روح ا... محمدی کارشناس ارشد حقوق در گفت و گو با وکیل ملت:

در خشونت های جنسی خانگی مشکل قانون نیست بلکه ضعف عزم زیان دیده برای گزارش بزه است

وکیل ملت: وقتی آمارهای سازمان بهداشت جهانی را مورد مطالعه قرار می دهیم و می بینیم در هر ۱۸ ثانیه یک زن مورد آزار قرار می‌گیرد یا در هند ۴۱٪ زنان در اثر آزار جسمی همسرانشان دست به خودکشی می‌زنند، در بنگلادش ۵۰٪ قتل‌ها ناشی از خشونت مردان است و حتی کشوری در آن دور دست ها یعنی در شیلی ۶۳٪ زنان مورد آزار جسمی قرار می‌گیرند ناخودآگاه این پرسش یا پرسش ها در ذهن پیش می آید که در ایران وضع به چه صورت است؟

تاریخ انتشار: 17اسفند1394|19:48

در خشونت های جنسی خانگی مشکل قانون نیست بلکه ضعف عزم زیان دیده برای گزارش بزه است
| کد خبر: 113410

وقتی گزارش یک خبرگزاری رسمی را می خوانیم که حکایت از این دارد که روزانه یک قتل خانگی در کشور ایران اتفاق می‌افتد بیشتر کنجکاو می شویم خشونت های جنسی خانگی در کشور ما چه وضعی دارد.وکیل مردم این پرسش ها را با روح...محمدی کارشناس ارشد حقوق و قاضی دادگستری در میان گذاشته است که حاصل آن در پی می آید:

به عنوان نخستین سوال بفرمایید سواستفاده های جنسی خانگی چه تفاوتی با سایر اعمال منافی عفت که توسط دیگران صورت می گیرد وجود دارد؟

ببینید تفاوت سو استفاده های جنسی خانگی را با سایر اعمال منافی عفت و تجاوزات در چند مورد می توان خلاصه کرد نخست اینکه در محیط خانه و محلی که اعضا خانواده معمولا زندگی یا فعالیت کاری انجام می دهد روی می دهد.

دوم اینکه:مجنی علیه با متجاوز دارای روابط فامیلی و خانوادگی نسبی یا سببی می باشد،مثلا نسبت آنان با یکدیگر پدر وفرزند،خواهر وبرادر،دایی وخواهر زاده،عمو وبرادر زاده،داماد و خواهر زن و مواردی از این قبیل می باشد.

سوم اینکه:بزه دیده معمولا از سن کمی برخوردار می باشد و یا اینکه از لحاظ روحی وجسمی و یا عقلی از توانایی لازم برای مخالفت و ممانعت از آزار و اذیت برخوردار نمی باشد.

اما در ماهیت موضوع اعمال ارتکابی تفاوتی با سایر آزار و اذیت های جنسی که در جامعه نسبت به دیگران روی می دهد ندارد ومی تواند در برگیرنده طیف گسترده ای از خشونت های جنسی از زنا و لواط گرفته تا سایر انواع آزار های کلامی فیزیکی را شامل شود.

با این وجود چه علت وعواملی باعث ارتکاب این گونه اعمال می گردد؟

علل مختلفی می تواند زمینه ساز خشونت های جنسی خانگی باشد که در این راستا می توان به عقده های فروخفته جنسی که این عفده ها می تواند ناشی از رفتار های مشابهی باشد که در کودکی نسبت به این گونه متجاوزین صورت گرفته،اعتیاد به مواد مخدر بویژه مواد مخدر صنعتی و علی الخصوص آن گونه موادی که توهم زایی بیشتری داشته و از قدرت روانگردانی فزون تری برخوردار هستند ،متاسفانه در مواردی دیده شده که استفاده از مواد توهم زا و روانگردان باعث جنایت های خانوداگی شنیعی شده که بعضا در رسانه های گروهی نیز منعکس شده است.

دسترسی آسان به قربانی نیز از دیگر عوامل ارتکاب این گونه خشونت ها می باشد،دراینگونه خانواده ها چون معمولا کوچک و بزرگ با یکدیگر زندگی می کنند افراد نابالغ طعمه آسانی برای متجاوزین خانگی که از امتیاز اتوریته خانوادگی نیز برخوردار می باشند به حساب می آید.در این گونه خانواده ها به علل گفته شده یا عوامل دیگری همچون ضعف آموزه های دینی ،فقرو مشکلات روحی و روانی ممکن است یک یا چند نفر متجاوز را در درون خود پرورش دهند که این گونه افراد نیز با استفاده از همان امتیازات گفته شده که کمتر آنها را در دید اجتماع یا پلیس برای ارتکاب خشونت های خانگی قرار می دهند به راحتی می توانند اعمال ناپسند خود را بر مجنی علیه تحمیل کنند. از طرف دیگر بزه دیده نیز به خاطر همین ارتباطات خانوادگی ،موانع عاطفی و حیثیتی بیشتری برای تظلم خواهی دارد و همین امر متاسفانه باعث عدم انعکاس موضوع به پلیس و مراجع قضایی و در نتیجه موجب استمرار این گونه اعمال می گردد.

از لحاظ آماری وضعیت جرایم و خشونت های جنسی خانوادگی چگونه است؟

هرچند که خشونت های جنسی خانگی در طول تاریخ کمابیش وجود داشته مع الاسف باید گفت که این گونه خشونت ها در اواخر قرن بیستم از حجم و نمود بیشتری برخوردار گردیده به گونه ای که بر اساس آمار های موجودمی توان گفت این گونه خشونت ها اکنون درجهان در حدود ده درصد افراد جامعه را شامل می شود .

در ایالات متحده نیز پژوهش های زیادی که از اواسط دهه 1970 درباره تجاوز جنسی صورت گرفته فراگیر بودن تجاوز جنسی و زنا با محارم در مورد کودکان و زنان را تایید می کند.

درکشور خودمان نیز هرچند که آمار دقیقی در رابطه با اینگونه خشونت ها وجود ندارد مع الوصف در دستگاه قضایی یا مراجعی که در بحران های اجتماعی و خانوادگی مداخله می کنند تا کنون پرونده های متنوعی تشکیل شده به گونه ای که  در چند سال گذشته دکتر یگانه رییس انجمن آسیب های رفتاری در مصاحبه با روزنامه رسالت از تشکیل 5200 فقره پرونده مربوط به خشونت های جنسی خانوادگی در مقطعی از زمان خبر داد.

قانون گزار چه تمهیداتی در رابطه با برخورد با خشونت های جنسی خانگی در نظر گرفته ؟

به طور کلی در قوانین و مقررات اکثر  کشور های دنیا برای خشونت های جنسی خانگی مجازات های شدید تری در نظر گرفته شده و معمولا مقنن این گونه کشور ها در این گونه موارد در مقایسه با موارد مشابه با دید شدید تری نگریسته است ، یکی دیگر ازتمهیداتی که در کشور های پیشرفته برای جلوگیری از این نابسامانی های خانگی پیش بینی شده اعلام تلفن های ویژه برای  تماس کودکان یا سایر افراد در معرض خشونت می باشند که آنان می توانند در صورت مواجهه با چنین خشونت هایی با پلیس ویژه تماس گرفته و آنان نیز معمولا بلافاصله مداخله می نمایند.

درکشور خودمان نیز دید مقنن در جرایم و خشونت های جنسی خانگی دیدی سخت گیرانه می باشد مثلا در ماده 82 قانون مجازات اسلامی  قانون گذار برای زنای با محارم نسبی مجازات اعدام پیش بینی کرده است .

درقوانین پراکنده دیگر نیز کودکان وافراد در معرض خطردر حمایت قانون قرار گرفته اند به گونه ای کودک آزاری جرمی عمومی تلقی شده و بدون شکایت شاکی خصوصی نیز قابل پیگیری است،تعرض کلامی به زنان و کودکان در خیابان ها و معابر نیز جرم انگاری شده و مرتکب به مجازات زندان محکوم خواهد شد با این حال و علی رغم وجود این گونه قوانین و مقررات حمایت کننده در سطح جهان برای این گونه اقشار آسیب پذیر آنچه که حصول به مقصود قانون گذار را با مشکل مواجه می کند موانع فرهنگی و سنتی جوامع مختلف در گزارش این گونه خشونت ها و سپس اثپات آنها می باشد.بنابراین عمده موانع برای برخورد با اینگونه جرایم به عزم قانونگذار یا فقدان قانون برای مجازات مرتکبین این گونه جرایم برنمی گردد بلکه مشکل عمده ضعف عزم زیان دیده برای گزارش بزه ودر مرحله بعد اثبات این گونه جرایم در مراجع رسمی به لحاظ ضعف یا فقدان همکاری مجنی علیه و یا سایر موانع فرهنگی و اجتماعی است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top