطه با پرونده‌های مفاسد اقتصادی را بازدارندگی از این جرائم اعلام کرد و گفت: صدور این حکم افرادی که با حقوق ملت سر و کار دارند را حساس تر می کند که بی مهابا دست به هرگونه اقدامی نزنند.


قوه قضائیه در برخورد با مفاسد با کسی تعارف ندارد
 

«محمد دهقان» در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، در ارتباط با حکم بدوی صادره برای بابک زنجانی و عملکرد قوه قضائیه در این خصوص اظهار کرد: اقدام قوه قضائیه درباره پرونده‌های مفاسد اقتصادی به ویژه بابک زنجانی و متهمان نفتی کاملا قابل دفاع است.
 
وی ادامه داد: قوه قضائیه تمام تلاش خود را در محاکمه این متهم نفتی انجام داد و فرصتی را فراهم کرد تا این بدهکار و متهم نفتی وجوه بیت المال را برگرداند و حقوق ملت را پس دهد اما متاسفانه وی با غارت اموال بیت المال و قاچاق نفت حقوق ملت را ضایع کرده و در دو سال گذشته نه تنها همکاری نکرد بلکه با تمسک به فریبکاری سعی در اغوای افکار عمومی و دادگاه را داشته تا خود را از مجازات رهایی دهد و از طرفی اموال بیت المال را نیز پس ندهد.قاطعیت دستگاه قضایی برای مردم اثبات شده است

«الهیار ملکشاهی» در گفت و گو با خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان درباره حکم بدوی صادره برای بابک زنجانی و عملکرد قوه قضائیه اظهارکرد: قاطعیت دستگاه قضایی در برخورد با مفسدین اقتصادی به خصوص دانه درشت‌ها برای مردم اثبات شده است.

 رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در ادامه افزود: در این چند ساله برخوردهای قوه قضائیه با مفسدین اقتصادی به خصوص دانه درشت ها برخوردهای خوبی بوده و رضایتمندی جامعه را تا حدود زیادی جلب کرده است.


اعمال فشارها تاثیری بر عملکرد قوه قضائیه ندارد

نجات الله ابراهیمیان در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به حکم اعدام بابک زنجانی گفت: قاضی بدوی حکم خود را در خصوص پرونده بابک زنجانی صادر کرده، اگر این حکم قابلیت تجدیدنظر خواهی باشد، بعد از درخواست تجدیدنظر توسط متهم، مراجع تجدیدنظر بررسی می کنند اگر ایرادی بود آن ایراد را رفع می کنند اگر هم نبود آن را تایید می کنند.

 وی با اشاره به برخی اعمال نفوذ و فشار ها به دستگاه قضا بیان کرد: فشارها تاثیری بر عملکرد دستگاه قضا ندارد و قوه قضائیه با قاطعیت کار خود را برای رسیدگی به پرونده های فساد اقتصادی ادامه خواهد داد.

دفاع از حکم بابک زنجانی با تشریح مبانی حقوقی

محمد علی اسفنانی نماینده مردم فریدن و عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، در خصوص حکم بدوی صادره برای بابک زنجانی و عملکرد قوه قضائیه در این خصوص اظهار داشت: عملکرد قوه قضائیه در بحث رسیدگی به پرونده های مفاسد اجتماعی و اقتصادی، قابل قبول و قابل دفاع بوده است.

وی افزود: ما باید توجه داشته باشیم که صدور حکم کیفری باید یک اثر تنبیهی نسبت به مرتکب و یک اثر تنبهی نسبت به دیگرانی داشته باشد که زمینه ارتکاب جرم در آنها وجود دارد.


رسیدگی قوه قضائیه به پرونده بابک زنجانی بسیار شفاف و عادلانه بود


حمیدرضا طباطبایی نماینده مردم نایین و عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، اظهار داشت: رسیدگی قوه قضائیه به پرونده بابک زنجانی بسیار شفاف و عادلانه بود و تمام آنچه که به عنوان حقوق و آزادی های متهم در قوانین در نظر گرفته شده، در روند بررسی پرونده کاملا دیده شد.

دسته بندی حقوقی , خبر روز , تلگرام + ,
منبع خبر میزان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top