«غلامرضا رحمتی‌زاده» مدير کل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی با اشاره به کاهش میزان طلاق در استان گفت: در ده ماهه امسال از هر 37 ازدواج رسمی در استان خراسان رضوي 10 مورد به طلاق انجاميد.

به گزارش وکیل ملت مديرکل ثبت اسناد و املاک استان خراسان رضوی با اشاره به گزارش سامانه ثبت آنی ازدواج و طلاق  كه در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق استان فعال است، افزود:از ابتدای سال تا پايان دی ماه 50 هزار و 48 واقعه ازدواج و 13 هزار و 477 واقعه طلاق در سطح استان در سامانه به ثبت رسیده است كه بر اين اساس ميزان طلاق 06/8 در صد کاهش داشته است. 

وی ادامه داد: عدم رسیدگی دادگاه ها به پرونده‌های مهریه در استان یکی از دلایل کاهش میزان طلاق است و مراجعه به محاکم دادگستری می‌تواند موجب شکسته شدن حریم روابط عاطفی زوجین و فروریختن قبح مراجعه به محاکم شده و امکان سازش را تا حد زیادی کاهش دهد و گاهی سازش را غیرممکن می کند.

رحمتی‌زاده گفت: جلوگیری از تشکیل پرونده مطالبه مهریه در دادگاه ها به عنوان اولین راهکار در کاهش اختلاف و حل و فصل دعوی بسیار موثر است از این جهت مراجعه به اجرای ثبت می تواند آثار زیان بار عدم ایجاد سازش را تا حد زیادی کاهش دهد، که بررسی آمار طلاق پس از اجرای دستورالعمل رسیدگی به پرونده های مهریه در شعب اجرای ثبت نشانگر این موضوع است.

وی در ادامه گفت: از ابتدای راه اندازی سامانه اجرا در استان تا کنون 13117 اجراییه مهریه در سامانه اجرا ثبت شده است و در سه ماهه ابتدای امسال 4865  اجراییه مهریه در شعب اجرای ادارات ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی صادر شده  که نسبت به مدت مشابه سال 1393 ، 27/457 درصد افزايش را نشان می دهد که این میزان افزایش ناشی از عدم رسیدگی به دادخواست مهریه توسط محاکم و صدور  اجراییه مهریه در استان فقط توسط شعب اجرای ادارات ثبت اسناد و املاک استان است.

وی در خصوص طلاق های صورت گرفته در ده ماهه ابتدای سال افزود در این مدت 9903 مورد طلاق خلعی با 1/8 در صد کاهش 3190 طلاق بائن با 9/12 کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل و نیز381 مورد طلاق رجعی و 3 مورد بذل مدت انجام گرفته است.

کلید واژه ها طلاق - کاهش
دسته بندی حقوقی ,
منبع خبر میزان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top